https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pozary-v-turecku-jsou-nejhorsi-za-20-let-vetsinu-se-jich-uz-podarilo-uhasit?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Požáry v Turecku jsou nejhorší za 20 let, většinu se jich už podařilo uhasit Aktualizováno

5.8.2021 01:46 | ANKARA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | skeeze / Pixabay
V Turecku za poslední týden vzplanulo 174 požárů, hasičům se již podařilo dostat pod kontrolu 167 z nich, oznámilo vedení turecké lesní správy. Plameny dosud ničí lesy a ohrožují města zejména na jihozápadě země, v blízkosti turistických letovisek v provinciích Antalya a Mugla. Oblaka kouře z požárů jsou viditelná i na satelitních snímcích z východní části Středomořské pánve, jejíž součástí je i jižní Turecko, uvedla evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS).
reklama

 

Večer se oheň nebezpečně přiblížil k uhelné elektrárně u města Milas na severozápadě Turecka, podle agentur hořelo i uvnitř areálu, který byl evakuován. "Plameny pronikly do tepelné elektrárny ... Zařízení se nyní zcela vyprazdňuje a houkají sirény," napsal na twitteru starosta Milasu Muhammet Tokat a zveřejnil video ohně a dýmu. Podle zpravodajů AFP na místě utíkali z okolí elektrárny obyvatelé, hasiči i policisté.

Letošní letní požáry ve Středomoří jsou podle CAMS nejrozsáhlejší od začátku sledování v roce 2003. O jejich významu svědčí i velké množství kouře v ovzduší a vlna veder nebezpečí požárů v této oblasti dále zvyšuje. Od konce července vypuklo několik požárů také v Řecku, Itálii, Albánii, Maroku, Severní Makedonii a Libanonu.

V Turecku požáry zasáhly 39 z celkem 81 provincií, na jejich likvidaci se podle údajů lesní správy podílelo 5250 hasičů, 51 vrtulníků, 150 stavebních strojů, 16 letadel a 850 hasičských vozů. Turecká agentura Anadolu také vyzdvihuje, že se do hašení zapojil i bezpilotní letoun, používaný zejména pro monitoring.

Turecku nabídl pomoc Ázerbájdžán, ve čtvrtek ráno by na místo mělo dorazit 160 hasičů a 40 požárních vozidel. Do země již přiletěly pomáhat čtyři letadla najatá od soukromé ukrajinské firmy, dvě další od izraelské firmy by měla dorazit ve čtvrtek, uvedla agentura Anadolu. Podle ministra zahraničí Mevlüta Çavuşogla Turecku nabídlo pomoc několik zemí, včetně Polska, Kazachstánu, Gruzie, Kanady nebo Japonska.

V oblasti stále vane silný vítr, který představuje největší výzvu v boji s živlem, uvedl podle DPA ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. V souvislosti s požáry zatím v Turecku zemřelo osm lidí a místní média plní příběhy lidí, kteří museli před ohněm uprchnout. Utíkali jak lidé z měst, tak zemědělci, kteří kvůli ohni přišli o úrodu i dobytek. Podle prvních odhadů padlo během požárů 100.000 hektarů lesů a od konce 80. let se zdvojnásobila lesní plocha, která každý rok shoří, uvedla DPA.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

6.8.2021 08:19
to jsou jen užitečné požáry ,protože v Turecko mají moc nahromaděné biomasy ,každý se může na tu nahromaděnou biomasu jet do Turecka podívat,
já bych zrušil hasiče, na Zemi je příliš nahromaděných lidí a když jich ubude, bude to taky prospěšné
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist