https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-prenesli-do-bezpeci-pres-3000-skebli-z-vodni-nadrze-nemcice?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody přenesli do bezpečí přes 3000 škeblí z vodní nádrže Němčice

10.8.2022 01:14 | NĚMČICE (ČTK)
Škeble rybničná. Ilustrační foto
Škeble rybničná. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | archiv ČSOP Vlašim
Ochránci přírody přenesli do bezpečí přes 3000 chráněných škeblí z vodní nádrže Němčice na Benešovsku. Nádrž čeká odbahnění a velkou část vodní plochy bylo potřeba vypustit. Vzácným druhům škeblí hrozilo, že na březích uhynou, informovala ČTK Alena Konvalinová z Českého svazu ochránců přírody Vlašim.
 

Při vypuštění části nádrže vznikly na obou březích několik desítek metrů široké pásy, kde zůstaly uvězněny tisíce chráněných mlžů obývajících toto prostředí, především škeble rybničné a velevruba malířského. Ochránci během dvou týdnů sesbírali 1399 škeblí a 1923 velevrubů a vypustili je do vodní nádrže Švihov. Kromě velkých mlžů přenesli také přes 100 plžů z čeledi plovatkovitých.

Vodní nádrž Němčice je představenou nádrží před vodárenským dílem Švihov. Jejím úkolem je zadržovat naplaveniny přinášené z povodí Sedlického potoka, které by se mohly dostat do nádrže Švihov a ohrozit zdroj pitné vody pro Prahu a převážnou část Středočeského kraje. Odbahňování je naplánováno od srpna do konce roku.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist