https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-tchaj-wanu-zemrel-samec-pandy-velke-darovany-cinou?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Tchaj-wanu zemřel samec pandy velké darovaný Čínou

20.11.2022 01:11 | TCHAJ-PEJ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Na Tchaj-wanu zemřel samec pandy velké Tchuan Tchuan, jehož ostrovu před 14 lety darovala Čína. Tchajpejská zoo k úmrtí uvedla, že Tchuan Tchuan zemřel po krátké nemoci.
 

Dřívější zprávy mluvily o tom, že medvěd trpí mozkovým nádorem a k jeho ošetření na ostrov na začátku listopadu dorazili dva specialisté z Číny.

Podle sobotních zpráv z Tchaj-wanu byla panda po několika záchvatech uvedena do umělého kómatu.

Samce a jeho družku Jüan Jüan darovala Čína tchajwanské zoo v roce 2008, kdy mezi oběma stranami panovaly lepší vztahy než nyní. Roku 2016 Peking kontakty přerušil. Čína Tchaj-wan považuje za svou součást a hrozí i vojenským zásahem, pokud ostrov vyhlásí nezávislost.

Obě zvířata přišla na svět v Číně roku 2004 a na Tchaj-wanu se jim narodila dvě mláďata. Jak uvádí agentura AP, pandy se v průměru dožívají 15 až 20 let, jsou-li v péči lidí, až 30 let.

Čína posílá pandy do ciziny jako gesto dobré vůle, ale zvířata i jejich mláďata zůstávají jejím majetkem. Pandy se ve volné přírodě zřídka rozmnožují, živí se výhradně bambusem a patří k nejohroženějším živočišným druhům. Podle odhadů žije ve volné přírodě 1800 pand, v zoo a rezervacích pak zhruba 500, přičemž nejvíc z nich v čínské provincii S'-čchuan.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist