https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-obnovi-dva-rybniky-a-prida-fontany-na-letnou?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha obnoví dva rybníky a přidá fontány na Letnou

19.8.2023 08:52 | PRAHA (ČTK)
Rybník Bubec v pražských Řeporyjích.
Rybník Bubec v pražských Řeporyjích.
Foto | Mojmir Churavy / Wikimeda Commons
Praha obnoví Prosecký rybník, rybník Bubec a přidá fontány na Letnou. Schválili to městští radní. Rybníky mají sloužit Pražanům k rekreaci. Revitalizace bude mít na starosti příspěvková organizace Lesy hlavního města Prahy (LHMP).
reklama

 

"Rybníky jsou důležitým krajinotvorným prvkem, jejich revitalizace a obnova je důležitá pro plnění klimatického plánu a ochlazování místního klima," uvedla primátorova náměstkyně pro životní prostředí Jana Komrsková (Piráti).

Rybník Bubec v Řeporyjích bude mít nově vypouštěcí zařízení a bezpečnostní přeliv, dále dělníci opraví nábřežní zdi, které budou nově obloženy kamenem, a také se zřídí přístup k vodě a sjezd do rybníka. Opraví se také podemleté břehy. Podle Komrskové u rybníka Bubec navíc vznikne místo pro posezení a grilování. Náklady mají vyjít na zhruba deset milionů korun.

"U Proseckého rybníka se počítá s nátokem do rybníka v podobě studánky a vyčištěním a úpravou jejího okolí," sdělila Komrsková. Zprovozní se tak jeho odtok, aby se celý rybník dal vypustit. Kromě nového vypouštěcího zařízení dělníci opraví také nábřežní zdi a v horní části je obloží kamenem. V severní části bude vybudován pozvolný přístup k vodní hladině, který usnadní pohyb vodnímu ptactvu i obojživelníkům z rybníka na břeh. Investiční náklady se odhadují na tři miliony korun.

Na Letné pak vzniknou pro ochlazení okolí dvě fontány a další vodní prvky na západním rameni bývalého Stalinova pomníku. "Nejen v parném létě tak lidé získají další místa k odpočinku," řekla Komrsková. Projekt na Letné bude stát 15 milionů korun.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist