https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministr-zemedelstvi-toman-slibuje-pomoc-rybarum-v-okoli-becvy?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministr zemědělství Toman slibuje pomoc rybářům v okolí Bečvy

28.9.2020 14:55 | PRAHA (ČTK)
Ministerstvo zemědělství uvedlo, že je připraveno metodickým řízením změnit v postižených místech zarybňovací plány tak, aby bylo možné vypustit i jiné ryby, než je povoleno v současnosti. Rybáři by mohli vypouštět ryby, které do oblasti patří, a obnovit tak obsádku populace ryb, sdělilo.
Ministerstvo zemědělství uvedlo, že je připraveno metodickým řízením změnit v postižených místech zarybňovací plány tak, aby bylo možné vypustit i jiné ryby, než je povoleno v současnosti. Rybáři by mohli vypouštět ryby, které do oblasti patří, a obnovit tak obsádku populace ryb, sdělilo.
Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) slibuje pomoc rybářům v okolí řeky Bečvy po havárii způsobené kyanidem. Využít by mohli vodní nádrže státního podniku Povodí Moravy nebo v postižených revírech vypouštět jiné druhy ryb. Ministerstvo zemědělství (MZe) je podle něj také připraveno zajistit peníze pro částečnou úhradu vzniklých škod. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělil mluvčí resortu Vojtěch Bílý.
 

"Řeky a potoky jsou pro naši krajinu důležité. Život v nich je klíčový. Jsem proto připraven Českému rybářskému svazu - Územnímu svazu pro severní Moravu a Slezsko pomoci při opětovném zarybnění postižených revírů. Za současné situace vítáme každou ruku, která přispěje k řešení situace," řekl Toman.

Ministerstvo zemědělství uvedlo, že je připraveno metodickým řízením změnit v postižených místech zarybňovací plány tak, aby bylo možné vypustit i jiné ryby, než je povoleno v současnosti. Rybáři by mohli vypouštět ryby, které do oblasti patří, a obnovit tak obsádku populace ryb, sdělilo.

Mezi další pomoc lze podle úřadu zařadit bezplatné poskytnutí malých vodních nádrží státního podniku Povodí Moravy a zároveň odpuštění nájmů u aktuálně využívaných malých vodních nádrží. "Zmírnit negativní dopady se bude MZe snažit i zajištěním peněz pro rok 2021 na částečnou úhradu vzniklých škod na rybí obsádce a napomoci k obnově ryb a vodních organismů v otravou postižených revírech," uvedlo ministerstvo.

Toman v tiskové zprávě také poděkoval zástupcům Povodí Moravy za rychlé kroky pro zvládnutí současné krize na řece Bečvě. "Díky jejich mimořádným manipulacím na jezech a vodních nádrží podniku, které zvýšily průtoky v přítocích řeky Moravy, se zabránilo pokračování otravy ryb, flóry a fauny v řece Moravě," uvedl Toman.

MZe doplnilo, že ke zvýšení odtoků z vodních nádrží přispívají i dešťové srážky, které během pátku a soboty přešly přes území Moravy. Dešťové srážky navíc Povodí Moravy využije k doplnění zásob vody v nádržích, které přispěly k likvidaci ekologické havárie, dodalo.

Policie v sobotu uvedla, že vsetínští kriminalisté při vyšetřování masivního úhynu ryb v řece Bečvě zjistili vyústění kanálu, ze kterého vtekl kyanid do řeky. Na kanál je napojeno mnoho společností. Kriminalisté zjišťují, ze které mohla nebezpečná látka do řeky uniknout. Původce, který vodu otrávil kyanidem, zatím stále není známý, škody nejsou vyčísleny.

První následky ekologické havárie byly zaznamenány na konci předminulého týdne u Valašského Meziříčí, u Choryně a Lhotky nad Bečvou. Kontaminace dál Bečvou postupovala od Vsetínska, Hustopečí nad Bečvou, Teplic nad Bečvou, Hranic, Lipníku nad Bečvou až do Přerova a dál. Znečištění zasáhlo více než třicetikilometrový úsek Bečvy po Přerov.

Kontaminační mrak zanechal spoušť v podobě mrtvé řeky, uhynuly desítky tun ryb. Havárie s tak masivním úhynem ryb se vyskytují podle evidence České inspekce životního prostředí (ČIŽP) zhruba jednou za deset let.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MG

Milan G

28.9.2020 16:21
Jak jsem proti dotacím, grantům a jiným podporám, tak tohle je ta situace kde je vyjímka zcela na místě. Samozřejmě platí, vyšetřit a finanční prostředky tvrdě vymáhat po viníkovi.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.9.2020 17:03 Reaguje na Milan G
Souhlasím též a taky aby tam šly všechny říční ryby určené k
zarybnění v celé republice. Samozřejmě, až po zjištění stavu úživnosti a návratu všech živých organismů sloužících rybám
jako potrava, aby tam nakonec nehladověly. I toto bude trvat
nějakou dobu. Myslím, že část roční násady ráda obětuje většina krajských organizací ČRS pro nápravu této katastrofy. Přeji
místním rybářům a řece Bečvě brzké zarybnění a taky to, aby již
k tomu nikdy nedošlo.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

28.9.2020 17:30 Reaguje na Břetislav Machaček
To není tak jednoduché.Právě vysazování ryb z jiných povodí nebo ryb ze sádek a líhní vedlo ke kolapsu řady populací původních reofilních druhů ryb. Petrův Zdar
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.9.2020 18:31 Reaguje na Jan Knap
To plně chápu, ale mi jde pouze o ty nejběžnější
druhy ryb a u těch ostatních počítám na přírodní
zarybnění z míst nad a pod otravou. Jinak bych až
tak moc nelpěl nad původností ryb z daného povodí,
protože k podobnému vysazování docházelo už i v
minulosti a nevěřím třeba na původní populace jelců, parem, pstruhů, cejnů atd.Souhlasím, že by se mělo
postupovat opatrně u ryb vyskytujícím se v daných
úmořích, ale i zde je to již na pováženou. Kolik
nepůvodních ryb je vysazeno v soukromých vodách pro
zatraktivnění loveckého revíru a jak je zajištěno,
že při povodni nebudou vyplaveny do toku a nebo
tam dokonce záměrně načerno vysazeno nějakými
nadšenci. A co Vánoce a útlocitní vypouštěči kaprů
lysců do řek, kde by měli být jako původní pouze
Sazani. Já už dnes nevěřím na možnost udržet vše
pouze původní, jak bývalo před příchodem člověka.
I tehdá docházelo k přenosu jiker na peří kachen
z povodí do povodí a nebo při velkých povodních
propojení toků z různých úmoří. Já bych tak až
nelpěl na té původnosti a zaměřil se hlavně na
rychlém zarybnění rybami různých ročníků včetně
těch větších a ne pouze plůdkem a ročky. Tak se
může stát to, že to bude trvat strašně dlouho
a dojde k přemnožení agresivnějších druhů na
úkor těch ostatních. To pak bude daleko horší,
než tam mít jelce z povodí Odry a nebo Vltavy.
Jinak taky Petru Zdar kolego.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.9.2020 18:43 Reaguje na Břetislav Machaček
Také bych s tím zarybňováním nespěchal, ten jed asi se podepsal celkově na zoobentosu, takže spíše bych vsadil na přírodní cestu (přítoky, slepá ramena, odolnější kusy). Ale mělo by to být poučení do budoucna a lépe hlídat vypouštěné vody.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

28.9.2020 18:48 Reaguje na Břetislav Machaček
Každý na to můžeme mít jiný názor, to je v pořádku. Z místa pod otravou zřejmě moc ryb vytáhnout nebude moci-neprůchodné jezy bez rybích přechodů. Jaké druhy ryb a v jakém množství se vyskytují nad otravou, to by se mělo zjistit. Ale kousek nad otravou končí Bečva a dělí se na menší toky, tak kdoví, jaké druhy ryb se tam vyskytují a které ne oproti spodní- vytrávené části. Petrův Zdar
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

28.9.2020 16:58
Mnohým se může podobný krok zdát zbytečný ale je potřeba si uvědomit, že podle zákona se mohou vysazovat pouze druhy ryb, které jsou uvedeny v zarybńovacím plánu. Kromě hospodářsky cenných druhů, které rybáři loví a proto jsou uvedeny v zarybńovacím plánu a vysazují se, je celá řada reofilních druhů ryb, které se v Bečvě vyskytovali přirozeně bez vysazování. Pokud´ se mají jejich populace obnovit, je potřeba to mít v pořádku i z hlediska zákonů a povolení. Jinak já osobně si myslím, že za touto iniciativou ministerstva zemědělství stojí nový poradce ministra- pro rybářství a jeho osoba je pro mě zárukou, že se bude jednat skutečně o pomoc a ne předvolební sliby. Petrův Zdar
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

28.9.2020 21:12
Je mi smutno. Že dvou důvodů. Přestože se na internetu už týden píše od kud kyanid přitekl, orgány činné v trestním řízení i ČIŽP, čekaly na déšť, který odplaví sedimenty aby nebyl nalezen vinník. Za druhé. Náklady neponese vinník, ale stát. Měl li jsem do dnes pochybnosti o viníkovi, nyní je již samozřejmě nemám.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.9.2020 21:16 Reaguje na Michal Ukropec
Neplačte, místo kanálu DOL budeme mít kanál Bečva...
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

29.9.2020 10:10 Reaguje na Karel Zvářal
Brečím, protože se mi zase nepodařilo vyfotit datla a ledňáčka.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.9.2020 22:19
Proč se tady řeší pomoc státu? Najít viníka a ten, kromě tučné pokuty, zaplatí všechny škody.
Odpovědět

Jirka Černý

29.9.2020 05:25 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Od nalezení viníka se začíná dost couvat a pokud se žádný nenajde je to celkem jasné.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.9.2020 06:36 Reaguje na Jirka Černý
Kdysi jsem se nad ránem vracel z hoby akce a na jedné křižovatce málo frekventované cesty byla laguna čehosi, co ukazovalo na vypuštěný "nic"cuc. Domnívám se, že viníka tohoto kanadského žertíku také nezjistili.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

29.9.2020 06:41 Reaguje na Jirka Černý
Toho bych se moc nebál. Oni nějakého "viníka" určitě objeví (přemluví).
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

29.9.2020 08:09
Vše se musí dělat s rozumem, ač je to velký průser řešit se má s rozvahou. Já sám vidím daleko větší škody na rybnících a to herpesvir. Jsem z východních Čech a dosela to tady řádí každý rok 2 až 3 rybníky nad 50ha jdou do kafilerie. A nimi práce za 3 roky. Jsem zásadně proti lovu chyť a pusť a následným kšeftováním s tz. trofejovou rybou. Pokud se něco někde pustí jen s veterináři... U násady je to samozřejmost. Cesta do pekel je vždy dlážděna dobrými úmysly. Mimo téma jednou za 6 let rybníky letnit.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

29.9.2020 10:03 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Musím s vámi souhlasit, protože se ukazuje to, že lov chyť
a pusť začíná nést v některých revírech své plody. Začínají stářím
a mnohdy i poškozením při lovu a fotografování trofejní ryby a nikdo
z těch propagátorů se nemíní špinit se zdechlinou a taktně ji jako
nevidí. No a o množství potravy nutné k výživě těchto stařešinů
nakonec schází mladším ročníkům. O koncentraci těch trofejních
kusů nakoupených jako vyřazené z chovu už nechci hovořit vůbec.
Nevím pro koho může být zážitkem ulovit takovou rybu v soukromé
vodě o ploše tří hektarů s vyčištěným dnem bez vázek, kde je ryba
zvyklá na to, že po ulovení ji zase vypustí. Ať ti lovci těch ryb ukáží jak je ulovit v řece či revíru plného stromů pokácených bobry a jiných vázek. Ty jejich "trofeje" mají stejnou hodnotu, jako si
takovou rybu chovat v zahradním rybníčku a ulovit ji několikrát
za den. Ano tak často se některé trofejní ryby stávají úlovky
vyznávačů tohoto způsobu. Nejsem zastáncem "masařiny", ale ani
zavádění toho chyť a pusť v širokém měřítku. Obojí je špatné
a obojí není udržitelné. Herpesvir je bohužel opět dílo člověka
a touha mít v revírech Koi kapry a taky útlocitnost chovatelů,
kteří svého miláčka ze zahradního jezírka vypustí v dobré víře
do revíru. Hluboké a chladnější vody přehrad a štěrkoven tomu
herpesviru údajně vadí a tak se to hlavně týká prohřátých
rybníků. Bohužel nejohroženější jsou rybniční soustavy, kde se
pak nekontrolovaně šíří. Myslím, že bez účinného léčiva brzo
bude problémem rybnikářství č.1. Globalizace s převozem zvířat,
rostlin a produktů z nich bez náležité kontroly bude stále
častěji přinášet nové a nové choroby na vše živé včetně lidí.
Vím že není možný návrat k totální izolaci, ale pak se je
třeba zaměřit na opravdu náležitou prevenci a ne pouze tu naoko.
Vidíme to nyní u "chřipečky" a jejím šíření světem. Dokud
nebude vakcína a účinné léky, tak se bude taky stále pouze šířit
a odolávají pouze izolované oblasti bez styku s okolím. Jiná cesta není, buď izolace a nebo léčiva a to u všeho. Lidstvo si tak musí
vybrat buď svobodu a globalizaci s léčivy a nemocemi a nebo izolaci
a zdravý život bez další chemie v lécích a desinfekcích. Myslím, že
už si svět vybral a tak se chemii v lécích atd. nevyhneme a tím
různých kontaminací vod zbytky léků, desinfekcí, saponátů a i těch
kyanidů používaných k různé průmyslové produkci.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

29.9.2020 16:04 Reaguje na Břetislav Machaček
Není třeba ani se dlouze zamýšlet, aby nám došlo, že technická civilizace se nebezpečně rychle blíží ke svým hranicím prospěšnosti.
Odpovědět
SH

Stanislav Hrouzek

29.9.2020 23:36
Škody by měl v první řadě zaplatit pachatel.

Pouze v zájmu rychlé nápravy by měl pomoci stát...
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist