https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nekula-vyzval-obchodni-retezce-aby-nabizely-vice-ceskych-potravin?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nekula vyzval obchodní řetězce, aby nabízely více českých potravin

29.7.2022 01:15 | PRAHA (ČTK)
Foto | Tolga Ahmetler / Unsplash
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) vyzval obchodníky, aby do své nabídky zařadili větší množství potravin z domácí produkce. Poukázal na to, že v obchodech se často objevují totožné produkty dostupné od domácích producentů dovezené ze zahraničí. Uvedl to v dopise zveřejněném na twitteru, který podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého odeslal generálním ředitelům obchodních řetězců. Ovocnářská unie ČR obchodní řetězce v tomto ohledu kritizuje. Většina potravinářských řetězců působících na českém trhu podporu českých producentů dlouhodobě deklaruje.
 
Nekula na twitteru uvedl, že supermarkety nabízejí cibuli například z Nového Zélandu. "V sezoně je české cibule dostatek. Opravdu nechápu, proč by zelenina měla cestovat do ČR 18.000 kilometrů," napsal.

Nekula v dopise píše, že jak Česko, tak celá EU se potýkají s růsty cen energií, paliv a také potravin. Doplnil, že jedním ze společných cílů zemí EU také dosáhnout udržitelné produkce potravin se zohledněním co nejnižší uhlíkové stopy.

"V této situaci si Vás dovoluji požádat o preferenci, zařazení do nabídky zákazníkům většího množství potravin a zemědělských produktů lokální produkce, které jsou z hlediska udržitelnosti příznivější k životnímu prostředí. Přestože jsou totožné produkty dostupné i od našich producentů, v obchodech se často objevují obdobné produkty dopravované z velké vzdálenosti, mnohdy i tisíce kilometrů," uvedl.

Zmiňuje, že jde především o dodávky sezonního ovoce a zeleniny, ale i o další potraviny. Ministr je přesvědčen, že pro obchodníky je spolupráce s českými výrobci přínosná a žádá ředitele obchodních řetězců, aby mu sdělili, jaké kroky plánují v jejich obchodní strategii pro zvýšení nabídky českých potravin. Česká republika je od vstupu do EU součástí jednotného trhu, který umožňuje volný pohyb zboží a služeb po celém území unie.

K situaci na pultech českých obchodů se kriticky vyjádřil předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. "Obchodní řetězce se chovají diktátorsky a zneužívají svého postavení. Zajímá je jen cena. Supermarkety jsou překážkou rozvoje české zemědělské prvovýroby a potravinářství, protože mají nepřiměřené marže," uvedl.

Komora má podle něj k dispozici průzkum, podle kterého v ČR byla většina jablek během akčních slev z Polska. "V Německu neexistuje, že by prodejce dal do akce nějaké polské ovoce. Obchodní řetězce v západních státech mají naprosto jinou morálku než ve střední a východní Evropě," dodal Ludvík.

Například v supermarketech Billa tvoří české potraviny 72 procent celkového obratu, uvádí firma. V případě sítě Lidl činí podíl českých dodavatelů 60 procent z celkového počtu výrobků v celém sortimentu. Dlouhodobá podpora lokálních producentů se podle mluvčího Lidlu Tomáše Mylera promítá kromě stálého sortimentu, kdy mají lidé v jednotlivých regionech k dispozici například místní piva, i v tematických nabídkách. Připomněl, že Lidl pomáhá tuzemským dodavatelům i s exportem do dalších zemí.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

29.7.2022 06:41
Ještě větší b., než jsem doufal a to jsem si myslel, že nejhorší byl Gandalovič. To snad není možné, taková zoufalá neznalost a ještě to vypustí hrdě do éteru.
Odpovědět
kk

karel krasensky

29.7.2022 12:34 Reaguje na pavel peregrin
Přesně.Jak na to člověk kouká,posloucha to tak už mi připádá,že chytřejší než tihletí byl i Vasil Bilak.Ten aspon uměl ušít sako.
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

29.7.2022 08:52
Takže Nekula kopíruje okamurovu volební kampaň.
A to bylo keců o extrémistech, vzpomínáte?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

29.7.2022 09:56 Reaguje na Kamil Krabice
Spotřební družstvo JEDNOTA, byla zlikvidována zřejmě záměrně, aby dostaly prostor zahraniční obchodní řetězce.
Samozřejmě chybí obchody/řetězec, které by nabízeli především místní/regionální potraviny - je mnoho soukromých zpracovatelů, o jejichž výrobky je zájem, Ale mimo region, o nich nikdo neví/nezná je.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.7.2022 10:26 Reaguje na smějící se bestie
Já si myslím, že tu Jednotu si občané zlikvidovali sami. Když se začaly otevírat první supermarkety, lidi tam začali nakupovat a zjistili, že je tam mnohem širší nabídka než v té Jednotě a navíc ceny jsou leckdy mnohem nižší. Takže se nakonec najelo na model, že jednou za týden se z vesnice zajelo do města na velký nákup a do Jednoty se pak chodilo akorát pro mléko a rohlíky. A z prodeje mléka a rohlíku na té vesnici obchod prostě nevyžije.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.7.2022 13:16 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Záleží na vesnici. Třeba na chalupě to převzal COOP, a nejen tam, a celkem jede. Ale to je celkem velká obec, je jasné, že na vsi, kde zůstalo pár důchodců, se prostě krám neuživí. Často ani hospa ne.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.7.2022 16:28 Reaguje na Svatá Prostoto
COOP je celkem velký podnik, takže si může i dovolit nějaké slevové akce, protože bere zboží ve velkém. Pokud má někdo jeden obchůdek v jedné vsi, může na takové akce zapomenout.
Odpovědět
va

vaber

29.7.2022 09:09
,,Například v supermarketech Billa tvoří české potraviny 72 procent,,
podobné údaje uvádí všechny supermarkety, tak kde je chyba ?
někdo vydává dezinformace, nebo obyčejně lže ,nebo manipuluje s údaji jak se mu hodí ?
to vše je dnes běžné u každých zpráv, v každé oblasti
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.7.2022 09:28 Reaguje na vaber
I obchodní řetězce umí ohýbat informace, jak se jim hodí
Odpovědět
ss

smějící se bestie

29.7.2022 09:57 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.7.2022 09:18
(Super)markety podnikají za účelem zisku(pro zahraniční majitele), nejsou filantropisté.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.7.2022 09:27 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ono spíš zaráží, co se děla jinak, že Česky zemědělec není konkurenční k výrobě, která se dováží 18000km?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

29.7.2022 09:58 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A O TOM TO JE.
Doprava není přece zadarmo !
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.7.2022 10:30 Reaguje na smějící se bestie
Je to o nejrůznějších dotacích, kterými některé země podporují zemědělce. Kdysi jeden můj známý pracoval jako řidič kamiónu a když vozili ze Španělska rajčata, tak ta firma, pro kterou jezdil, nakupovala kilo rajčat za tři koruny. V té době stály v obchodě u nás nějakých 18 - 20 korun. Pak se nedivte, že to ty řetězce tahají zvenku.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.7.2022 09:25
Když neumí udělat zákon o dominantní tržní sile a omezit ji, tak se zmůžou jen na jalová prohlášení
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.7.2022 10:31 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ono to zase naráží na zákony o volném trhu v EU, takže to je trochu problém.
Odpovědět
Anyr

Anyr

29.7.2022 13:22 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nikdo ti nezakazuje, abys nakupoval v malých českých obchodech, nikdo ti nezakazuje rozjet vlastní řetězec marketů,
nikdo ti nezakazuje jít do politiky a pokusit se vše změnit,
nikdo ti nezakazuje nic, co není proti zákonu.

"Kritika z gauče" - to je vše, co tu zbylo z kultury. Jo, a drbat a špehovat sousedy.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

29.7.2022 15:44 Reaguje na Anyr
Jste opravdu tak hloupý, nebo to jen předstíráte?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.7.2022 13:18
"V sezoně je české cibule dostatek. Opravdu nechápu, proč by zelenina měla cestovat do ČR 18.000 kilometrů," napsal."

... já bych od ministra spíš čekal, že na to přijde, resp. si to zjistí, a pak bude vymejšlet co s tím. Ne, že nechápe a vyzve ...

To je zase materiál na Těšnově, tohle.
Ale von Nekula se obecně projevuje jako fest mimoň.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist