https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/politici-na-cop27-dal-hledaji-shodu-na-ochrane-klimatu-jednani-se-asi-protahnou?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Politici na COP27 dál hledají shodu na ochraně klimatu, jednání se asi protáhnou Aktualizováno

18.11.2022 13:20 | ŠARM AŠ-ŠAJCH (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Krátce před plánovaným koncem konference OSN o změnách klimatu COP27 v Egyptě obdrželi zástupci přibližně 200 zemí první návrh podoby závěrečné deklarace. Desetistránkový dokument, který dnes ráno nabídli egyptští pořadatelé, vyzývá k postupnému ukončení využívání uhlí. Nereaguje ale na požadavek některých zemí a klimatických aktivistů na postupné ukončení těžby ropy a zemního plynu. Stále nevyřešená je také otázka zřízení fondu, který by chudým zemím kompenzoval škody způsobené změnou klimatu, píše agentura DPA.
 

Představitelé Evropské unie v noci na dnešek zveřejnili návrh na fungování speciálního fondu financovaného bohatšími zeměmi. Ten by měl kompenzovat škody z přírodních katastrof, které změny klimatu zhoršují.

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans dnes uvedl, že chce ukázat ochotu ke kompromisu a "stavět mosty" v bouřlivé debatě o kompenzacích a doufá, že protistrana vstřícnost ocení. Plán se musí zaměřit na nejzranitelnější země a brát v potaz aktuální ekonomické podmínky, řekl Timmermans. Kompenzace přitom nejsou preferovaným řešením EU, poznamenává DPA.

Pákistánská ministryně pro klimatickou změnu Sherry Rehmanová, která aktuálně předsedá vlivné vyjednávací skupině G77, a také Čína označily unijní návrh za přijatelný "s několika úpravami, které jsme již navrhli". Jednání o nich dále pokračují, píše agentura AFP.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková návrh na zřízení fondu označila za "velký krok" v jednání. Průmyslové země podle ní nesou odpovědnost za vybudování blahobytu používáním fosilních zdrojů, ale teď je čas převzít odpovědnost i za budoucnost. Jedním z cílů setkání v Egyptě je přimět Čínu, aby kompenzační fond rovněž podpořila, uvedla Baerbocková podle agentury AP.

"Musíme vést vážnou debatu o rozšíření počtu přispěvatelů do fondu," řekl deníku The Guardian také kanadský ministr životního prostředí Steven Guilbeault. Přispívat by podle něj měla Čína, ale též Spojené Arabské emiráty, Katar nebo Saúdská Arábie.

Prezident zasedání COP27 a zároveň egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí dnes odpoledne oznámil, že konference potrvá do soboty. "Jsem rozhodnutý konferenci ukončit zítra (v sobotu)," uvedl podle AFP Šukrí a vyzval všechny strany k "zařazení vyšší rychlosti vyjednávání". "Nadále mě znepokojuje, kolik je dosud nevyřešených otázek, zejména stran financí, snižování emisí (skleníkových plynů), ztrát a škod," uvedl Šukrí.

Zasedání COP27 v Šarm aš-Šajchu s přibližně 34.000 účastníky mělo podle plánu končit již dnes. Podle členů německé vlády se ale setkání nejspíš protáhne nejméně do soboty, píše agentura DPA. "Zabalila jsem si kufr na celý víkend," řekla Baerbocková německé televizi a v podobném duchu se vyjádřili i další účastníci.

Podle statistik klimatického portálu Carbon Brief neskončila za posledních 20 let ani jedna konference o klimatu včas. OSN ve čtvrtek večer uvedla, že jídlo a doprava na konferenci jsou zajištěny až do nedělního večera.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

18.11.2022 15:03
Myslím, že závazek " k postupnému ukončení využívání uhlí" je velmi cenný a přesto dobře splnitelný, hlavně když se neuvede, kdy se má využívání uhlí ukončit.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.11.2022 15:55
"Zasedání COP27 v Šarm aš-Šajchu s přibližně 34 000 účastníky " , to už samo o sobě svědčí a naprosté zbytečnosti těchto klimatických koncilů.
To je ryzí politika nemající nic, ale vůbec nic společného se skutečnou vědou a společenskou odpovědnosti na ochraně životního prostředí.

Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.11.2022 17:58 Reaguje na Miroslav Vinkler
V jednom dokumentu bylo zmíněno, že po keréjsi době ledové zbyly na Zemi tisíce lidí, max prý deset tisíc. A teď si představte, že by se sešli v Šarm aš-šejchu. Kdo by jim přednášel? Určitě Frans Bělobrádek:-)

Takže slib nedodrželi, klímu neuhlídali. Tomu se říká vítězství libida nad duchem. A už vyhlížím další kopy, jak nás utěšeně přibývá!-) Protože dobrých lidí se vejde...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2022 21:32 Reaguje na Karel Zvářal
Přednášel tenkrár Vinkler, proto se všichni tak mohutně namnožili.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist