https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/londyn-navzdory-kritice-schvalil-prvni-novy-uhelny-dul-po-30-letech?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Londýn navzdory kritice schválil první nový uhelný důl po 30 letech

8.12.2022 10:39 | LONDÝN (ČTK)
Těžba uhlí.
Těžba uhlí.
Foto | cypheroz / Flickr
Britská vláda navzdory kritice i z vlastních řad schválila výstavbu prvního nového uhelného dolu po 30 letech. Zelenou dal projektu v severozápadním anglickém regionu Cumbria ministr pro místní rozvoj Michael Gove, uvádí BBC. Z vytěženého uhlí se nebude vyrábět elektřina, ale koksovatelné uhlí pro výrobu oceli. Nejméně 80 procent by mělo jít na export.
 

Zastánci projektu tvrdí, že důl poblíž města Whitehaven vytvoří stovky pracovních míst v zaostalé oblasti. Navíc by pak podle nich odpadl klimaticky škodlivý dovoz koksovatelného uhlí.

Ekologové i někteří členové vládní Konzervativní strany tvrdí, že důl pohřbí klimatické cíle Británie. Připomínají také, že celosvětová poptávka po koksovatelném uhlí klesá.

Podle televizní stanice Sky News britští výrobci oceli pochybují, že vytěžené koksovatelné uhlí bude mít správné složení. Analýza institutu Green Alliance zjistila, že důl by mohl znečistit životní prostředí stejně jako kdyby na britských silnicích přibylo dalších 200.000 aut. Předseda Světové konference o klimatu z roku 2021 Alok Sharma hovořil o "regresi" jak pro britská opatření pro ochranu klimatu, tak pro mezinárodní reputaci země.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist