https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/policie-hleda-svedky-masivniho-uhynu-ryb-na-liberecku-pred-dvema-tydny?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Policie hledá svědky masivního úhynu ryb na Liberecku před dvěma týdny

1.9.2022 15:31 | HODKOVICE NAD MOHELKOU (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Policie žádá o pomoc při vyšetřování masivního úhynu ryb před dvěma týdny na soutoku Jeřmanického potoka a řeky Mohelky u Hodkovic nad Mohelkou na Liberecku. Na webu policie o tom informovala regionální mluvčí policie Ivana Baláková. Případem se policie zabývá pro přečin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Původ znečištění zatím není známý, uhynuly tisíce ryb.
 

Policie hledá svědky, kteří od půlnoci z pátku 19. srpna na sobotu 20. srpna do sobotních 15:00 zaregistrovali v okolí Jeřmanického potoka poblíž čistírny odpadních vod v Jeřmanicích jakoukoliv neobvyklou nebo podezřelou aktivitu. "Kontaktovat nás mohou osobně na kterékoliv služebně Policie České republiky nebo telefonicky na naší bezplatné lince 158," uvedla Baláková.

Zasažený byl zhruba pětikilometrový úsek potoka mezi čistírnami odpadních vod v Jeřmanicích a Hodkovicích. "Vše nasvědčuje tomu, že se jednalo o jednorázové znečištění. Opticky v toku nebylo vidět znečištění, pěna, skvrny či zákal a ani nebyl zjištěn žádný nepatřičný pachový vjem," řekl již dříve Deníku mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jiří Ovečka.

V potoce uhynuly podle prvního odhadu řádově stovky až tisíce ryb. "Jejich množství a způsobenou škodu zatím místní organizace Českého rybářského svazu v Hodkovicích nad Mohelkou neupřesnila, nicméně se jedná o masivní úhyn ryb," uvedla Baláková.

Mezi uhynulými rybami převažovali pstruzi, byli tam ale i lipani podhorní, vranky obecné a další druhy. Jejich navrácení do vodního toku bude trvat několik let. "Vysazujeme tam původní formu pstruha potočního, který je považovaný za nedostatkové zboží. Je těžké ho sehnat a vypěstovat v takové míře, aby se to dalo během chvilky zase do pořádku," uvedl již dříve pro MF Dnes hospodář místní organizace Českého rybářského svazu v Hodkovicích nad Mohelkou Aleš Böhm.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist