https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pavilon-s-akvarii-v-zoo-hodonin-ponicilo-tornado-pujde-k-zemi.cast-ryb-je-nove-ve-dvorske-zoo?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavilon s akvárii v zoo Hodonín poničilo tornádo, půjde k zemi. Část ryb je nově ve dvorské zoo

6.10.2021 00:46 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK)
Ve dvorském pavilonu Vodní světy lidé mohou nově vidět například murénu hvězdovitou, kanice tečkovaného nebo bodloka žlutočelého.
Ve dvorském pavilonu Vodní světy lidé mohou nově vidět například murénu hvězdovitou, kanice tečkovaného nebo bodloka žlutočelého.
Zoo Hodonín ukončilo chov mořských živočichů, nové zázemí hledá i pro sladkovodní. Statiku pavilonu s akvárii narušilo tornádo, budova bude muset jít k zemi, uvedla mluvčí zahrady Marie Blahová. Tornádo na Hodonínsku a Břeclavsku koncem června poničilo asi 1200 domů, částečně poškodilo i areál zoo.
 
Velká část živočichů najde nový domov v Zoo Dvůr Králové nad Labem, další putují do ostravské či brněnské zoo. Dosavadní chloubu pavilonu, samici žraloka černoploutvého, uvidí návštěvníci v Zoo Olomouc, uvedla zooložka Lenka Štursová.

Podobný osud podle mluvčí čeká i sladkovodní živočichy, kterým se zoologové rovněž snaží najít nové umístění. Část techniky, která je funkční, ale chce zahrada zachovat pro případné uplatnění v novém pavilonu.

Safari Park Dvůr Králové nad Labem poskytl nový domov téměř 50 rybám a dalším mořským živočichům ze zoo v Hodoníně, kde v červnu tornádo zničilo pavilon s akvárii. Ve dvorském pavilonu Vodní světy lidé mohou nově vidět například murénu hvězdovitou, kanice tečkovaného nebo bodloka žlutočelého. Celkem dvorská zoo získala téměř 30 nových druhů mořských živočichů, řekla ČTK mluvčí zoo Zuzana Boučková.

Transport mořských živočichů z Hodonína do Dvora Králové se odehrál před dvěma týdny a dopadl úspěšně. "Transport mořských živočichů a jejich aklimatizace na nové podmínky jsou poměrně značně náročné disciplíny. Všichni živočichové tuto složitou operaci přestáli ve zdraví a v pohodě si zvykají," uvedl dvorský zoolog Michal Podhrázský.

Pavilon Vodní světy dvorská zoo loni nákladem 16 milionů korun přestavěla. Vznikly tři nové nádrže, které simulují život v afrických řekách a jezerech. Každá z nádrží pojme asi 30 metrů krychlových vody, pavilon byl vybaven novými technologiemi. "Když se kolegové z Hodonína začali shánět po domově pro svá zvířata, dlouho jsme neváhali. Není mnoho zařízení, která mají potřebné podmínky," uvedl Podhrázský.

Tornádo v hodonínské zoo v červnu poničilo především psí útulek, také ohrady, ploty, v zahradě popadaly stromy. Po tornádu zůstala uzavřená, pro návštěvníky znovu otevřela na konci července.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist