https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pozar-v-ceskem-svycarsku-byl-nejvetsim-v-historii-ceske-republiky?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Požár v Českém Švýcarsku byl největším v historii České republiky

13.8.2022 01:48 | HŘENSKO (ČTK)
Zdroj | HZS ČR
Požár v Národním parku České Švýcarsko, který vypukl 24. července, zasáhl území o rozloze zhruba 1060 hektarů. Podle dostupných údajů je tak nejrozsáhlejším lesním požárem v ČR. Dosud nejrozsáhlejší požár zasáhl v květnu 2012 oblast nazývanou Moravská Sahara u Bzence na Hodonínsku, kde hořelo na 165 hektarech.
 

Průběh požáru:

V národním parku začaly hořet asi tři hektary lesa během vlny veder 24. července, a to mezi Hřenskem a Pravčickou bránou. Hasičům se nejprve dařilo požár kontrolovat, následující den se však oheň kvůli větru začal znovu rozšiřovat. Požár se rozšířil i na německou stranu. Hasiči evakuovali 80 lidí z Pravčické brány a také účastníky tábora u Dolského mlýna.

Postupně se začalo objevovat velké množství ohnisek a požár sílil a šířil se do dalších míst. Již 26. července ráno byl asi na 30 hektarech, odpoledne plameny zasáhly území o rozloze 300 hektarů a hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu a k večeru už informovali, že zasažené území se blíží k 1000 hektarům. Zasaženy byly obce Hřensko a Mezná, kde shořelo několik domů. Požár v parku nakonec zasáhl rozlohu až 1200 hektarů, oheň spálil zhruba 1060 hektarů. Z ohrožených vesnic muselo odejít kolem 500 lidí. Na německé straně v Saském Švýcarsku oheň zasáhl plochu asi 250 hektarů.

Plochu zasaženou požárem se dařilo zmenšovat od víkendu 30. a 31. července. Hasičům jejich plánovaný útok na požár komplikovalo počasí, nedostatek deště či nízká oblačnost, kvůli které nemohla vzlétnout letadla. Od 1. srpna se hasičům dařilo dostávat ohniska požáru pod kontrolu. Po deseti dnech, k 3. srpnu, hasiči požár z poloviny uhasili, zasahovali na zhruba 500 hektarech. Týž den se pozemní cestou dostali s vodou i na hranici s Německem a propojili se s německými kolegy. Nová ohniska se však stále objevovala v nepřístupném terénu u Pravčické brány či v soutěskách řeky Kamenice. Likvidaci ohně původně hasiči předpokládali k 5. srpnu, kvůli horku a nedostatku dešťů to ale trvalo déle. První z uhašených sektorů správa parku od hasičů převzala 8. srpna, o tři dny později hasiči předali správě parku další část hašeného území, včetně Mezné, okolí Mezní Louky a prostoru nad Hřenskem. Včera hasiči oznámili, že odpoledne předají poslední hašené území v Hřensku, oheň by tak měl být zdolán.

Nasazení hasičů a techniky:

Do boje s požárem byly nasazeny stovky profesionálních i dobrovolných hasičů z celé republiky, velké množství techniky včetně vrtulníků s vaky s vodou a letadel, a to i ze zahraničí.

Hasiči využívali leteckou techniku armády, policie nebo nasmlouvaných soukromých firem.

Do hašení se krom tří českých letadel Antonov (každé pojme 1100 litrů) zapojila dvě speciální hasící letadla Canadair z Itálie (každé unese přes 6000 litrů vody) a Air Tractor ze Švédska (každé pojme až 3000 litrů vody). Speciály Canadair poprvé přiletěly pomáhat s hašením 28. července, den nato se nečekaně vrátily do Itálie, kde také vypukl požár a nahradily je právě švédské stroje. Znovu se Canadairy do hasebních prací zapojily 5. srpna, odlétly 8. srpna. Vrtulníky přiletěli na pomoc s požárem i ze Slovenska, Polska a Německa.

Piloti českých armádních vrtulníků při zásahu zalili oheň téměř čtyřmi miliony litrů vody a nalétali asi 226 letových hodin. Armáda to uvedla na svém webu. Do akce vojáci nasadili vrtulníky Sokol i silnější Mi-17.

Letadla i vrtulníky s vaky nabíraly vodu z jezera Milada u Ústí nad Labem, které tak bylo až do 8. srpna uzavřené pro veřejnost. Vrtulníky s tzv. bambi vaky nabíraly vodu i v Labi u Hřenska. Povodí Labe muselo kvůli nízkému stavu vody navýšit kvůli hašení průtok vody v Labi pod vodním dílem Střekov. Povodí Vltavy zvýšilo odtok z nádrží Vltavské kaskády do Vltavy.

Ke zvládnutí požáru hasiči vytvářeli obranné průseky v lesích. Skrytá ohniska jim pomáhaly hledat drony s termovizí.

Na místě zasahovalo v některých dnech kolem 1000 hasičů, kteří se kvůli panujícím vedrům museli často střídat. Zhruba šest desítek z nich utrpělo zranění, někteří skončili i v nemocnici. S hašením požáru, logistikou či zásobováním pomáhali i policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a řada dobrovolníků.

Po včerejšku bude skrytá ohniska, která se mohou objevovat, hlídat 72 dobrovolných hasičů. V Mezní Louce zůstane prozatímní hasičská stanice, kde bude šest profesionálních jednotek, tedy 40 profesionálních hasičů.

Příčina požáru:

Příčinu požáru vyšetřuje policie, případu se věnuje tým vyšetřovatelů. Povoláni budou i kynologové se služebními psy vycvičenými k hledání urychlovačů hoření - třeba benzinu.

Škody a náklady:

Škody z požáru se budou teprve sčítat. Škody způsobené úbytkem turistů místní podnikatelé už částečně vyčíslili asi na 150 milionů korun. Na podzim to může být i 200 milionů. Podle destinační agentury České Švýcarsko oheň zachvátil asi 1,2 procenta regionu, odliv zákazníků však zaznamenávají podnikatelé v celém okrese.

Podle generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Vladimíra Vlčka zásah hasičů bude zřejmě stát stovky milionů korun. Náklady ještě není možno přesně vyčíslit, ale jen nasazení jednotek stojí až 20 milionů korun denně, řekl 3. srpna.

Pomoc postižené oblasti:

Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) 5. srpna řekl, že na obnovu poničeného veřejného majetku či obnovu infrastruktury cestovního ruchu po požáru v národním parku by mohlo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zpočátku vytvořit program. Z evropských fondů by se dalo spolufinancovat pořízení speciální letadla uzpůsobeného na hašení.

Ministerstvo životního prostředí 2. srpna oznámilo, že vyhlásí dotační program cílící na obnovu obcí zasažených požárem. Ministryně Anna Hubáčková (KDU-ČSL) již dříve řekla, že resort na opravy poničené infrastruktury vyčlenil 100 milionů korun a v případě potřeby částku navýší.

Po vypuknutí požáru se na platformě Donio sešlo od dárců téměř devět milionů korun. Sbírku vyhlásila platforma ve spolupráci se senátorem Zbyňkem Linhartem (za STAN) a Národním parkem České Švýcarsko. Sbírku vyhlásila také litoměřická diecéze, na kterou lidé k 1. srpnu poslali asi 400 000 korun.

Obnova parku:

Správa národního parku chce u obnovy po největším požáru na území České republiky využít zkušenosti z roku 2006. Tehdy shořelo v okolí Jetřichovic v Českém Švýcarsku zhruba 20 hektarů a správa nechala požářiště spontánně zalesnit. Spáleniště bylo už v roce 2016 zarostlé břízou, olší, borovicí, jeřábem, bukem a dubem, břízy dorostly do pětimetrové výšky, dnes mohou mít podle strážců parku kolem deseti metrů a les je velmi hustý.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JV

Jaroslav Vozáb

13.8.2022 08:28
Je třeba v první řadě poděkovat všem hasičům, kteří tam zasahovali. Hasiče náležitě ve odměnit i ty dobráky. ( O doby kdy byly vymyšleny peníze, jsou slova díku zbytečná). Použitou techniku a výstroj opravit a nahradit. Následně se zamyslet na příčinách tak velkého požáru. Realizovat opatření, aby se snížilo budoucí riziko požáru. Potom nezbude moc peněz na blbosti.
A panu Bartošovi ( "vystudovaný knihovník") doporučuji si prostudovat diskuzi o letadlech.. Cena Canadair je kolem 1 milardy + výcvik + servis. AČR potřebuje víceúčelové vrtulníky. (Preferuji je před F-35, Gripen stačí na potřeby ČR, náklady 25%), Co takhle spolupracovat mezi resorty a ne tahat peníze z státu. (Jinak piráti mají 1200 členů, 4 poslance a 2 ministry. Mě se zdá, že jejich vliv je neúměrně velký. Ještě sedí na jedné pětikolce levá ruka neví co dělá pravá). Je zajímavé, že Německo preferuje vrtulníky...
Odpovědět
Sl

Slovan

13.8.2022 09:38 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Není to vůbec k tématu, ale budiž...
https://www.armadninoviny.cz/nemecko-kupuje-35-americkych-stealth-letadel-f-35a-lightning-ii.html
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

13.8.2022 11:54 Reaguje na Slovan
Vše je o tom kdo na co má a co chce. Diskutoval jsem hasičský speciál proti víceúčelovému vrtulníku, který bude mít přesah mezi resorty obrana - vitro. Třeba Canadair a F-35, Vám nepomohou při povodni..., ale co dneska je sucho tak nebudu řešit povodně.
Pro airpolicing ( tam opravdu potřebujete stealth technologii) bude ještě dlouho stačit Gripen... a co řešit PVO komplexně. Co takhle udělat národní sbírku na supersoniky a podle toho na co se vybere to se koupí...
Odpovědět
DB

Darth Bane

13.8.2022 11:38 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Za co???? Že z 48 pracovních týdnu v roce tentokrát výjimečně tři týdny delali to, za co jsou placení, a nevaleli se a nechápali po sluzebnach????
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.8.2022 21:34 Reaguje na Darth Bane
Běž to říci těm chlapům hrdino schovávající se za přezdívky.
Já před nimi smekám, protože nejenom slunce, ale i ten žár
ohně, kouř a nebezpečí pádu souší je něco, co bys ty nikdy
nedokázal přežít. Nechci aby byl můj příspěvek zrušen a tak
ti to nechci říci přímo od plic, ale tak hloupý komentář
jako ty, nemůže napsat nikdo soudný!
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

13.8.2022 21:48 Reaguje na Darth Bane
Nebojte se, že profesionální hasiči skoro celý rok leží na služebnách.
Jako řidiči je zaměstnáváme celkem pravidelně, a o požáry nemají taky nouzi.
A pokud nemají výjezd, mají hodně práce na technice, kterou je potřeba stále udržovat v dobrém stavu.
kdyby to bylo takové super polehávající zaměstnání, tak tam už dávno jste. Jenže máte strach, že budete muset hodně tvrdě makat, že budete muset jít do rizikových situacích, a že odměna od státu nebude nějak moc zázračná. .
Odpovědět
JM

Jan Marján

14.8.2022 20:27 Reaguje na Darth Bane
Vyprošťování rozmlácených lidí při tisících dopravních nehodách dělá kdo? Darth Bane? Zasahování při živelních pohromách, průmyslových havárií dělá kdo? A další a další. Kde žijete, že neregistrujete každodenní výjezdy hasičů? Nebo si snad myslíte že jezdí jen tak pro zábavu nebo na pivo?
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

13.8.2022 10:22
napíšu svůj názor k tématu, stát by měl prohlásit 24 červenec za státní svátek dne Národních katatsrof.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.8.2022 21:41
Třikrát změněná identita, ale idiot pořád stejný. Co tak pouze ověřená
identita vážená redakce? Takové schovávání za přezdívky nepotřebují
slušní lidé a sprosťáci mezi ty slušné nepatří!
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist