https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obri-novozelandsky-brambor-vlastne-neni-brambor-rozhodla-guinnessova-kniha?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obří novozélandský brambor vlastně není brambor, rozhodla Guinnessova kniha

18.6.2022 00:16 | WELLINGTON (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Kdy není brambor bramborem? Když se ve skutečnosti jedná o hlízu tykve, rozhodli zástupci Guinnessovy knihy rekordů. Naděje novozélandského páru, který od loňského léta věřil, že vykopal největší brambor na světě, se tím rozmačkala na kaši, napsal zpravodajský server The Guardian.
 

Colin a Donna Craigovi-Brownovi našli obří hlízu vážící bezmála osm kilo v srpnu na své malé farmě nedaleko Hamiltonu - a byli si naprosto jistí, že je to brambor, protože vypadala jako brambor a chutnala jako brambor. Dlužno podotknout, že hlízu tykve ještě neochutnali.

Zástupci Guinnessovy knihy rekordů ale nechali udělat rozbor a zjistili, že o brambor se nejedná. "Co se na to dá říct? Nemůžeme jim napsat, že jim nevěříme, když jsme jim sami dali vzorek, aby udělali rozbor DNA," prohlásil Colin Craig-Brown.

Od konce srpna se domnělý brambor, který dostal jméno Doug, stal v oblasti kolem farmy manželů Craigových-Brownových celebritou. Colin pro něj dokonce postavil malý vozíček. "Nasadili jsme mu klobouk. Dali jsme ho na facebook, vzali jsme ho na procházku, dopřáli jsme mu trochu sluníčka. Je neuvěřitelné, co všechno lidí pobaví," prohlásil Colin.

Pokud by se bývalo potvrdilo, že jde skutečně o lilek brambor, stal by se Doug největším známým vykopaným bramborem na světě. Dosavadním rekordmanem zaznamenaným v Guinnessově knize rekordů je brambor vykopaný v roce 2011 v Británii, který vážil 4,99 kilogramu.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

18.6.2022 19:44
tak co to vlastně je ? chybí latinské pojmenování aby si to lidé mohli aspoň vygooglovat co to je za rostlinu.která tykev roste pod zemí ?
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist