https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranari-nasli-jed-na-hrabose-i-v-lokalite-ohrozenych-sycku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochranáři našli jed na hraboše i v lokalitě ohrožených sýčků

23.9.2020 19:11 | PRAHA (ČTK)
"Sýčci polykají hraboše vcelku a současně jsou malí, mohou mít jen trojnásobek váhy hraboše. Riziko otravy je pro ně velmi vysoké," zdůraznil ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.
"Sýčci polykají hraboše vcelku a současně jsou malí, mohou mít jen trojnásobek váhy hraboše. Riziko otravy je pro ně velmi vysoké," zdůraznil ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.
Ochránci přírody kritizují fakt, že zemědělci aplikují jed na hraboše Stutox II a Ratron na severu Čech i v místech, kde žije a loví kriticky ohrožený sýček obecný. Upozornili na to, že pro sýčky, kterých je v Česku jen asi 130 hnízdních párů, je to nebezpečné. Sýčci se hraboši živí, ti přiotrávení pro ně navíc představují snadnou kořist, informovala Česká společnost ornitologická (ČSO). Součástí Stutoxu II je toxický fosfid zinku.
 

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) po dohodě s ministerstvem zemědělství (MZ) vydal 3. září nařízení o mimořádném použití jedu na hraboše. Povolil zvýšenou dávku do nor. Na konkrétních pozemcích je možná i aplikace rozhozem, ale pouze na základě rozhodnutí úřadu. Nařízení má platnost do konce roku. Mimořádné použití je povoleno na pozemcích, kde byl dosažen či překročen pětinásobek prahu škodlivosti hraboše.

"V reakci na to jsme zpracovali mapu s vymezením výskytu sýčka a snažili jsme se prosadit ochranné zóny. Mapa měla sloužit jako podklad pro rozhodnutí, kde jedy rozhodně nerozhazovat. Nyní jsme na těchto místech našli otrávené hraboše a hromádky granulí jedu. Sýček je kvůli tomu ve velkém ohrožení," uvedl za ČSO Martin Šálek z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR. ČTK řekl, že se jednalo o lokalitu nedaleko Řípu.

"Sýčci polykají hraboše vcelku a současně jsou malí, mohou mít jen trojnásobek váhy hraboše. Riziko otravy je pro ně velmi vysoké," zdůraznil ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek. Ornitologové při terénním průzkumu také zaznamenali porušování pravidel aplikace rodenticidu - otrávené neposbírané hraboše na povrchu půdy a nadměrné množství granulí na jednom místě. Vermouzek pak připomněl, že ochranáři dlouhodobě volají po tom, aby bylo používání jedu zastaveno.

Šálek míní, že populace severočeských hrabošů zkolabuje do dvou měsíců. Už nyní je podle něj patrný značný úbytek. Obává se, že kvůli jedu prořídne i počet tamních sýčků. Pro ohrožený druh přitom v srpnu ministerstvo životního prostředí vyhlásilo záchranný program.

Šálek řekl, že se ochranáři se zemědělci snaží komunikovat a chápou jejich obavu ze ztrát na ozimech. "Rozhodně nechceme všechny zemědělce házet do stejného pytle a nadávat na ně. Mnohé naše aktivity můžeme realizovat jen v součinnosti s nimi. Ale alespoň minimální ústupky, tzn. zákaz aplikace rodenticidů v ochranných zónách hnízdišť a dodržování pravidel při aplikaci rodenticidů, by měly být jasně respektované," apeloval biolog.

ÚKZÚZ loni v létě povolil rozhoz jedu na povrch půdy na velké části Česka. MZ ale po vlně kritiky ochránců přírody a MŽP povolení pozastavilo. Po plošné aplikaci jedu se na Moravě našlo skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů, u kterých testy prokázaly zbytky jedu. Letos v červenci ústav s odkazem na údaje státních veterinářů a ornitologů ohlásil, že se nepotvrdily obavy, že na jed budou plošně umírat jiná zvířata, jako jsou sovy nebo zajíci.

Ústecký kraj vydal tento týden rozhodnutí, které omezuje používání rodenticidů na lokalitách sýčka obecného a sovy pálené.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří S

24.9.2020 10:49
A proto je mnohem bezpečnější rozhoz rozmetadlem. Eliminuje se lidská chyba (např. pracovníků z ciziny, kterým to můžete ukazovat od rána do večera a stejně udělají hromádku).

Prosím o opravu, otrava Stutoxem II se prokázala jen u 1 z 80 uhynulých zajíců a nebylo potvrzeno jestli zemřel jen na požití, či v kombinaci s nemocí. Děkuji
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

24.9.2020 12:05
Do 31.12.2020 je UKZUZem povolena aplikace Stutoxu na povrch půdy za stanovených podmínek. Jednou z nich je, že povrchová aplikace se bude provádět vhodným rozmetadlem, nikoliv ručně ani ručním rozmetadlem, aby se zabránilo tvorbě hromádek přípravku. Před povrchovou aplikací musíte mít povolení UKZUZ a sehnat si stanovisko AOPK, že se na tom konkrétním půdním bloku nenachází chráněné druhy. Takže v tomto případě by ochránci přírody měli především nahlásit pochybení na UKZUZ (už jen z důvodu dopadu ruky spravedlnosti na hříšníka) a ne rovnou zveřejnit článek, že zemědělci tráví sýčky, jak ze znění vyplývá. Navíc povrchová aplikace je povolena pro Stutox II, nikoliv pro Ratron.
Neustálé omílání tvrzení o 80 zajících otrávených Stutoxem už začíná být trapné. Stopy Stutoxu byly prokázány u tuším 5 kusů z tohoto případu. U ostatních zajíců se důvod úhynu nepodařilo prokázat.
Odpovědět
JS

Jiří S

24.9.2020 14:50 Reaguje na Marcela Jezberová
Ono to až takové pochybení úkzúz není. Vzhledem k tomu, jak jsou kvůli tomuto nyní vytíženi, tak nestíhají chodit ke každé aplikaci a zaměřuji se jen na ty kde se žádá rozhozem. Například u nás došli na každý aplikovaný den. Až při osobní kontrole se kontroluje například povolení AOPK, oznámení v honitbě a tak podobně, doté doby jsou jen povinni zkontrolovat řádné ohlášení tři dny předem si myslím. Obecně kvůli hysterii mnohem víc kontrolují rozhoz, což je chyba, protože na ukládání do nor žádné speciální povolení mít nepotřebujete v podstatě, proto se taky dělá více chyb.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist