https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/o-jedinecne-arboretum-americka-zahrada-se-spolecne-postaraji-lesnici-ochranci-prirody-i-obcane?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

O jedinečné arboretum Americká zahrada se společně postarají lesníci, ochránci přírody i občané

14.1.2023 05:47 | PRAHA (Ekolist.cz)
Foto | Daniela Hlinková / Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Dohodu o společné péči o národní přírodní památku Americká zahrada na Klatovsku v Plzeňském kraji podepsali v pátek 13. ledna zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, státního podniku Lesy České republiky a Městyse Chudenice. Pro svou jedinečnost je arboretum od roku 1969 chráněným územím.
 
Americkou zahradu založil v roce 1842 hrabě Evžen Černín jako školku okrasných dřevin pro park u nedalekého zámku Lázeň. S nejucelenější sbírkou severoamerických dřevin na našem území patří k nejvýznamnějším tuzemským památkám svého druhu. Je považovaná za arboristický skvost. Kromě dendrologické výjimečnosti má ale i estetický a krajinotvorný význam.

Celoročně přístupnou památkou vede naučná stezka Chudenice a lesní komplex Žďár. Zájem na zachování a rozvoji „zahrady“ má tedy kromě správce pozemku, Lesů ČR, a AOPK pečující o ochranu přírody také městys Chudenice, v jehož katastru se nachází.

Foto | Daniela Hlinková / Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

„Dohodli jsme se na společné péči, protože chceme zlepšit stav zahrady, vzájemně se informovat o plánovaných krocích a naplňovat dlouhodobou koncepci rozvoje tohoto území z roku 2016,“ říká Miroslav Rozner, ředitel Oblastního ředitelství Lesů ČR v západních Čechách.

Jeho slova potvrzuje ředitel regionálního pracoviště AOPK ČR, Správy CHKO Český les Tomáš Peckert: „Vzájemná spolupráce přináší více možností, jak o Americkou zahradu pečovat a propagovat ji na veřejnosti“.

Chudenický starosta David Žák k tomu dodává: „Chudenicko je jako krajinná památková zóna každoročně hojně navštěvováno. Jeho hodnota tkví právě v harmonické kombinaci kulturních památek a přírodně cenných míst. Americká zahrada je jeho neoddělitelnou součástí a společně s poblíž ležící rozhlednou Bolfánek patří ke zdejším nejatraktivnějším turistickým cílům. Městys Chudenice se aktivně snaží zlepšovat stav krajiny a jejích hodnotných aspektů, a proto náležitý a odpovědně udržovaný stav arboreta je pro nás významný, přičemž se v rámci našich možností snažíme k němu též přispívat“.

Foto | Daniela Hlinková / Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Partneři plánují pravidelná setkání za účelem plánování konkrétních akcí v zahradě. „Prvním úkolem bude letošní prosvětlení lesa po obvodu arboreta, aby měly dřeviny optimální růstové podmínky,“ uvádí Peckert.


reklama


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

14.1.2023 09:47
byl jsem tam před časem ,myslím ,že tam rostou jehličňany které nenapadá kůrovec a jsou to krásné stromy,
takových by se mělo sázet víc ,není důležité že jsou nepůvodní ,ale že dobře rostou
Odpovědět
Sl

Slovan

14.1.2023 14:16 Reaguje na vaber
Každý strom má svého škůdce a v globalizovaném světě se i k nám, pokud ty stromy začneme nesmyslně sázet ve velkém, dostanou. Žádný superstrom prostě neexistuje.

Naše dřeviny jsou dostatečně odolné a žádné nepůvodní zde nepotřebujeme.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

16.1.2023 13:14 Reaguje na vaber
jj, je tam ta známá douglaska a kavkazské jedle
Odpovědět
ZH

Zbyněk Hoták

14.1.2023 18:39
Je to krásné místo, doporučuji k návštěvě. Nesouhlasím ale s tvrzením o nejucelenější sbírce amerických dřevin u nás. Možná to platilo v době jejího vzniku. Myslím, že nyní je u nás hned několik arboret, které počtem druhů Americkou zahradu přečíslí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.1.2023 22:05
No sekvojovce u nás dobře a rychle rostou. Ale dřevo nic moc.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist