https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/muzeum-v-ceske-lipe-ma-zpatky-ukradenou-zivou-vodni-zelvu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Muzeum v České Lípě má zpátky ukradenou živou vodní želvu

23.9.2023 00:22 | ČESKÁ LÍPA (ČTK)
Českolipské muzeum má ve svém chovu želvy nádherné nalezené ve volné přírodě. Jde o druh ze Severní a Střední Ameriky, jejichž dovoz EU zakázala a jejich majitelé je mohou mít jen na dožití, ale nesmí je už ani rozmnožovat.
Českolipské muzeum má ve svém chovu želvy nádherné nalezené ve volné přírodě. Jde o druh ze Severní a Střední Ameriky, jejichž dovoz EU zakázala a jejich majitelé je mohou mít jen na dožití, ale nesmí je už ani rozmnožovat.
Do Vlastivědného muzea v České Lípě se po více než měsíci vrátila ukradená živá želva nádherná. Nyní je v karanténě. Přístup k vodním želvám do bazénku na Rajském dvoře bude nově zamezovat oplocení, řekl ředitel muzea Zdeněk Vitáček
reklama

 

Želvu vzala tříčlenná rodina v neděli 6. srpna, muzeum ji na sociálních sítích vyzvalo k vrácení, což se stalo. "Dohodli jsme se, že to nebudeme více komentovat. Byla vrácena, dobře to skončilo," řekl Vitáček.

Českolipské muzeum má ve svém chovu želvy nádherné nalezené ve volné přírodě, kam je jejich majitelé vypustili nebo jim utekli. Jde o druh ze Severní a Střední Ameriky, jejichž dovoz Evropská unie zakázala v roce 1997 a od roku 2014 jsou i na unijním seznamu invazivních druhů, kdy je mohou mít jejich majitelé jen na dožití, ale nesmí je už ani rozmnožovat. "U nás nemají přirozené nepřátele," uvedl Vitáček. V místech, kde se usadí, mohou ohrozit populace obojživelníků. Ohrožují také ptačí hnízda. Tyto sladkovodní želvy se dožívají až 50 let.

Muzeum je ministerstvem pro životní prostředí schváleným zařízením pro umisťování nalezených a odchycených jedinců invazního živočišného druhu želv nádherných a jejich poddruhů. Aktuálně má muzeum ve svém chovu na dožití 15 želv. Muzeum je využívá i v rámci vzdělávacího programu své ekoporadny Orsej, který je zaměřený na invazivní druhy.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist