https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-cr-docasne-povede-jiri-groda-z-lesni-spravy-vitkov?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy ČR dočasně povede Jiří Groda z Lesní správy Vítkov

23.12.2021 00:49 | PRAHA (ČTK)
Foto | Oliver Paaske / Unsplash
Vedením státního podniku Lesy ČR byl dočasně pověřen lesní správce Lesní správy Vítkov na Opavsku Jiří Groda. Firmu povede do jmenování nového generálního ředitele. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo zemědělství. Dosavadního šéfa Lesů ČR Josefa Vojáčka odvolal vicepremiér a ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) kvůli údajným manažerským pochybením a neefektivní reorganizaci firmy. Poté se rozhodli rezignovat i zbývající čtyři vrcholoví manažeři podniku. Lesy ČR obhospodařují asi polovinu všech lesů v Česku.
 

Sedmačtyřicetiletý Groda nastoupil podle ministerstva do Lesů ČR v roce 1994 a od té doby působil na různých pozicích v Lesní správě Vítkov. "Jiří Groda je zkušený lesník, má vysoké odborné znalosti a zná práci ve státním podniku na všech úrovních. Dokáže tak vnímat problémy, které naše lesy a lidé v nich pracující mají, není odtržený od reality. Očekávám od něj, že bude aktivně komunikovat také se zástupci samospráv," sdělil Jurečka, který vede ministerstvo dočasně do očekávaného jmenování Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) ministrem.

"Chci využít své zkušenosti nabyté dlouholetou praxí z kalamitní oblasti Lesní správy Vítkov a přenést je na celostátní úroveň. Současně chci, aby Lesy České republiky naslouchaly všem relevantním partnerům v lesnické oblasti a byly vzorem pro ostatní správce lesů," uvedl Groda. Státní podnik povede, dokud nebude jmenován nový generální ředitel, který vzejde z výběrového řízení.

Groda po střední lesnické škole vystudoval obor Lesní inženýrství na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně (dnes Mendelova univerzita). V Lesích ČR začínal na pozici revírníka, později pracoval jako lesní správce a byl také pověřen řízením Odboru lesního hospodářství a ochrany lesa. Věnuje se podle ministerstva rovněž lektorské činnosti jako lektor lesní pedagogiky či lektor výuky pro základní myslivecký kurz a kurz mysliveckých hospodářů.

Jako jeden z důvodů k odvolání dosavadního generálního ředitele Lesů ČR Vojáčka uvedl Jurečka reorganizaci, při které podnik mimo jiné nahradil svých 11 krajských ředitelství sedmi oblastními ředitelstvími. Podle ministra to vedlo ke zhoršení spolupráce a komunikace s místními samosprávami. Vojáček ČTK v reakci na odvolání řekl, že si za rozhodnutím o restrukturalizaci stojí. Přinesla podle něj zjednodušení administrativy, snížení počtu administrativních zaměstnanců a pokles režijních nákladů.

Po odvolání Vojáčka skončí k 3. lednu 2022 i zbývající čtyři vrcholoví manažeři podniku. Ve funkcích tak skončí správní ředitel Pavel Krpata, obchodní ředitel Petr Urban, ředitel lesního a vodního hospodářství Vladimír Krchov a pověřený ekonomický ředitel Roman Schindler. Na své funkce se rozhodli rezignovat, sdělila mluvčí podniku Eva Jouklová.

Lesy ČR obhospodařují zhruba polovinu lesů v ČR, více než 1,2 milionu hektarů. Loni státní podnik kvůli kůrovcové kalamitě vytěžil rekordních 14,35 milionu metrů krychlových dřeva. Letos očekává těžbu kolem 11,5 milionu metrů krychlových. Díky rostoucím cenám dřeva se podnik vrátil v letošním prvním pololetí do zisku 680 milionů korun. Loni ve stejném období vykázal ztrátu 480 milionů.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

23.12.2021 05:37
Fakt klientelismus. Že se nestydíte, pane Jurečko. Chápu, že kolegu znáte ještě ze studií, ale Vy jste jen pověřený ministr zemědělství, protože ten budoucí nejmenovaný ministr měl covid.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

24.12.2021 12:12 Reaguje na Katka Pazderů
To je fuk. I ten nejmenovaný ministr by už měl od Jurečky nové noty. Myslím , že jeho vliv bude celé funkční období velký a neskrývatelný.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

23.12.2021 08:05
Já teda tomu moc nerozumím, ale z článku jsem vyčetl, že odvolaný generální ředitel zeštíhlil v podniku administrativu a za to byl odvolán. Mám tomu rozumět tak, že kdyby místo 11 krajských ředitelství vytvořil těch ředitelství třeba dvacet, přijal by spoustu nových úředníků, tak by byl v pohodě?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.12.2021 10:59
Pána znám pouze z doslechu, nehodnotím a pouze mohu říci, že se ujímá
dočasné funkce v poněkud divné atmosféře povolebních politických čistek.
Někteří manažeři odešli sami a zbytek bude žít v očekávání čistek. To
jistě nepřispěje k atmosféře dobrých vztahů a samozřejmě i výkonů.
Hodnotit takovéto přepřaháni při tahu do kopce sanace kůrovcové kalamity
asi není moc šťastné, ale budiž. Každopádně mu přeji být nad politiku
a klientelismus a nebýt pouhou prodlouženou rukou ministra z jiného
ministerstva. Ono asi bude stačit, že jim bude samotný ministr.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

24.12.2021 08:23
Vzhledem k faktu, že státní lesy jsou sežrané broukem, a jsou jen zdrojem zisku podniků zaparkovaných ve svěřeneckém fondu, je každá změna žádoucí. To ovšem samozřejmě nevyhovuje strukturám vydělávajícím na devastaci přírody. ( ANOFERT, DUHA a spol)
Odpovědět
va

vaber

24.12.2021 09:42 Reaguje na Michal Ukropec
myslíte si ,že sežrané jsou jen státní lesy ? a ty nestátní jsou nesžrané
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

24.12.2021 11:45 Reaguje na vaber
Bohužel jsou to LČR, kdo hospodařil ekologisticky, a způsobil rozšíření brouka.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

24.12.2021 12:17 Reaguje na Michal Ukropec
LČR se aspoň snažily napadané stromy najít a vytěžit. Ale ti soukromníci , co ani často neznají hranice , ti se na všechno vykašlali
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.12.2021 10:00 Reaguje na Petr Pekařík
Přesně tak. Jeden revírník popisoval problémy
se soukromými vlastníky lesů z velkoměst,
kteří svůj les nikdy neviděli. Na upozornění,
že mají stromy napadeny kůrovcem a václavkou
buď ani neodpověděli a nebo pouze to, že nemají
možnost tomu zabránit. Mezitím brouk vylétl a napadl další stromy. Nyní je zhnusen v důchodu
a do lesa raději nejde, aby nebrečel nad tím,
jak umírá něco o co léta pečoval a o co noví
vlastníci (restituenti) nejeví zájem.
Odpovědět
va

vaber

26.12.2021 09:52 Reaguje na Michal Ukropec
tak to nemůže být, tady na Ekolistu stále čtu ,že když se poctivě kácí napadený strom ,zabrání se šíření kůrovce , podle tohoto pravidla majitelé soukromých lesů musí mít lesy zdravé ,když poctivě káceli, mnohé lesy jsou daleko od státních
je to jako kdybych svedl na souseda ,že nevyplel zahrádku a já mám proto plevel na záhoně
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

24.12.2021 12:15 Reaguje na Michal Ukropec
Tak zkuste napadnou veřejnou soutěž. Zrovna tak mohly ostatní firmy nabídnout lepší podmínky. To je holt problém státních resp. veřejných zakázek. Vysoutěžíme "na krev" a pak to někde odrbeme , aby to vůbec bylo ziskové.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

25.12.2021 14:51 Reaguje na Petr Pekařík
Proč se LČR zbavily svého odborného personálu a nyní musí vše tendrovat? Navíc tak, aby to vyhrály společnosti A.B. a jeho ženy Moniky? Hlavně že jsou s eko certifikátem.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist