https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-zamku-cervena-lhota-opet-proteka-hraz-rybnika?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na zámku Červená Lhota opět protéká hráz rybníka

16.5.2021 00:53 | PLUHŮV ŽĎÁR (ČTK)
Památkáři loni rybník vypustili, protože hráz protékala v místě, kde je historická výpusť, zaslepená a od roku 1945 nepoužívaná. Podařilo se ho utěsnit betonem. Voda si ale záhy našla cestu ještě níž.
Památkáři loni rybník vypustili, protože hráz protékala v místě, kde je historická výpusť, zaslepená a od roku 1945 nepoužívaná. Podařilo se ho utěsnit betonem. Voda si ale záhy našla cestu ještě níž.
Foto | Kralpilot [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)] / Wikimedia Commons
Na jihočeském renesančním zámku Červená Lhota znovu protéká hráz rybníka, kterou památkáři opravili. Rybník je napuštěný, možná ho ale budou muset znovu vypustit. Voda z hráze teď protéká řečištěm někdejšího potoka. O opravě se rozhodne v příštích dnech. ČTK to řekl kastelán Tomáš Horyna. Může se stát, že turisté uvidí zámek třetí sezonu po sobě bez vody a možnosti půjčit si lodičku.
 

Zámek otevře buď 25. května, nebo od června. Nově nabídne velký barokní model památky i odkryté fresky ze 17. století.

Památkáři loni rybník vypustili, protože hráz protékala v místě, kde je historická výpusť, zaslepená a od roku 1945 nepoužívaná. Podařilo se ho utěsnit betonem. "Voda si ale záhy našla cestu ještě níž. Teče poměrně hodně. Zdá se, že celé těleso hráze ve střední části podtéká voda. Je to místo, kde původně šel potok. Po původním kamenném řečišti se voda vrací tam, kde před rokem 1550 tekla, když tam nebyl rybník a byl tam potok," řekl kastelán. O problémech s hrází informoval regionální Deník.

Podle kastelána potřebuje hráz radikální opravu. Jednou z variant je dočasné řešení. "Kus by se třeba zasypal, průtok minimalizoval a mohlo by to v provizorním stavu přes léto zůstat. Tento zásah plánujeme. Pokud zabere, dala by se možná sezona provozovat s vodou. Pokud se nepovede, bude muset být bez vody. Takhle ten rybník zůstat nemůže," popsal kastelán.

Další možností je to, že se voda, která z hráze vytéká, zabarví došeda. To by znamenalo, že se vymývá další jíl a rybník budou muset vypustit hned. Památkáři se budou snažit, aby část sezony byl rybník napuštěný. "Především kvůli tomu, že horké léto bez vody pro nás znamená veliký úhyn zeleně. Všechny stromy s rybníkem počítají a loni, když byl rybník vypuštěný, nám uschlo patnáct stromů. Chápu návštěvnickou atraktivitu, ale v tuto chvíli je skoro na posledním místě: zásadní je, aby se údolí zavlažovalo a čistilo," řekl Horyna.

Od podzimu 2018 památkáři rybník odbahňovali. Při pracích z 80. let minulého století, kdy se 3,5hektarový rybník čistil naposledy, v něm totiž zůstala třetina usazenin.

Hlavním lákadlem nové sezony bude barokní model zámku s rozměry necelé tři metry na dva. V polovině léta ho dají do expozice sklepů. "Bude to nesmírně půvabná věc, model i s rybníkem a částí budov, které tam v baroku stávaly. Bude atraktivní jak pro fajnšmekry historické architektury, tak pro děti. Bude tam figurální stafáž, mušketýři, protože tady byla v baroku garda mušketýrů; bude tam pivovar, což je místo, které dnes návštěvníci znají jako veřejné záchodky," řekl kastelán.

Na zámku spatří lidé rovněž další odkryté barokní fresky z poloviny 17. století, které památkáři restaurují. Jsou to malby v jídelně, jež vytvořil Giacomo Tencalla.

Zámek je známý z filmů jako Svatby pana Voka, O štěstí a kráse nebo Pan Tau. Nejvíc ho proslavila pohádka Zlatovláska (1973) s Jorgou Kotrbovou. Loni ho od ledna do srpna navštívilo 46.881 lidí, meziročně téměř o třetinu méně.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

21.5.2021 09:55
Co jsem četl, je problém v tom, že hráz má status jakési kulturní památky či co a pokud se do té hráze kvůli opravě kopne, status památky ztratí.
Technicky by ale neměl být problém tu hráz utěsnit. Malé průsaky a prasklinky, třeba v podloží se injektují tlakově tekutou emulzí s obsahem speciálních jílů. Větší díry potom injektážemi betonem. Je třeba zase ten rybník vypustit, protože beton a jíly musí zreagovat ideálně bez tlaku vody. Hráz vyztužená těmi injektážemi betonu a podloží pod hrází se taky musí spojit, aby hráz proti podloží nepracovala a vzniklými pravidelnými pohyby zase nevznikaly praskliny a mezery. Mohlo by se to podařit provést bez zásahu do vnějšího vzhledu hráze, tudíž by se i nadále udržel status hráze jakožto kulturní památky.
Odpovědět

Viktor Šedivý

21.5.2021 10:56 Reaguje na Radim Polášek
V článku to je - nejde o praskliny, ale zřejmě nebyla hráz úplně dobře založena v místech původního toku.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

22.5.2021 16:30 Reaguje na Viktor Šedivý
No právě to jsem myslel, v místech původního toku se zřejmě hráz nespojila s podložím. Možná tam bylo štěrkové lože, které neodstranili ani nedotěsnili nějakým jílovým prosypem.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

22.5.2021 15:40
Ono i to odbahňování má svá rizika. Když se hrábne hlouběji a naruší se
těsnící vrstva dna, tak se uvolní cesta průsakům. Těžko soudit, co se
tam stalo, ale když to těsnilo 500 let, tak je divné, proč to začalo
prosakovat po opravě. U nás "vyčistili" průtočné tůně až na štěrkové
podloží a trvalo dva roky, až se kapiláry ucpaly natolik, že drží vodu
po loňském a letošním roce bohatém na srážky. Být to sušší roky, tak
nevím, zda by to byly tůně a nebo kaluže.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist