https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubicky-kraj-chce-vyuzit-srazkove-vody-pri-sprave-svych-budov?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubický kraj chce využít srážkové vody při správě svých budov

6.7.2023 22:30 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pardubický kraj chce využít srážkové vody při správě svých budov. Má vybrané tři objekty. Plánuje vybudovat například nádrže na zadržování vody, která se dá pak využít na zalévání zahrady. Úpravy budou stát přes deset milionů korun. ČTK o tom informoval hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD).
reklama

 

Ekologičtější hospodaření kraj plánuje v Dětském centru Veská v Sezemicích na Pardubicku, Nemocnici následné péče Moravská Třebová na Svitavsku a Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí na Orlickoústecku. Dotace chce kraj získat z Operačního programu Životní prostředí. "Od všech zmíněných projektů si slibujeme ekologičtější zacházení s vodou a z dlouhodobého hlediska i ekonomické úspory," řekl Netolický.

V centru Veská jsou v plánu tří nádrže na zadržení dešťové vody a její využití pro zálivku trávníků a zahrady. Pokud kraj získá dotaci, stavět začne v příštím roce. Předpokládané náklady jsou 4,5 milionu korun, dotace by mohla dosáhnout až 3,7 milionu korun. Žádost kraj podá v polovině června.

V Nemocnici následné péče Moravská Třebová by měla vzniknout tlaková stanice a zásobníky na vodu. Zdroj bude na rozvody užitkové vody. V lůžkovém pavilonu bude splachovat toalety. Aktuálně projektanti doplňují projektovou dokumentaci, žádost o dotaci chce kraj podat na konci září. Celkové náklady se odhadují na 3,8 milionu korun, dotace by mohla pokrýt dva miliony.

"Efektivnější hospodaření se srážkovou vodou plánujeme i v Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí. Tam byla v roce 2020 zhotovena nová dešťová kanalizace. Vodu z ní bychom chtěli akumulovat a využít pro již hotové zavlažovací systémy. Předpokládané náklady dosahují výše 1,8 milionu a dotace může činit až 1,4 milionu. Projektovou dokumentaci máme hotovou, žádost o dotaci chceme podat na konci července," řekl hejtman.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

7.7.2023 19:54
No jo, na každou prkotinu, stále jen honba za dotacemi, bez kterých snad nejde nic postavit, nebo pořídit.
Jak to ti naši dědové před půl stoletím dělali, že postavili fabriky, přehrady, elektrárny a dokonce vytvořili i zemědělsko-potravinářský komplex, schopný zajistit soběstačnost ČSSR ve výživě obyvatelstva, a to i bez EU a jejich dotací?
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist