https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/metoda-brnenskeho-startupu-zachranila-desitky-stromu-v-technologickem-parku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Metoda brněnského startupu zachránila desítky stromů v Technologickém parku

4.6.2023 01:35 | BRNO (ČTK)
Koruna buku.
Koruna buku.
Foto | Martin Mach / Ekolist.cz
V brněnském Technologickém parku se podařilo zachovat několik desítek stromů, které běžný dendrologický průzkum určil k vykácení. Město se prostřednictvím Technologického parku spojilo s místním startupem Arbo Technologies, jehož metoda ukázala, že z šedesátky stromů mohou zůstat všechny až na čtyři. Úspěšnou spoluprací se mohou inspirovat i další městské firmy či městské části, uvedla Radka Loukotová z brněnského magistrátu.
reklama

 

"Městské společnosti s ohledem na to, že jsou součástí veřejné sféry a hospodaří s penězi daňových poplatníků, jsou k testování neověřených postupů zdrženlivé. V tomto případě ale hraje roli i to, že Technologický park funguje jako taková naše městská laboratoř a na inovace a experimenty je přímo stavěná. Teď už prověřený postup mohou bez obav využívat i další společnosti, a v širším kontextu se ukázalo, že takováto inovativní spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem je možná," řekl tajemník brněnského magistrátu Oliver Pospíšil.

Firma Arbo Technologies pečuje o zeleň na základě vyhodnocování dat. Používá k tomu metodu Adbian, která analyzuje stabilitu stromů. Metoda vychází z poznatků aplikované biomechaniky a částečně využívá umělou inteligenci. Na základě datových analýz lze určit, které dřeviny je třeba vykácet a které mohou zůstat.

Zdraví stromů vyhodnocuje speciální aplikace. Přes ni výzkumník naskenuje kmen, poté je možné vytvořit 3D model sledovaného stromu a detailně posoudit jeho stav. Skenování kmenů se dělá opakovaně. "Pořízená data jsou tak přesnější než při tradičním dendrologickém výzkumu. Ukázalo se to i v Technologickém parku, kde zůstaly zachovány vzrostlé stromy, které zabraňují přehřívání a poskytují jeho návštěvníkům dostatek stínu a pohodlí například pro pikniky. Samotná společnost ušetřila náklady za kácení stromů a ověřila si, jak pečovat o zeleň," dodala Loukotová.

Inovativní řešení problému, spolupráci startupu a městské společnosti i péči o životní prostředí ve své soutěži ocenilo ministerstvo vnitra. Brno uspělo v kategorii, která se zaměřuje na řešení přínosné přímo pro občana.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist