https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pokud-vas-v-australii-ustkne-had-mate-nejspis-problem-drtiva-vetsina-jich-je-jedovatych.smrti-to-ale-nejspis-neskonci.proc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pokud vás v Austrálii uštkne had, máte nejspíš problém: drtivá většina jich je jedovatých. Smrtí to ale nejspíš neskončí. Proč?

29.5.2019 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ze 145 druhů v Austrálii se vyskytujících hadů jen 11 nedisponuje jedem. Takže pokud vás tu něco šupinatého a plazivého pokouše, máte nejspíš problém. / Ilustrační foto
Ze 145 druhů v Austrálii se vyskytujících hadů jen 11 nedisponuje jedem. Takže pokud vás tu něco šupinatého a plazivého pokouše, máte nejspíš problém. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Pakobra páskovaná a východní, taipan menší a velký, případně v mořské vodě bloudící vlnožil. To je jen pár dobrých důvodů, proč je australská hadí fauna považována za nejnebezpečnější na světě. Zpráva CSIRO teď ale představuje australské „jedovaté nej“ v trochu jiném světle. Píše o tom CowraGuardian.
 

Aktuální zpráva CSIRO, neboli Organizace vědeckého a průmyslového výzkumu Commonwealthu, hodnotí poměr možných rizik a skutečného nebezpečí australské fauny pro běžného člověka. A zdá se, že australská příroda vychází z tohoto srovnání o dost lépe, než bylo dosud usuzováno. Ano, ze 145 druhů zde se vyskytujících hadů jen 11 nedisponuje jedem. Takže pokud vás tu něco šupinatého a plazivého pokouše, máte nejspíš problém.

Současně ale máte ohromné štěstí: pokud jde o rychlost zásahu, profesionalitu lékařů a dostupnost sér, nemohli jste si vybrat k uštknutí lepší místo, než Austrálii.

Nejlepší místo k uštknutí

„Když se podíváte na statistické údaje, zjistíte, že počet uštknutí a lidí, kteří v jejich důsledku zemřeli, je v Austrálii téměř zanedbatelný,“ vysvětluje herpetolog Ruchira Somaweera. „Zvlášť ve srovnání s jinými končinami světa.“

Australští hadi jsou sice pořádně jedovatí, ale místní se už dávno naučili, jak je nedráždit a kde si opravdu dávat pozor. „Lidé tu dobře znají zásady první pomoci, do terénu se vydávají dobře vybavení a obutí a zbytečně neriskují.“

Australská statistika hadích incidentů je tu posledních šedesát let překvapivě vyrovnaná. Na 100 000 obyvatel je ročně evidováno 3-18 uštknutí, ale mortalita za celou jednu dekádu činí jen kolem padesátky obětí. Šance, že útok hada nepřežijete, je tu kolem 0,03 %.

Učme se od Austrálie, vyzývá CSIRO

O zmijích, křovinářích, bungarech, mambách a kobrách jste jistě také slyšeli. Pochází z různých končin světa: Afriky, Asie nebo Jižní Ameriky. A i když se o těchto kontinentech nehovoří jako o „jedovatých“, ročně tu po uštknutí hadem zahyne násobně více lidí, než v Austrálii.

„Třeba na Srí Lance je ročně hady uštknuto kolem 80 000 lidí a čtyři stovky z nich přijdou o život. V Indii každý rok zahyne po otravě hadím jedem 10 000 lidí. Na rozdíl od Austrálie představují v těchto zemích jedovatí hadi skutečný problém,“ říká Somaweera. Doplňuje ještě, že o jedovaté Austrálii koluje spousta historek: o pavoucích velkých jako talíř nebo o tulivých medvídcích. „Je to sice zábava, ale pravda je většinou někde jinde.“

Co tedy pomáhá? Respekt k někdy pořádně nebezpečné přírodě. Znalost rizik a toho, jak jim předcházet. Praktické dovednosti první pomoci, kvalitní lékařská péče adresně zacílená na konkrétní problém. To jsou ingredience receptu, který Australanům pomáhá přežít mezi jedovatými hady. A takový by CSIRO rádo doporučilo i zemím, které jsou z hlediska statistiky hadích uštknutí daleko vražednější.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist