https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/motorkari-dostali-dalsi-pokuty-za-vjezd-do-obriho-dolu-kazdy-20.000-kc?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Motorkáři dostali další pokuty za vjezd do Obřího dolu, každý 20.000 Kč

24.9.2021 12:50 | VRCHLABÍ (ČTK)
Obří důl patří z hlediska ochrany přírody k nejcennějším oblastem Krkonoš.
Obří důl patří z hlediska ochrany přírody k nejcennějším oblastem Krkonoš.
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) uložila ve správním řízení za porušení zákona o ochraně přírody a krajiny pokuty devíti motorkářům, každému 20 000 korun. Dva z nich už tuto částku zaplatili, řekl ČTK náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar. Nešlo o všechny motorkáře, kteří v srpnu vjeli přes zákaz do Obřího dolu. Někteří stačili před příjezdem policie odjet. Většinou šlo o cizince. Obří důl patří z hlediska ochrany přírody k nejcennějším oblastem Krkonoš.
 

"Ve spolupráci s Policií ČR se podařilo ztotožnit devět lidí, všichni ztotožnění byli z Německa. Ve všech případech byla vyměřena pokuta ve výši 20 000 korun," řekl Kašpar.

Horní hranice sankce je až 100 000 korun. "Ano, byli někde, kde neměli co dělat, ale pohybovali se po asfaltové cestě v údolí. Je to tedy něco jiného, když se někdo pohybuje na terénním motocyklu nebo sněžném skútru v jádrové zóně národního parku," řekl Kašpar.

V sobotu 7. srpna vjeli přes zákaz do Obřího dolu asi dvě desítky zahraničních motorkářů. Poté, co policie po upozornění svědků dorazila do Pece pod Sněžkou, přistihla už jen některé z nich. Policie některé motorkáře zastavila v Peci u dolní stanice lanové dráhy na Sněžku, když se vraceli z Obřího dolu. Zbývající motorkáři stačili odjet ještě před příjezdem policie.

Celkem 11 motorkářů dostalo na místě pokutu 2000 až 3000 korun, devět z nich za dopravní přestupek porušení zákazu vjezdu, a dva pokutovala cizinecká policie za to, že neměli v pořádku doklady.

Obřím dolem vede frekventovaná výstupová modře značená turistická trasa z Pece pod Sněžkou na hřebeny a na Sněžku. Motorkáři se podle svědků dostali až ke kapličce v Obřím dole, kam z horského střediska vede asfaltová cesta.

Nejvyšší možnou sankci ve správním řízení, 100.000 korun, dostal nedávno každý ze čtyř motocyklistů, kteří loni 1. dubna jezdili na terénních motocyklech s pásy po zasněžených Krkonoších. Pohybovali se totiž v nejcennějších lokalitách Krkonoš, projeli třeba i Krakonošovou zahrádkou pod Studniční horou. Strážci s policisty jednoho pachatele zastihli u hřebenové Luční boudy, zbytek skupiny v okamžiku, když přijížděla do cíle jízdy na parkovišti na Horních Mísečkách.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

24.9.2021 13:44
Nechápu, proč se při udělování pokut drželi tak při zemi. Každému bych napařil maximální sazbu a než by ji zaplatil, zabavil bych mu motorku.
Odpovědět

Jirka Černý

24.9.2021 14:26 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Vzhledem k tomu že tam dojeli po klasické asfaltce tak vidím trest jako adekvátní ne li až přehnaný, jiná by byla situace kdyby tam někdo řádil na krosce po horách.
Odpovědět
LB

Lukas B.

24.9.2021 15:04 Reaguje na Jirka Černý
pokuta mi připadá přiměřená a realistická a úměrná společenské nebezpečnosti a případné hrozící škodě.

mimochodem, elektrokolo (elektrokoloběžka) nesplňující omezení, při kterém je pelektrokolo považováno za kolo je fakticky motorka. tam navrhuje velectěné publikum jaké pokuty za vjed do národního parku:)?
Odpovědět
kk

karel krasensky

24.9.2021 16:23
V těchto otřesných případech by mělo dojít k obnovení trestu smrti.Motorkaře oběsit a po výkonu trestu dva roky dohled probačního uředníka
Odpovědět
os

orb slavík

24.9.2021 17:53 Reaguje na karel krasensky
Co to plácáte, snad jde jen o to, aby se zamezilo bezohledným omezencům jezdit, kde se jim zamane. Proč se nemohou chovat jako jiní slušní turisté, pokochat se přírodou, užít si ticha a třeba trochu popřemýšlet. Na motorkách snad mohou jezdit na místech pro ně určených. Jsem určitě pro citelnou pokutu a příště zabavit motorku.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist