https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pri-zjistovani-pricin-uhynu-ryb-v-odre-bylo-odhaleno-zvysene-mnozstvi-pesticidu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Při zjišťování příčin úhynu ryb v Odře bylo odhaleno zvýšené množství pesticidů

21.8.2022 02:13 | VARŠAVA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Při pátrání po příčinách masového úhynu ryb v Odře zjistila německá státní laboratoř nadměrné množství pesticidů ve vodě z řeky. Zjištěná koncentrace pesticidů nicméně nebyla pro ryby bezprostředně smrtelná. Informovala o tom agentura DPA.
 

Polští hasiči podle včerejších údajů vylovili již téměř 160 tun uhynulých ryb z Odry a řeky Ner ve středním Polsku, která se vlévá se do Warty, jednoho z přítoků Odry. V německé spolkové zemi Braniborsko bylo podle dřívějšího oznámení tamního ministerstva životního prostředí vyloveno nejméně 36 tun uhynulých ryb.

Ministerstvo oznámilo, že vzorky odebrané na měřicí stanici ve Frankfurtu nad Odrou v období od 7. do 9. srpna ukázaly vysokou koncentraci pesticidů. Podle ministerstva se ale předpokládá, že zjištěné množství pesticidů nebylo pro ryby bezprostředně smrtelné.

Ministerstvo tak nadále předpokládá, že ekologická katastrofa má více příčin. Zvýšená koncentrace pesticidů po více dní měla určitě vliv na živočichy, rostliny a mikroorganismy v Odře. Je rovněž možné, že v horním toku byla koncentrace pesticidů vyšší a v místě měření již byla silně zředěná, píše DPA.

Polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová ve čtvrtek řekla, že příčinou úhynu ryb v Odře mohlo být i rozmnožení řas známých jako zlativky.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

21.8.2022 10:25
Jedinou příčinou je, že už to není řeka, ale pouze splaškotok! Nyní prší,
něco zase vyplaví, ale taky odplaví, takže uvidíme, ale to množství mrtvých ryb je otřesné! Zkusíme jim to odshora zase zarybnit, pouze tím, že už
tušíme co ve vodě a svalovině ryb je a tak je necháme po ulovení žít!
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

21.8.2022 16:54
Tak mě to nějak připomíná akci, když jsme se snažili přijít na co hynou na podzim naši zajíci, měli vše, ale nic smrtelného ( Parazity, pesticidy, málo potravy a vody ...). Asi je to stav, že jednotlivé negativní vlivy se nesčítají, ale násobí. Jednu ránu populace asi dá, ale s kombinaci už mám závažný problém.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist