https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-2-dala-do-riegrovych-sadu-automaticke-zavlazovani-uspori-vodu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha 2 dala do Riegrových sadů automatické zavlažování, uspoří vodu

4.6.2022 01:08 | PRAHA (ČTK)
Riegrovy sady v Praze.
Riegrovy sady v Praze.
Radnice Prahy 2 vybudovala v Riegrových sadech automatické zavlažování. Jeho součástí jsou senzory, které hlídají například úhrny srážek nebo stav půdy. Cílem zavedení systému je uspořit vodu a zlepšit a zefektivnit péči o zeleň. Systém radnici vyšel na 165 000 korun, sdělila mluvčí radnice Andrea Zoulová. Stejný způsob zalévání radnice zavedla loni pilotně v sadech Bratří Čapků.
 

"Praha 2 je centrální městskou částí. Naše zeleň je často vystavena extrémním podmínkám, jako je nízká propustnost půdy nebo vysoké teploty způsobené hustou zástavbou. Proto hledáme možnosti, jak těmto dopadům co nejvíce předcházet," uvedla starostka městské části Alexandra Udženija (ODS).

Závlahový systém je vybaven senzory a dalšími zařízeními, které sledují úhrn srážek, vlhkost půdy a počítají také množství odpařené vody ze země. Zařízení zaznamenává také vlhkost a teplotu vzduchu, množství slunečního svitu a sílu větru. Zavlažovací plány pak nastaví podle aktuálně naměřených údajů.

Pilotní projekt inteligentního zavlažování v sadech Bratří Čapků radnici v loňském roce ušetřil náklady za vodu a energii i případné investice do obnovy výsadby. "Podařilo se nám dosáhnout snížení spotřeby vody o 56 procent a troufáme si říct, že se zlepšila i kvalita zeleně v parku," uvedl Vojtěch Malina ze společnosti CleverFarm, která chytrou technologii v parcích Prahy 2 instaluje.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist