Olympijské hry mají významný vliv na životní prostředí, uvedl odborník z AV ČR
Zároveň se proto, aby vznikla nějaká sportoviště, velmi často zasahuje do okolní krajiny. Dělo se to podle něj například při letních olympijských hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 nebo při zimních hrách v Jižní Koreji v roce 2018, kde byla stržena celá jedna stěna pohoří, aby mohly vzniknout skokanské můstky.
Jako další aspekt Klement poukázal na uhlíkovou stopu. "Na olympijské hry navíc přijíždí tisíce sportovců a diváků. Povětšinou cestují letadlem, což má také ekologickou stopu kvůli emisím skleníkových plynů z letecké dopravy, které zhoršují klimatickou změnu," řekl.
Nicméně expert připomněl i historický paradox, kdy olympijské hry podle něj měly naopak příznivý vliv na životní prostředí. "Na konci 80. let 20. století se zvažovalo, kde by se hry měly konat. Do uchazečského procesu se přihlásilo jihoněmecké město Berchtesgaden. Vznikla tam skupina, která byla proti a zahájila vlivnou kampaň s argumentem na dopad na jedinečné životní prostředí a lesy," uvedl.
"Ačkoliv existovala skupina lobbistů, kteří ve městě z různých důvodů konání her chtěli, tak na počátku 90. let UNESCO prohlásilo město biosférickou rezervací, což znemožnilo být hostitelem podobných akcí. Paradoxně tak olympijské hry přispěly k faktu, že vznikla další chráněná oblast," dodal Klement. Letní olympiáda v roce 1992 se následně konala ve španělské Barceloně.
Přečtěte si také |
Umělý sníh nás utvrzuje v představě, že s klimatem je všechno v pořádkuLetos se uskuteční letní olympijské hry v Paříži. Slavnostní zahájení bude v pátek 26. července, zakončení se uskuteční v neděli 11. srpna. Francouzská metropole se stane druhým městem v historii, kde se hry budou konat potřetí.
reklama