https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/olomoucky-soud-vyhovel-zalobci-a-kauzu-becva-vratil-zpet-vsetinskemu-soudu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Olomoucký soud vyhověl žalobci a kauzu Bečva vrátil zpět vsetínskému soudu

21.10.2022 10:37 (ČTK)
Olomoucký krajský soud vyhověl státnímu zástupci Jiřímu Sachrovi a kauzu Bečva vrátil vsetínskému soudu k novému projednání, vyplývá z údajů v justiční databázi. Soud ve Vsetíně původně případ vrátil k došetření, neboť spatřoval ve vyšetřování nedostatky, které by se mohly projevit při dokazování. Toto rozhodnutí ale napadl žalobce. O jeho stížnosti rozhodoval olomoucký krajský soud ve čtvrtek v neveřejném jednání. Soudkyně Michaela Burešová ČTK řekla, že z toho důvodu nemůže výsledek rozhodnutí komentovat. Před oficiálním doručením rozhodnutí soudu se k němu nechtěl vyjadřovat ani Sachr.
 

Soud své rozhodnutí zveřejnil na portálu eJustice dnes s tím, že rozhodnutí soudu I. stupně bylo zrušeno a věc vrácena soudu I. stupně k novému projednání. Z rozhodnutí vyplývá, že se tak případ policii nevrací a soud se musí kauzou zabývat. Verdikt krajského soudu znamená po pěti měsících posun v této kauze. Stížnost podal žalobce Sachr na rozhodnutí vsetínského okresního soudu v kauze otravy Bečvy v polovině května, spis obsahující více než 4600 listů doputoval na olomoucký krajský soud 14. června.

Státní zástupce nyní čeká na oficiální doručení rozhodnutí krajského soudu. "V momentě, kdy jej budu mít písemně, to pro mě má nějakou váhu. Toto je zatím záznam v nějakém systému. Nevím, co je obsahem rozhodnutí krajského soudu. Teď to proto nemá smysl komentovat," řekl dnes ČTK Sachr.

Obžalobě v případu čelí společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm a její ředitel Oldřich Havelka. Ekologická katastrofa postihla Bečvu 20. září 2020 v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov, podle České inspekce životního prostředí ji způsobily kyanidy. Policie, která se opírá i o posudek znalce Jiřího Klicpery, dospěla k závěru, že se kyanidy do řeky dostaly kanálem z Rožnova pod Radhoštěm, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy. V Rožnově má sídlo obžalovaná společnost Energoaqua, která spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly.

Někteří rybáři a vědci to však považují za nesmysl, neboť první ryby začaly v řece hynout dál než tři kilometry od vyústění kanálu. Únik jedu tak podle nich musel být podstatně blíže k místu nálezu prvních uhynulých ryb. Také zástupci společnosti vylučují, že by byli původcem ekologické havárie.

Vsetínský soud kauzu vrátil k došetření 9. května, neboť podle předsedy soudu Pavla Kotradyho ve vyšetřování spatřuje nedostatky, které by se mohly projevit při dokazování. Server Seznam Zprávy dříve uvedl, že podle soudkyně, která měla o případu rozhodovat, neexistuje žádný přímý důkaz, odkud do řeky přitekla voda, která byla příčinou otravy ryb. Podle soudkyně jsou nedostatečné dva znalecké posudky od Jiřího Klicpery a Jihočeské univerzity, které neřeší, zda mohl jedovatý odpad z rožnovského továrního areálu uniknout v takové koncentraci a množství, aby otrava byla masivní.


reklama

Alena Horáková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

21.10.2022 10:59
Doufejme, že se to vezme celé z gruntu a obvinění bude rozšířeno o zločinné spolčení, jak navrhla parlamentí vyšetřovací komise.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.10.2022 18:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Pochopitelně, že celá kauza Bečvy skončí tzv. vyseděním, tak dlouho se o tom bude mluvit až to zapadne a ani pes neštěkne.
Delikty vůči životnímu prostředí jsou v ČR obecně státní mocí tolerovány ! To je můj závěr z více než dvaceti let zájmu o ŽP.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.10.2022 19:59 Reaguje na Miroslav Vinkler
Právě dnes a právě na Bečvě by se to mělo zlomit k lepšímu.
Odpovědět
AS

Alena Sýkorová

22.10.2022 20:37
EX Ministru životního prostředí bylo hned jasné, z které firmy to nemohlo být. Vzhledem k tomu, že EX Ministr byl dříve zaměstnaný jako podřízený EX PREMIÉRA, KTERÉMU TATO FIRMA PATŘÍ, JE TO VŠEM JASNÉ. EX PREMIÉR MÁ OVŠEM TAK DLOUHÉ PRSTY A TOLIK FINANČNÍCH PROSTŘEDKŮ, BOHUŽEL ZÍSKANÝCH Z DOTACÍ A JINÝMI PODVODY, ŽE SE VŠICHNI PRÁVEM OBÁVÁME, ŽE SKUTEČNÝ ZLOČINEC NIKDY POTRESTÁN NEBUDE. SNAD AŽ PO SMRRTI U BRAN PEKELNÝCH.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist