MMF varuje před rozsáhlou potravinovou krizí v důsledku války na Ukrajině

Fond odhaduje, že skupina 48 zemí, které čelí největší hrozbě nedostatku potravin, bude muset v letošním a příštím roce kvůli růstu cen potravin a hnojiv zapříčiněnému ruským útokem na Ukrajinu vynaložit dodatečných devět miliard dolarů (zhruba 225 miliard Kč) na dovoz. To oslabí finanční rezervy řady křehkých a s konflikty se potýkajících zemí, které již nyní čelí potížím s platební bilancí kvůli pandemii covidu-19 a růstu nákladů na energii.
"Odhadujeme, že jen v letošním roce budou silně postižené země potřebovat až sedm miliard dolarů na podporu nejchudších domácností," píše se v příspěvku na blogu MMF, jehož spoluautorem je šéfka fondu Kristalina Georgievová. Válka na Ukrajině podle příspěvku prohloubila potravinovou krizi, která nabírala na síle již od roku 2018.
"Ještě před ruskou invazí na Ukrajinu si vybíraly svou daň čím dál častější a závažnější klimatické šoky, regionální konflikty a pandemie (covidu-19). Narušovaly produkci a distribuci potravin a zvyšovaly náklady na výživu lidí a rodin. Situace nabrala ještě dramatičtější obrat s příchodem války na Ukrajině," uvádí se v příspěvku.
MMF nyní vyzývá k rychlému zvyšování pomoci prostřednictvím Světového potravinového programu a dalších organizací i k cíleným rozpočtovým opatřením dotčených zemí na podporu chudých. Dodává nicméně, že prioritou vlád musí být boj proti inflaci.
Fond rovněž vyzývá k eliminaci omezení vývozu potravin a dalších protekcionistických opatření. V této souvislosti poukazuje na studii Světové banky, podle které se tato opatření podílí až devíti procenty na růstu světových cen pšenice.
Rusko a Ukrajina byly před válkou předními vývozci obilí i hnojiv. Podíl Ukrajiny na globálním exportu kukuřice činil zhruba 15 procent a na globálním vývozu pšenice zhruba 12 procent, napsala agentura Reuters.
reklama
Dále čtěte |
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
smějící se bestie
3.10.2022 06:20A když v ČR někdo připomene, že by měla být ČR soběstačná v základních potravinách, tak mnozí politici eurohujeři, za pomoci médií, každého takového, okamžitě staví na pranýř !

Karel Zvářal
3.10.2022 07:15 Reaguje na smějící se bestiesmějící se bestie
3.10.2022 14:36 Reaguje na vaberBřetislav Machaček
3.10.2022 15:58potravin odjinud a nesnaží se srovnat produkci potravin s množstvím obyvatel.
Je to jako u některých občanů, kteří se nesnaží svoji těžkou situaci řešit
sami, ale pouze natahují ruce pro pomoc. Společnou vlastností obou skupin
je množit se, ač nemají zajištěnu obživu, ale tak jsme si je vychovali.
V přírodě při nedostatku potravy rodiče zabijí část mláďat při nedostatku
potravy a totéž dělali lidé, dokud je nezměnilo hlavně křesťanství. On
i život o hladu je svatý a než přežít pár jedinců, tak nevadí hladovění
všech. Budiž výkyv jednou za deset let kvůli suchu, ale čekat na pomoc
rok, co rok je zcestné a dlouhodobě neudržitelné. Jednou už je Ukrajina
neuživí a pak nastane co? Hladomor ještě většího rozsahu?