https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/online-nakupovani-je-poznat-nejen-u-obchodniku-ale-i-u-popelnic?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Online nakupování je poznat nejen u obchodníků, ale i u popelnic

20.1.2021 14:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Obaly se do popelnic často nevejdou kvůli jejich množství, ale i rozměrům. Ilustrační símek.
Obaly se do popelnic často nevejdou kvůli jejich množství, ale i rozměrům. Ilustrační símek.
Skokový nárůst online nakupování v době pandemie COVID-19 se téměř okamžitě projevil na růstu objemu odpadu sváženého z ulic měst. Zvýšil se především podíl obalů ukládaných do nádob na tříděný odpad. Odpad se často kvůli svým rozměrům nevejde do sběrných nádob a lidé ho proto ukládají v jejich okolí. Hlavní město Praha proto přistoupilo ke zvýšení kontroly nad svozem odpadu a zaměří se na častější pravidelný úklid kolem kontejnerů na tříděný odpad.
 

„Už na konci minulého roku nám bylo jasné, že zvýšený online prodej musí logicky znamenat zvýšené množství odpadu, zejména pak obalových materiálů. Proto jsme v uplynulých měsících navýšili svozové kapacity na celém území města tak, abychom udrželi čistotu a pořádek v pražských ulicích,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček.

U odpadu nedochází k dramatickému růstu jeho váhy, roste ale jeho objem.

I přes navýšení kapacit úklidových i svozových vozů se ukazuje, že se město musí zaměřit na kontrolu práce svozových firem. Praha proto přistupuje ke zvýšení dohledu nad jejich činností.

„Čistota pražských ulic je jednou z priorit vedení města. Vyzýváme proto městské části i občany, aby zasílali fotky a podněty na případné problémy se svozem tříděného odpadu ve svém okolí. Jsme připraveni všechny podněty obratem řešit se svozovými firmami,“ komentuje nově nastavená kontrolní opatření náměstek Hlubuček.

Jednou z výslovných smluvních povinností svozových společností, na jejíž kontrolu se Praha zaměří, je povinnost uskutečnit úklid tři metry všemi směry od separačního stanoviště a dva metry zametat.

„Praha v roce 2021 počítá s 1,6 miliardy korun na zajištění svozu komunálního odpadu z pražských ulic a sběrných dvorů. Za tyto peníze chceme mít pořádek v ulicích. Budeme důsledně kontrolovat, že je město za vydané prostředky uklizeno a v ulicích metropole je pořádek,“ vysvětluje Petr Hlubuček.

Největší svozová firma Pražské služby také navýší kapacitu ručního čištění a úklidu stanovišť. Navíc Pražské služby nasadí další tři vozidla pro úklid.

Cílem hlavního města je také navyšovat počet sběrných míst tříděného odpadu. V současnosti se jich v Praze nachází 5600. V minulém roce jich přibylo 513.

Mezi klíčové investiční akce odpadového hospodářství Prahy v roce 2021 patří vybudování třídičky plastového odpadu za 100 milionů korun, díky které bude město schopno třídit směsné plasty a vzniklý granulát prodávat. V roce 2021 bude navíc vyměněn poslední ze čtyř kotlů Malešické spalovny, a tím se sníží také emise. Celkové náklady v případě výměny kotlů dosáhnou 2,8 miliardy korun.


reklama


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist