https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/olomoucky-soud-musi-znovu-rozhodovat-o-vyjimce-pro-elektrarnu-chvaletice?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Olomoucký soud musí znovu rozhodovat o výjimce pro Elektrárnu Chvaletice

24.5.2022 00:23 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Olomoucký krajský soud chyboval, když zrušil emisní výjimku pro rtuť a oxidy dusíku v Elektrárně Chvaletice na Pardubicku. Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl kasačním stížnostem elektrárny a ministerstva životního prostředí. Krajský soud původně tvrdil, že úředníci z krajského úřadu a ministerstva nedostatečně zjistili skutkový stav pro celé šestileté období trvání výjimky. Nyní se musí ke sporu vrátit a rozhodnout znovu. Verdikt NSS je dostupný na úřední desce.
 

"Soud měl přihlédnout ke skutečnosti, že skutkový stav věci se bude v průběhu trvání emisní výjimky nutně měnit (a to plně v souladu se smyslem a cílem této výjimky), a tuto skutečnost uvážit a zahrnout do svých závěrů," stojí v rozhodnutí NSS.

"Zda byly stanovená doba výjimky, emisní limity v ní uvedené a závazné podmínky obsažené v harmonogramu udělené výjimky dostatečné a zároveň přiměřené, je odlišná otázka. Odpovědět na ni bude muset krajský soud na základě podaných žalobních námitek v dalším řízení," uzavřel NSS.

Olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě v březnu na základě žaloby Hnutí Duha a Frank Bold Society zrušila výjimku z emisních limitů, o kterou elektrárna usilovala od roku 2019 a kterou vydal krajský úřad v Olomouci a potvrdilo ministerstvo životního prostředí. Krajský soud tehdy uvedl, že by za odůvodněnou považoval výjimku o délce maximálně dvou let. Hnutí Duha uvedlo, že dále považuje výjimku za nezákonnou. "Nejvyšší správní soud ČR neřešil otázku, zda je udělená emisní výjimka z hlediska rozsahu a délky udělená v souladu, nebo v rozporu se zákonem. To bude muset znovu posoudit krajský soud," uvedl Jiří Koželouh z Hnutí Duha.

"Rozsudek Nejvyššího správního soudu nelze z právního hlediska vnímat jako výhru provozovatele Elektrárny Chvaletice. Nejvyšší správní soud v něm pouze upravuje další procesněprávní postup v řízení a konstatuje, že postup Krajského soudu v Olomouci podle zvoleného ustanovení soudního řádu správního byl v této věci aplikován nesprávně," komentovala situaci právnička skupiny Frank Bold Eliška Beranová. "Naopak, pokud jde o principy restriktivní aplikace výjimek a důraz na zajištění vysoké úrovně ochrany životního prostředí, souhlasí Nejvyšší správní soud se závěry žalobců," doplnila.

Rozhodnutí krajského soudu neznamenalo pro elektrárnu zastavení provozu. Pokračovala podle platného integrovaného povolení.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 megawattů, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

24.5.2022 06:48
Podnikatelské riziko není možné přenášet na veřejnost a ničit jim zdraví.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.5.2022 07:52 Reaguje na Jaroslav Řezáč
On i Blackout je dost nebezpečný pro zdraví. Stres že nic nefunguje, nemocnice bez proudu, tma, rozpad infrastruktury, rabování....
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

24.5.2022 08:35
Jo co je plynová krize kouří všechny čtyři chladící věže...., Je otázka při zadání odsíření atd na jaké parametry bylo plánované se dostat, tedy jaká byla "norma". Ono dnešní zpřísňování norem mě připadá jak poručíme větru dešti. Čím budeme ty tepelná čerpadla za 300tis. Kč napájet? Jen až skončíme s uhelnou technologii asi nebude sádrokarton neboť nebude sádra z odsiřování. Je třeba vše vidět komplexně. Jestli budou z tamější kýpy chemicky těžit mangan tak to si teprv užijeme.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

24.5.2022 15:25 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Ale to je o tom, když někdo chce tepelný čerpadlo, tak se to musí řešit se vším všudy. To je stejně ujetý, když se tramvajová doprava bere za ekologickou, přičemž má komín v uhelné elektrárně
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.5.2022 17:38 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ve skutečnosti vyřešit napájení tepelného čerpadla v době kdy ho potřebujete (=v zimě) je v současnosti neřešitelné (nejsou baterie na cca 3-4 měsíce).
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

24.5.2022 18:07 Reaguje na Slavomil Vinkler
Tepelný čerpadlo je jen drahá zkratka potřebujeme vodík technologie musí být energeticky konzistentní a poptavkově stabilní jinak hrozí problémy v přenosové soustavě. Není možné zblbnout a dělat všude čerpadla nacpat do toho elektromobilitu a bioplynky se zalohou vetrníků a fve. Hnědé uhlí je objektivně podepsané protahovat agonii křeče nedává smysl
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

24.5.2022 18:08 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Odepsané
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

25.5.2022 19:13 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Vodík je tak akorát na vodíkovou bombu... nejlehčí plyn s nejmenší molekulou, tvořící třaskavou směs. jak se bude vše těsnit, asi ne koudelí ?
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

25.5.2022 19:14 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Vodík je tak akorát na vodíkovou bombu... nejlehčí plyn s nejmenší molekulou, tvořící třaskavou směs. jak se bude vše těsnit, asi ne koudelí ?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

24.5.2022 18:28 Reaguje na Slavomil Vinkler
Účinnost tepelného čerpadla klesá v závislosti na nízké teplotě a potřebné energie pro vytápění
Odpovědět
LB

Lukas B.

24.5.2022 18:43
a naivní obyvatel střední evropy by si myslel, že od konce února se přestane blbnout a že se objeví nějaký čerčil, vece: "a teď přestaneme řešit pitominy a začneme se chovat normálně" (rozuměj geopoliticky ekonomicky s nějakou rozumnou mírou globální odpovědnoti)
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist