https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/navrh-zaveru-klimaticke-konference-cop27-podle-timmermanse-neni-zdaleka-hotov?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Návrh závěrů klimatické konference COP27 podle Timmermanse není zdaleka hotov

17.11.2022 17:24 | ŠARM AŠ-ŠAJCH (ČTK)
Summit má skončit v pátek, ale podle Reuters někteří účastníci mluví o jeho prodloužení přes víkend.
Summit má skončit v pátek, ale podle Reuters někteří účastníci mluví o jeho prodloužení přes víkend.
Návrh závěrečného prohlášení mezinárodní konference o klimatu COP27 si vyžádá ještě mnoho práce, aby vzniklo něco, na čem se mohou všechny strany shodnout. Sdělil to dnes místopředseda Evropské komise odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans, jehož citovala agentura Reuters. Podle ní počítá návrh s udržením cíle omezit oteplování na 1,5 stupně Celsia, avšak mnoho dalších témat zůstává otevřených. Na dokumentu se mají účastníci podle původního programu dohodnout do pátku.
 

"Ten text si vyžádá ještě mnoho práce. Nejsme v situaci, abychom mohli říci, že jsme dospěli ke společnému postoji, na němž se shodneme. Budeme proto v diskusi pokračovat a doufáme, že se nám podaří společné stanovisko do konce COP27 najít," řekl Timmermans.

OSN už zveřejnila návrh závěrečného dokumentu, v němž se opakují témata z loňska, avšak neřeší kontroverzní body.

Summit má skončit v pátek, ale podle Reuters někteří účastníci mluví o jeho prodloužení přes víkend.

Země zatím nenašly shodu v oblasti pomoci státům, které vlivem katastrofálních událostí způsobených klimatickými změnami utrpí zásadní ekonomické ztráty a nenapravitelné škody. Rozvojové země a státy nejohroženější klimatickými změnami chtějí, aby se na konferenci v egyptském Šarm aš-Šajchu účastníci dohodli na založení fondu, z nějž se bude tato podpora vyplácet.

V minulosti podobné snahy blokovaly USA a EU a odmítaly o kompenzacích za utrpěné ztráty jednat z obav, že budou pohnány k odpovědnosti za podíl svých ekonomik na klimatické změně.

Podle Timmermanse je teď EU ochotná o zřízení fondu jednat, avšak chce nejdříve zjistit, jak by se daly k pokrytí ztrát a škod využít už existující finanční prostředky. "Může z toho vzejít nový fond, ale není to předem dané," řekl Timmermans.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist