https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/parizska-radnice-ma-plan-jak-vycistit-seinu-aby-se-v-ni-dalo-koupat?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pařížská radnice má plán, jak vyčistit Seinu, aby se v ní dalo koupat

28.12.2021 14:20 | PAŘÍŽ (ČTK)
Stav je nyní nicméně lepší než v 90. letech, kdy byla úroveň znečištění desetkrát horší.
Stav je nyní nicméně lepší než v 90. letech, kdy byla úroveň znečištění desetkrát horší.
Foto | Rob / Flickr
Paříž má plán, jak udržet Seinu čistou tak, aby se v ní dalo koupat. Buduje obrovskou nádrž na zachycování dešťové vody, aby předešla únikům odpadních vod. Francouzská metropole má sice jednu z nejkrásnějších městských řek na světě, ale pokusy učinit Seinu dostatečně bezpečnou, aby se do ní dalo ponořit, selhávají už od roku 1988, kdy tehdejší starosta Jacques Chirac slíbil, že se v ní do pěti let vykoupe. Slibu nikdy nedostál, napsala agentura Bloomberg.
 

V roce 2017 město otevřelo koupaliště podél kanálu Saint-Martin, který protéká východní Paříží a ústí do Seiny. Ale i tato menší a lépe ovladatelná vodní cesta musela být občas uzavřena, když se ve vodě zvýšila hladina bakterií.

Nyní má Paříž plán, který by mohl trvale omezit znečištění, a umožnit tak v Seině plavat. Řeka by se poté dala využít ke sportovním kláním během letních olympijských her v roce 2024. Pod veřejnou zahradou poblíž nádraží Gare D'Austerlitz na levém břehu nyní město buduje rozsáhlou podzemní nádrž. Ta bude zachycovat dešťovou vodu, aby se zabránilo vylévání odpadních vod do řeky, když městská kanalizace během silných dešťů přeteče.

Problém, který má nádrž vyřešit, se v žádném případě netýká jen Paříže. Městský kanalizační systém z 19. století mísí odpadní vodu s dešťovou. Během silných lijáků může být přetížen objemem vody, kterou musí odvádět. V takových případech se smíšená voda a odpad vypouští do Seiny prostřednictvím 44 dešťových kanalizací. Tímto způsobem se do řeky dostávají více než dva miliony metrů krychlových vody kontaminované odpadními vodami a řeka je zamořena řadou škodlivých bakterií.

Stav je nyní nicméně lepší než v 90. letech, kdy byla úroveň znečištění desetkrát horší. Neuváženému Chirakovu slibu předcházel program rozsáhlých zlepšení kanalizačního systému, který znečištění výrazně snížil. Dnes se počet druhů ryb žijících v řece oproti dřívějšku znatelně zvýšil. Seina je nyní dostatečně čistá pro příležitostné sportovní využití. Syn současné starostky Anne Hidalgové, profesionální plavec Arthur Germain, letos v létě proplaval Seinu od moře až k prameni. Koupání v městských úsecích řeky je ale stále zakázáno kvůli výskytu bakterií a lodní dopravě.

Nová nádrž na dešťovou vodu bude mít kapacitou 46 000 metrů krychlových, vešlo by se do ní zhruba třicet olympijských bazénů. Bude stát 1,4 miliardy eur (35,4 miliardy Kč), z povrchu nebude viditelná a v horní části zahrady nad ní bude dostatek místa pro růst stromů. Podzemním potrubím bude napojená na kanalizaci na obou stranách Seiny. Po odeznění přívalového deště během 24 hodin přečerpá svůj obsah zpět do systému.

Není zaručeno, že nádrž dokáže udržet Seinu zcela bez odpadních vod. I když se množství vypouštěných vod do řeky sníží, město odhaduje, že se do řeky ročně dostane i tak 100 000 metrů krychlových odpadních vod. Plavci by se tedy měli po silném dešti řece vyhýbat.

Paříž není jediným evropským městem, které se snaží vyčistit svůj vodní tok. Berlín má už dlouho plán na úpravu jednoho centrálního ramene Sprévy tak, aby bylo vhodné ke koupání. Docílit toho chce nasazením rákosových porostů, které by filtrovaly vodu. Vize pro Londýn nazvaná Thames Baths počítá s rozmístěním plovoucích sladkovodních bazénů podél řeky.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.12.2021 07:00
Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají . Nesmysl, nelze provést. Viz
https://www.macrotrends.net/cities/20985/paris/population
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

29.12.2021 07:01
Seina hlavně drží rekord v počtu akumulátorových koloběžek naházených do řeky. Lidé z Afriky a saharského Písku se tím moc nepářou a používají řeku způsobem jakým byli zvyklý doma.
Takže pokud Paříž má plán, jak udržet Seinu čistou, musí hlavně vyčistit její okolí.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

29.12.2021 09:03
Někde se mi věcně něco nezdá... 46 tis m3 je sice hodně, ale na město velikosti Paříže celkem velmi málo. A možné zbytkové úniky 100 tis m3 ročně - to třeba v Plzni nateče za deště do řeky ročně o kus víc z několika výústí (z každé zvlášť přes těch 100 tis m3).
Úmysl jistě fajn, ale jako celek mi ty informace přijdou prostřílené :-).
Odpovědět
va

vaber

29.12.2021 09:33
a co ta zvířátka co ve vodě žijí, nebo tam nežije nic?
člověk do vody nemůže strčit ruku a vodní tvorove tam musí být celý svůj bídný život a to je Evropa prý vzorem čistoty pro svět,
třeba takový Nil je na pohled krásně čistý i ve špinavé Káhiře, kanály jsou ovšem naprostý hnus
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist