https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pod-korytem-labe-pokracuje-stavba-vodovodu-zasobujiciho-200.000-stredocechu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pod korytem Labe pokračuje stavba vodovodu zásobujícího 200 000 Středočechů

12.4.2021 11:33 | OBŘÍSTVÍ (ČTK)
Ražba dvouramenného vodovodního přivaděče pod korytem řeky Labe v Obříství Na Mělnicku
Ražba dvouramenného vodovodního přivaděče pod korytem řeky Labe v Obříství Na Mělnicku
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pod korytem Labe u Obříství na Mělnicku povede nový vodovod zásobující 200 000 Středočechů. Současný, uložený poblíž v rýhách na dně řeky, je na konci své životnosti. Nyní pokračuje hloubení prvního ze dvou potřebných tunelů, řekl ČTK ředitel Vodáren Kladno - Mělník (VKM) Josef Živnůstek. VKM je investorem stavby, část nákladů, které dosáhnou zhruba 100 milionů korun, pokryje dotace ministerstva zemědělství.
 

Stavba takzvané vodovodní shybky začala loni na podzim a dokončená by měla být přibližně za sedm měsíců. Ražbu stroj provádí metodou zvanou mikrotunelování. "Operátor to celé ovládá z velína, který je na povrchu," uvedl stavbyvedoucí a operátor razicího stroje Jan Brabec.

Rychlost záleží na konkrétním materiálu, kterým musí razicí štít prostupovat. "Teď metr zatlačíme za dvě až čtyři hodiny," dodal Brabec. Zatímco počátek ražby byl skrz horninu zvanou slínovec a postup byl výrazně rychlejší, nyní převažuje jíl, kterým se nepřetržitě pracující stroj propracovává pomaleji.

Každý z tunelů bude měřit kolem sto metrů a povede zhruba dva metry pod dnem řeky. Průměr tunelu je přibližně 1,3 metru, stavaři do něj průběžně vkládají ocelové potrubí, které bude obklopovat a chránit samotné vodovodní potrubí z litiny.

Nové potrubí by mělo vydržet minimálně 70 let, staré potrubí zůstane v zemi. Metoda mikrotunelování je rychlejší a také šetrnější k okolní přírodě i řece, protože nevyžaduje rozsáhlé staveniště.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist