https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/letecke-spolecnosti-letos-nabizeji-lety-do-nikam-proste-pro-zazitek-z-letani?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Letecké společnosti letos nabízejí cesty "do nikam", prostě pro zážitek z létání

1.10.2020 02:02 | PRAHA (Ekolist.cz)
Je libo se jen tak trochu proletět?
Je libo se jen tak trochu proletět?
Licence | Volné dílo (public domain)
Ne každý chce nouzové stavy, omezení vycházení, karantény a pandemii strávit doma. Lidem se po cestování a létání za zážitky stýská. A nechtějí si jej odříct, ani když se reálně nemohou podívat za hranice. Proto se ve světě množí tzv. lety do nikam. Trend, který v kontextu klimatických opatření působí spíš jako zbytečná marnivost a výsměch. Píše o tom MatadorNetwork.
 

Letiště, odbavení cestujících, usazení se v letadle a zacvaknutí pásů, rolování po ranveji a odlet do výšek. Nikoliv však do dálek. Po 6 hodinách anebo jen po 90 minutách, tu a tam proložených obědem, následuje přistání na tom samém letišti, ze kterého se startovalo. Cesta je v tomto případě cílem míněna až příliš doslovně. Jde jen o zprostředkování zážitku z letu pasažérům. Že to zní trochu nepochopitelně?

Přesto se lístky na sedmihodinový „nízký“ přelet nad Austrálií s totožným místem odletu i přistání nabízený leteckou společností Qantas vyprodal za desítky minut. Podobně populární byl i dvanáctihodinový přelet nad Antarktidou. I když toho k vidění moc z okýnek nebylo. O to veseleji je na palubě. Taiwanská Eva Air zorganizovala tematicky laděný Hello Kitty let na Den otců, královské Brunei Airways servírovali během letu pasažérům luxusní menu a cestující s Japan Airways měli zase výlet v havajském duchu.

V roce 2018 přitom letecká přeprava přispěla 918 miliony tun CO2 ke globální uhlíkové bilanci. To se ale těmto cestám dal alespoň přisoudit nějaký smysl. U letů odnikud nikam, organizovaných jen pro samotný zážitek z létání, se hlubší význam této kratochvíle hledá těžko. Nejen ekologičtí aktivisté upozorňují, že na uhlíkové stopě jednotlivce se každý let dramaticky podepíše. A zvlášť v případě letů nad Antarktidou se nedá uvolňování CO2 označit za šťastný či neškodný nápad.

„Je to asi to nejhorší, co můžete učinit,“ říká Mark Carter z organizace Flight Free Oz. „Podívat se na Antarktidu chce každý, ale každý takový pohled přispívá ke globálnímu oteplování a jejímu zániku. Lety nad Antarktidou prostě přispívají k její destrukci.“

Provozovatelé leteckých společností se brání, že cirkulární lety jim pomáhají překlenout nelehké období a odvrátit jejich ekonomický kolaps. Většinou se ale takto hájí letecké společnosti (Virgin Atlantic, Quantas), kterým k překonání krize vlády zemí nabídly štědrou kompenzaci ztrát.


reklama

foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

1.10.2020 11:56
Tak tohle je bizarní... a přesně k takovým bizarnostem směřuje aktuální model lidské společnosti založený na neustálém růstu, který všechno vyšponuje tak, že pokud se stane cokoliv nepředvídaného (jako například covid), tak se pak společnosti snaží udržet svoje vyšpičkované příjmy takto bizarními aktivitami, které mohou jít proti všemu rozumnému a hlavně v dnešní době nutnému jako je potřeba snižovat CO2 a znečišťování planety...

V dnešní době má konkurenční výhodu ten, kdo si zaváže oči a tak má víc odvahy testovat hranici udržitelnosti... smutné do jaké ubohosti se lidstvo dostalo...
Odpovědět
ig

1.10.2020 16:15 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Takhle lidi fungují :-) Potřebují pobavit. Panem et circenses.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

1.10.2020 22:17 Reaguje na
Prostě banda kreténů, jen tak dál... budoucím generacím smajlíka
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

6.10.2020 15:37 Reaguje na Lukáš Kašpárek
V hodnocení současné společnosti s Vámi souhlasím. Krátce : "Je to hnus, Velebnosti". Pocházím z kapitalistické rodiny, ale takto se moji rodiče ani jejich rodiče nechovali, i moje prateta jezdila na letní pobyt do Canes vlakem.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

1.10.2020 15:22
Tady asi no comment
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.10.2020 16:23
Proč to dělají, no protože se to vyplácí, když pro ně neplatí zdanění
uhlíkových paliv jako na jiné dopravce a nemusí platit ani emisní
povolenky jako ti, co dělají něco smysluplného. Oni dokonce létají
klidně poloprázdní, protože i to se vyplácí a nebo poskytují letenky
za směšné ceny, aby zničili konkurenci. Není čas se nad tím zamyslet?
Cestovatelé mi asi dají co proto, protože než cesta letadlem jim vadí
více čadící komín důchodce nad hrobem.
Odpovědět

Jirka Černý

1.10.2020 21:00
A co má za smysl cestovat na jednání které snadno nahradí videokonference? Jo já zapomněl, uspořádat následnou chlastačku jako virtuální by asi nebylo dost ono.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist