https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbornici-kritizuji-namestka-ministra-zemedelstvi-kvuli-komunikaci-o-ochrane-luznich-lesu?fbclid=IwAR3H9-SInRknLMbH0xlA-NQb51xtBn5ANZm9uSzwbHvfUamFeHJZBEBxVUA
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odborníci kritizují náměstka ministra zemědělství kvůli komunikaci o ochraně lužních lesů Aktualizováno

20.8.2020 12:00 | BŘECLAV (ČTK)
Společnosti poukázaly na to, že již 30 let se nedaří přírodu soutoku institucionálně chránit, na čemž mají velký podíl Lesy ČR, které návrhy odmítají. Zatím zde nevznikla ani chráněná krajinná oblast, ani systém maloplošných chráněných území. Chráněny jsou pouze dvě procenta území.
Společnosti poukázaly na to, že již 30 let se nedaří přírodu soutoku institucionálně chránit, na čemž mají velký podíl Lesy ČR, které návrhy odmítají. Zatím zde nevznikla ani chráněná krajinná oblast, ani systém maloplošných chráněných území. Chráněny jsou pouze dvě procenta území.
Foto | Radomír Dohnal / Ekolist.cz
Zástupci odborných společností, které usilují o lepší ochranu Moravské Amazonie, tedy lužních lesů na soutoku Dyje a Moravy, žádají odvolání náměstka ministra zemědělství Patrika Mlynáře. Uvedli to v otevřeném dopise (celý text). premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi (ČSSD). Podle signatářů Mlynář na červnovou výzvu k ochraně lužních lesů reagoval urážlivě a jeho odpověď obsahuje zavádějící tvrzení a flagrantně ignoruje vědecky podložené poznatky, uvedli. Ministerstvo jejich požadavek odmítá, hájí činnost Lesů ČR a považuje ji pro lesy za prospěšnou. Uvedl to v reakci pro média mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
 

Za otevřeným dopisem a aktuální výzvou stojí Česká společnost ornitologická, Česká botanická společnost, Česká limnologická společnost, Česká společnost entomologická, Česká společnost pro ekologii, Česká společnost na ochranu netopýrů, Společnost pro ochranu motýlů a Česká společnost arachnologická, které sdružují stovky členů včetně vědců z univerzit a z Akademie věd ČR.

Odborné společnosti předaly výzvu v červnu Babišovi, protože podle nich je ochrana vzácného přírodního území tristní a Lesy ČR výjimečnost území likvidují komerční těžbou dřeva. Lesy ČR naopak uvedly, že hospodaří v souladu s přírodou.

Společnosti poukázaly na to, že již 30 let se nedaří přírodu soutoku institucionálně chránit, na čemž mají velký podíl Lesy ČR, které návrhy odmítají. Zatím zde nevznikla ani chráněná krajinná oblast, ani systém maloplošných chráněných území. Chráněny jsou pouze dvě procenta území. Například v Praze jsou chráněna přes čtyři procenta území.

Mlynář, který je náměstkem pro lesní hospodářství, ve své odpovědi výzvu společností označil za účelově načasovanou, neobjektivně hodnotící vliv lesnického hospodaření na vývoj a stav lužních lesů a za nepřátelsky emotivní.

Stanovisko společností podle tiskové zprávy odráží "odbornou diskusi ve vědeckých společnostech sdružujících několik tisíc členů včetně akademiků z většiny našich univerzit, Akademie věd ČR a mnoha dalších vědeckých institucí. Je výsledkem dlouhodobé diskuse ve vědecké komunitě založené na řadě konkrétních vědeckých studií... očekáváme zásadně věcnější a konstruktivnější přístup ministerstva k diskusi o způsobech využití státního majetku i dalších zdrojů, které toto ministerstvo pro občany této země spravuje," uvádějí.

Moravská Amazonie se říká lokalitě nad soutokem Moravy a Dyje, jde o největší zachovalý lužní komplex v republice. Vyznačuje se i mohutnými starými duby, kterých ale podle vědců rychle ubývá. Tvrdí, že mezi lety 1990 až 2009 zmizela z této oblasti více než polovina starých porostů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

20.8.2020 14:34
No jo no... LČR.. tam ještě nezaznamenali, že komunismus už skončil... tam si to žije vlastním životem a chovají se jako nedotknutelní...
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

20.8.2020 15:08
Přečetla jsem si v odkazu, co píší naše vědecké kapacity o reakci náměstka MZe Patrika Mlynáře na jejich výzvu k ochraně lužních lesů. Jeho odpověď na tuto výzvu je nekompetentní ( podle něho je ochrana Soutoku dostatečně zajištěna existencí biosférické rezervace, přitom biosférické rezervace nemají v našem právním systému žádnou oporu) a navíc přezíravá. Takový úředník, který není ochoten vyslyšet argumenty odborné veřejnosti a věcně a konstruktivně jednat, nemá na takovém postu co dělat. Určitě se MZe vyplatí nahradit ho někým kompetentnějším a méně arogantním.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

21.8.2020 13:26 Reaguje na Majka Kletečková
Podle Služebního zákona, který máme díky nátlaku EU, je úředník skoro nevyměnitelný. To by snad musel zavrždit svého šéfa, aby mohl být vyměněn. A to kdo ví jestli.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

23.8.2020 20:56
Po zběžném přečtení korespondence mám spíše dojem, že ctihodní páni učitelé a vědci oboru hmyzozpytného a k nim přidružených oborů neúplně pochopili text odpovědi pana náměstka. V jeho odpovědi jsem nenalezl žádného spílání ani sprostého napadání, což však nelze upřít jejich korespondenci a průvodnímu listu. Připadá mi tedy spíše pravděpodobné, že se jedná o lidovecký folklor, který má zajistit spílání jen proto, že se jedná o příjmení identické kancléři Hradu.
Co se týká obsahu a námětu, nemám s tím problém, je fakt, že uvedené argumenty jsou relevantní a silné, a měly by být zkoumány i rozváženy, stejně jako kroky k ochraně ŽP. Nakolik tomu pomůže osočování a výhružky ( viz web společnosti - "a my ještě budeme konat", je sporné. Naproti tomu, některé výstupy ministerstev jsou historicky opravdu arogantní a nejsou v oblasti Moravy samy jediné, a tato situace má základ arogance před 30ti lety. Volat po odstranění úředníka je dosti silné kafe, měl bych tipy na jiné pány ministerské, ale ti tam od lidovců a ODS sedí již několik desetiletí, a mají za sebou značná pochybení ( chtěná a politicky rozhodnutá ).
Podotýkám, že v dané věci nejsem nic více, než čtenářem. Mrzí mne ale, když se ti, kteří to mají řešit, a jsou za to placeni, hašteří, a to jako haranti na pískovišti.
Vyjádření pana ministra Brabce s odůvodněním, proč se opožďuje vyhlášení CHKO moc neberu, ale pravými viníky jsou lidovci a ODS, ovládající ( i v té době ) MZe, Lesy ČR, školy, obce, kraj, státní správu i samosprávu, a nakonec i zmíněné ekologické platformy. On je to totiž jejich styl.
Poctivě myšlené snaze ochrany lužních lesů vyjadřuji podporu.
<rýpal lesní>
Odpovědět
rl

rýpal lesní

30.8.2020 22:08
Doporučuji paní Kletečkové, panu Kašpárkovi i Danešovi aby si přečetli text uvedeného dopisu MZe ČR. link :
http://eagri.cz/public/web/file/657330/Dopis_MZe.pdf
a k tomu se vážícímu stanovisku MZe - link :
http://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2020_ministerstvo-zemedelstvi-nesouhlasi-s.html

Já to čtu jako výzvu k dialogu. PS : nejsem fans Prahy.
<rýpal lesní>
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist