https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prutoky-v-rekach-v-povodi-moravy-jsou-pod-normalem?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou pod normálem

18.11.2021 11:54 | BRNO (ČTK)
Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou pod normálem, nejčastěji v rozmezí mezi 30 až 56 procenty dlouhodobých průměrných měsíčních hodnot. Několik měřicích stanic dosáhlo i hranice sucha, informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
 

Sucho hlásí například Rožnovská Bečva ve Valašském Meziříčí, která je na šesti procentech dlouhodobého měsíčního průtoku. Průtok v Bečvě v Teplicích je na 18 procentech, Vsetínská Bečva je na 23 procentech listopadového průtoku. Dřevnice ve Zlíně a Olšava v Uherském Brodě na 28 procentech listopadového normálu.

V povodí Dyje je stav o něco lepší, průtoky se pohybují v rozmezí 40 až 90 procent normálu. Nejvíc vody je například v Dyji v Podhradí, kterou teče 83 procent dlouhodobého měsíčního průtoku, Želetavka ve Vysočanech má 73 procent, Svratka v Židlochovicích 70 procent a Haná ve Vyškově 59 procent průměrných listopadových hodnot.

"Vzhledem k tomu, že se v nejbližších dnech neočekávají výraznější srážky, předpokládáme, že stavy na vodních tocích budou nadále setrvalé nebo mírně klesající," doplnil Chmelař.

Setrvalou tendenci mají podle něj hladiny na většině nádrží, na pokrytí všech požadovaných odběrů povrchových vod je v nich vody dostatek. Významné nádrže uplynulý týden poskytly tokům pod nimi podle mluvčího také o zhruba 230 000 metrů krychlových více vody, než kolik do nich přiteklo.

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů. Spravuje téměř 11.000 kilometrů vodních toků, přes 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

18.11.2021 19:40
Další pětisetleté sucho už nastává? Nebo už tisícileté? Pravděpodobnost je velmi vysoká, během této dekády možná i stoprocentní.
Odpovědět
va

vaber

19.11.2021 09:13
celý podzim velice suchý ,srážky hluboko pod normálem
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist