https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mze-za-nespravne-pouziti-lepicich-pasti-na-hmyz-hrozi-pokuta-az-tri-miliony-kc?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MZe: Za nesprávné použití lepicích pastí na hmyz hrozí pokuta až tři miliony korun

29.7.2022 01:51 | PRAHA (ČTK)
Ačkoliv je prodej i používání lepových pastí určených speciálně pro obratlovce v České republice zakázáno, ročně umírají desítky ptáků i malých savců. Na vině je nesprávné použití lepicích pastí určené pro hmyz.
Ačkoliv je prodej i používání lepových pastí určených speciálně pro obratlovce v České republice zakázáno, ročně umírají desítky ptáků i malých savců. Na vině je nesprávné použití lepicích pastí určené pro hmyz.
Zdroj | ČSOP
Lepicí pasti na hmyz, které se používají k jeho hubení v zahradách a sadech, mohou být nebezpečné hlavně pro ptáky a další drobné obratlovce. Hrozí jim, že se při nesprávném použití pastí mohou zranit, nebo dokonce uhynout. Ministerstvo zemědělství (MZe) upozornilo na to, že za nesprávné použití pastí hrozí pokuta až tři miliony korun.
 

Lepicí pasti mají zabránit hmyzu, aby se dostal do korun stromů a ničil úrodu. Podle stanoviska Ústřední komise pro ochranu zvířat MZe musí být pasti na hubení hmyzu umístěné tak, aby zabránily náhodnému přilepení ptáků a dalších zvířat. Stanovisko ministerstva stanovuje pravidla prodeje lepicích pastí.

Výrobci k nim musí přikládat návod ke správnému použití a varování před negativními dopady. Pokuta hrozí, pokud pěstitel pasti použije v rozporu s návodem k použití. Fyzickým osobám hrozí pokuta až jeden milion korun, právnickým osobám nebo podnikatelům až tři miliony.

"Ačkoliv je prodej i používání lepových pastí určených speciálně pro obratlovce v České republice zakázáno, ročně umírají desítky ptáků i malých savců. Na vině je nesprávné použití lepicích pastí určené pro hmyz, které zahrádkáři běžně na svých pozemcích využívají," uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist