https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kurovec-napadl-i-arboretum-mendelovy-univerzity-v-ricmanicich?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kůrovec napadl i arboretum Mendelovy univerzity v Řícmanicích

28.1.2020 00:18 | BRNO (ČTK)
Kůrovec a také houbové choroby neušetřily ani řícmanické arboretum Mendelovy univerzity v Brně. / Ilustrační foto
Kůrovec a také houbové choroby neušetřily ani řícmanické arboretum Mendelovy univerzity v Brně. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Kůrovec a také houbové choroby neušetřily ani řícmanické arboretum Mendelovy univerzity v Brně. Zlikvidoval především smrky omorika původem ze Srbska a východní Bosny a také jedle obrovské. Lesníci proto musí vykácet zhruba šestinu stromů. Už nyní je zřejmé, že to nestihnou do 22. února, kdy se plánoval tradiční den otevřených dveří. Kvůli těžbě a bezpečnosti návštěvníků jej Školní lesní podnik Křtiny zrušil, uvedl v tiskové zprávě vedoucí střediska sazenic Václav Hurt.
 

"Těžbu i odklízení se snažíme dělat co nejšetrněji, abychom nezničili mladé výsadby a povrch půdy. Vše navíc komplikuje teplé počasí, kvůli čemuž se práce zpozdí," uvedl Hurt.

Arboretum je necelých 20 kilometrů od Brna, založeno bylo v 60. letech 20. století. Na rozloze 4,31 hektaru se nachází jedna z nejhodnotnějších sbírek jehličnatých dřevin v Česku. Za zhlédnutí stojí mimo jiné jeden z největších exemplářů blahočetu čilského, který jinak roste ve strmých svazích v jihoamerických státech Argentina a Chile.

Univerzitní podnik zatím zvažuje, že by návštěvníky pozval v jiný den, až bude kůrovcová těžba hotová.

Kůrovec napadl lesy v okolí Brna již v předchozích letech, ale na rozdíl od smrkových monokultur univerzitní lesy odolávají lépe, protože jsou převážně listnaté. I tak musí školní podnik intenzivně těžit, aby napadené stromy odvezl pokud možno ještě v době, kdy z nich kůrovec nevylétl do okolí.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist