https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/o-poukazky-na-opravu-veci-ve-vidni-je-zajem.mesto-do-nich-letos-investuje-1-milion-eur?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

O poukázky na opravu věcí ve Vídni je zájem. Město do nich letos investuje 1 milion eur

5.3.2021 06:42 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vídeň to opraví. Město dotuje každou opravu z 50 %, maximální částka pak dosahuje 100 euro.
Vídeň to opraví. Město dotuje každou opravu z 50 %, maximální částka pak dosahuje 100 euro.
Zdroj | Pražské služby
Se speciální iniciativou na opravu nefungujících či porouchaných věcí přišla vídeňská radnice už minulý rok v září. Prostřednictvím speciálních poukazů motivovala své obyvatele, aby zbytečně nevyhazovali vše, co jeví nedostatky. Nyní se kvůli velkému zájmu Vídeňanů radnice rozhodla v projektu pokračovat. Od března město uvolní celkem 1 milion euro na druhou fázi projektu „Vídeň to opraví“.
 

„Poptávka po poukázkách naprosto předčila naše očekávání – během několika málo týdnů bylo staženo přes 10 000 poukázek, 8 000 věcí bylo opraveno. Proto jsme se rozhodli v projektu pokračovat i letos, a to s částkou 1 milion eur,“ okomentoval budoucnost projektu „Vídeň to opraví“ starosta Michael Ludwig.

Cílem projektu je podle vyjádření radnice podpořit nejen vídeňské podniky a zajistit zaměstnanost, ale také ochránit životní prostředí. Oprava porouchaných věcí totiž nejen snižuje množství vyhozených věcí, ale šetří i zdroje a škodlivé plyny CO2. To vše pak zpomaluje klimatické změny.

Opravit si své věci mohou Vídeňané nyní ve 109 podnicích, v kterých lze městské poukázky uplatnit. Získat je mohou zdarma na webových stránkách města, a to od března do konce června. Třetí vlnu emise poukázek město pak plánuje na období od 1. září do 12. prosince 2021.

Poukazy na opravu v praxi

Zájemci si poukázku mohou zdarma stáhnout na stránkách města. Následně se pak s porouchanou věcí mohou vydat do jednoho z podniků Vídeňské opravárenské sítě (Wiener Reparaturnetzwerk).

Město dotuje každou opravu z 50 %, maximální částka pak dosahuje 100 euro. Po předložení poukázky je částka automaticky snížena na polovinu a není nutné vyplňovat další formuláře.

Až 65 % opravených věcí přitom loni tvořila elektronika, hlavně pak mobily a tablety. Mezi další věci, které si Vídeňané nechali opravit, patřil nábytek, boty, oblečení a kola. Podle radního pro životní prostředí Jürgena Czernohorszkého opravy v minulém roce ušetřily zhruba 190 tun skleníkových plynů.


reklama


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

5.3.2021 08:45
Bylo by velmi dobré, kdyby obce a vlády přestaly ekonomiku práškovat tištěnými penězi jako o závod, protože na tom velmi rychle vzniká závislost a dochází k nežádoucím změnám chování všech.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.3.2021 09:56 Reaguje na Vladimír Hošek
Přesně tak, dotační nenasytnost pochází z EU, která si naivně představuje, že Česko a jiné nablblé komunity poškozené komunismem se dají léčit masivními dotacemi. Omyl, vytváří to u nás jen korupci a ničení přirozených hodnot věcí. A ve starých zemích to asi nebude tak děsné, ale ten degenerační tlak se tam musí projevit taky.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

6.3.2021 12:58 Reaguje na Pavel Hanzl
No a co říkáte dotační feťáky v parlamentu KDU, Starostové, ČSSD, ANO, Piráty teď snad i ODS a SPD.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.3.2021 09:57
Opravuji vše, co je vůbec možno opravit. Některé výrobky se ale opravovat vůbec nedají, nejdou ani rozmontovat.
Odpovědět

Jirka Černý

5.3.2021 11:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano třeba rychlovarná konvice je v podstatě neopravitelná a občas nevydrží ani povinné dva roky, ono je to zrovna věc kde njak nejde moc dobře nastavit "kurvítko". Tady je to ošetřené tak že po roce když odejde prostě se koupí nová, než hledat účet někam to vozit, čekat jak dopadne reklamace, vyzvednout to. Navíc je potřeba po dobu co bude v reklamaci jiná a ta červená za 300 je tak pěkná.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.3.2021 12:57 Reaguje na Jirka Černý
Já spravoval řetězovou el.pilu Makita, úplně se celá naplnila pilinama a motor nechladil a začal jiskřit. Zjistil jsem, že je idiotsky namontovaný větrák, že táhne dovnitř z místa, kde lítají piliny, stačilo by ho dát naopak. Konstrukční chyba, nebo kurvítko?
Ale i po opravě se začala sypat celá, byla prostě spotřebovaná a bylo na ní ojetý snad všechno. Ale službu udělala velmi dobrou. Já mám prostě pocit, že každý nástroj je nafurt.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.3.2021 15:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Já rozumově vím, že není ... ale i tak mne to vždy naštve. A až teen, tak ratolest to má stejné.

A to jste tedy dobrej, těmhle šikovnej lidem jsem vždy záviděl. To já nejsem. Takže jsou vždy dvě klasická úskalí ... sehnat opraváře, který není matlal, a cena opravy, které ji někdy dělá zcela nerentabilní:-(.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

5.3.2021 13:37
Na místě je spíše řešit příčiny, než následky. Příčinou je tranformace průmyslových výrobků z dlouhotrvanlivých opravitelných nástrojů a spotřebičů na laciné klunkry, co se po chvíli rozsypou. Vše v režii Číny. Tato země po dekády devastuje masivní produkcí laciného šmejdu všechny, kdo vyrábějí sice dražší, avšak daleko trvanlivější produkty.
Uvedu jeden z celé řady příkladů (poněvadž si na kvalitu potrpím a šunty zásadně nekupuju): jako profesionální zahradník vlastním zahradnické nůžky švýcarské značky Felco. Za bratru čtyři stovky slouží už šestadvacátým rokem, stále jako nové (jednou jsem na nich měnil čepelku a šroub spojující oba díly nůžek), každý jednotlivý sebemenší dílek lze stále bez nejmenších problémů objednat a nůžky tak vpodstatě donekonečna udržovat v perfektním stavu. Budou složit ještě mým vnoučatům. Zato jsem u svého tchána, velkého ciferšpióna, za tu domu viděl už minimálně desatery nůžky s cenou do stovky čínské provenience, které se co chvíla rozsypou a opravit se nedají. Nakonec setsakramentsky přeplatil cenu mojich "drahých" nůžek, které navíc díky propracované ergonomii poskytují násobně vyšší uživatelský komfort.
A takových příkladů jsou desítky, kamarád dodneška používá 36 let starou husqarnu do těžby, jednou za deset let generálkuje a pila "jede jak pila".
Ponaučení zní: nebuďte hamižní a kupujte sice dražší, avšak trvanlivější produkty, které jsou v dlouhodobějším výhledu daleko levnější. Nejen že ušetříte, ale zároveň uděláte i něco pro přírodu
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.3.2021 15:24 Reaguje na Jakub Graňák
Když ono je to pro občasné uživatele těžké. Pokud něco používám jednou za dlouho, tak platit nějakou raketu se logicky nechce, plus i ty laciné věci někdy ... NĚKDY ... vydrží a poslouží vcelku dobře. A ty o něco dražší často ne.
Jednou jsem dostal od tatínka takové nějaké kombo. CMI nebo tak nějak, totál low-end. Flexa odešla za snad 5 min ... tatínek ji rozebral a rovnou vyhodil. Ale příklepovka funguje furt a aku-vrtačka taky, byť baterka má už dost (ale po těch letech má nárok).

Na trhu je buď top profi nářadí, které ale stojí raketu a pro někoho, kdo to má doma "kdyby bylo potřeba" je to nesmysl, nebo je ten low-cost, a pak je to čistě klika. I v Lidlu se dá něco slušného koupit (nejen nářadí), stejně jako si tam lze slušně naběhnout. Ale tam aspoň neřeší reklamace.
Nějaký takový běžný střed se shání fest blbě.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

5.3.2021 16:29 Reaguje na Svatá Prostoto
Tady bych řekl, že jsou na místě půjčovny, každý nemůže mít všechno možné nářadí. Takové ty kombo sety bývají často největší xxx. Jinak, co se týče takových standartních věcí, jako je třeba vrtačka, nebo flexa, tak se dá vybrat i u renomovaných značek, já mám třeba hobby bošku vrtačku a drží už deset let, dal jsem za ni 15 set (a to s ní kutím docela často).
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.3.2021 22:56 Reaguje na Jakub Graňák
Tak pokud je to občas a vím to dopředu, tak půjčovna je fajn. Pokud to používám často, tak si připlatím. Pak je taková ta šedá zóna, kdy to potřebuju fakt jen občas ... já nejsem nějak zapálený kutil ... ale když, tak hned, tedy to chci mít doma.
Vrtačku mám od Stihlu, asi za podobné peníze, předtím jsem měl léta B&D a to samé ... a ta se nerozpadla, ale padla za oběť vztahovým neshodám:-).

U toho comba, navíc CMI, mne právě zaujal ten rozdíl. Flexa totál shit, vrtačka i aku sloužila tatínkovi dlouhá léta a dobře a myslím, že ji má mamka ještě někde plně funkční ve sklepě.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.3.2021 22:57 Reaguje na Svatá Prostoto
Jo, ale až třeba ta Stihlka odejde do věčných lovišť, tak si jsem celkem jist, že opravit se ji rozhodně nevyplatí.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

6.3.2021 03:45 Reaguje na Svatá Prostoto
Vzhledem k tomu, že bydlím v paneláku, tak toho vercajku nepotřebuji tolik, jako u baráku. Vrtačku mám ještě totalitní Narexku a funguje bezchybně. Největší fór je můj stříhací strojek na vlasy. Ten jsem kdysi kdesi koupil v nějaké akci a stál asi 250 káčé. Před každým stříháním mu promažu čepele a jede snad už dvanáctou sezónu.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist