https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mmf-varuje-pred-rozsahlou-potravinovou-krizi-v-dusledku-valky-na-ukrajine?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MMF varuje před rozsáhlou potravinovou krizí v důsledku války na Ukrajině

3.10.2022 00:51 | WASHINGTON (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Výpadky v dodávkách obilí a hnojiv způsobené válkou na Ukrajině vytvořily největší krizi v oblasti potravinové bezpečnosti minimálně od globální finanční krize z let 2007 až 2008. Podle agentury Reuters to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Nedostatku potravin ohrožujícímu život nyní podle MMF čelí zhruba 345 milionů lidí.
 

Fond odhaduje, že skupina 48 zemí, které čelí největší hrozbě nedostatku potravin, bude muset v letošním a příštím roce kvůli růstu cen potravin a hnojiv zapříčiněnému ruským útokem na Ukrajinu vynaložit dodatečných devět miliard dolarů (zhruba 225 miliard Kč) na dovoz. To oslabí finanční rezervy řady křehkých a s konflikty se potýkajících zemí, které již nyní čelí potížím s platební bilancí kvůli pandemii covidu-19 a růstu nákladů na energii.

"Odhadujeme, že jen v letošním roce budou silně postižené země potřebovat až sedm miliard dolarů na podporu nejchudších domácností," píše se v příspěvku na blogu MMF, jehož spoluautorem je šéfka fondu Kristalina Georgievová. Válka na Ukrajině podle příspěvku prohloubila potravinovou krizi, která nabírala na síle již od roku 2018.

"Ještě před ruskou invazí na Ukrajinu si vybíraly svou daň čím dál častější a závažnější klimatické šoky, regionální konflikty a pandemie (covidu-19). Narušovaly produkci a distribuci potravin a zvyšovaly náklady na výživu lidí a rodin. Situace nabrala ještě dramatičtější obrat s příchodem války na Ukrajině," uvádí se v příspěvku.

MMF nyní vyzývá k rychlému zvyšování pomoci prostřednictvím Světového potravinového programu a dalších organizací i k cíleným rozpočtovým opatřením dotčených zemí na podporu chudých. Dodává nicméně, že prioritou vlád musí být boj proti inflaci.

Fond rovněž vyzývá k eliminaci omezení vývozu potravin a dalších protekcionistických opatření. V této souvislosti poukazuje na studii Světové banky, podle které se tato opatření podílí až devíti procenty na růstu světových cen pšenice.

Rusko a Ukrajina byly před válkou předními vývozci obilí i hnojiv. Podíl Ukrajiny na globálním exportu kukuřice činil zhruba 15 procent a na globálním vývozu pšenice zhruba 12 procent, napsala agentura Reuters.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

3.10.2022 06:20
Jó ?
A když v ČR někdo připomene, že by měla být ČR soběstačná v základních potravinách, tak mnozí politici eurohujeři, za pomoci médií, každého takového, okamžitě staví na pranýř !
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.10.2022 07:15 Reaguje na smějící se bestie
1* Fantozzi není ehujer, a také se tomu pojmu poškleboval. Fmm, všechno dovezem... Ono všeho do času, na zadní kolečka nemyslí jen lbl.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

3.10.2022 07:10
A to vše kvůli jednomu degenerovanému pitomci z Kramlu. ;)
Odpovědět
va

vaber

3.10.2022 09:05
to je svět pěkně pos+anej ,když kvůli jedné zemi se hroutí celý svět
Odpovědět
ss

smějící se bestie

3.10.2022 14:36 Reaguje na vaber
Evropa se hroutí především kvůli těm v Bruseli !
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.10.2022 15:58
Svět(jeho část) se hroutí proto, poněvadž se neustále spoléhá na dovoz
potravin odjinud a nesnaží se srovnat produkci potravin s množstvím obyvatel.
Je to jako u některých občanů, kteří se nesnaží svoji těžkou situaci řešit
sami, ale pouze natahují ruce pro pomoc. Společnou vlastností obou skupin
je množit se, ač nemají zajištěnu obživu, ale tak jsme si je vychovali.
V přírodě při nedostatku potravy rodiče zabijí část mláďat při nedostatku
potravy a totéž dělali lidé, dokud je nezměnilo hlavně křesťanství. On
i život o hladu je svatý a než přežít pár jedinců, tak nevadí hladovění
všech. Budiž výkyv jednou za deset let kvůli suchu, ale čekat na pomoc
rok, co rok je zcestné a dlouhodobě neudržitelné. Jednou už je Ukrajina
neuživí a pak nastane co? Hladomor ještě většího rozsahu?
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist