https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/radnice-koprivnice-zacina-mapovat-mistni-studanky-procisti-marketin-pramen?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Radnice Kopřivnice začíná mapovat místní studánky, pročistí Markétin pramen

4.2.2023 01:37 | KOPŘIVNICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Radnice Kopřivnice na Novojičínsku začíná mapovat a čistit místní studánky. Letos se chystá pročistit jednu z nejznámějších, Markétin pramen pod Bílou horou. Zahájila proto jednání s vlastníky pozemků, sdělila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková.
reklama

 

Markétin pramen se nachází u cesty z Kopřivnice směrem k bývalé oční léčebně ve Štramberku. Je u něj turistický přístřešek, a místo je tak oblíbenou zastávkou při procházkách a výletech. Radka Krysová z městského odboru životního prostředí uvedla, že voda z Markétina pramene je ale pitná pouze po převaření.

"Rozbor nevyšel úplně dobře, neboť ve vzorku byly nalezeny bakterie Eschereschia coli i koliformní bakterie, které mohou způsobit zdravotní potíže," uvedla Krysová.

Loni nechala radnice důkladně pročistit další známou studánku, Jasníkovu studánku v Motýlím údolí u pramene bezejmenného přítoku říčky Kopřivničky. Studánka je na seznamu kulturních památek a jmenuje se po kopřivnickém básníkovi Adolfu Jasníkovi, který tam údajně sedával a tvořil okouzlen nádhernou přírodou.

"Oba zdroje vody jsou po fyzikálně-chemické stránce ve sledovaných ukazatelích v pořádku, s nízkým obsahem dusičnanů, středně mineralizovány. Voda v Jasníkově studánce má zvýšený obsah železa, takže delším stáním může získat narezlou barvu. Mikrobiologický rozbor však potvrdil, že je zdravotně nezávadná," uvedla Krysová.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

4.2.2023 15:43
Snahy o zlepšení životního prostředí v okolí Kopřivnicemají první výsledky - objevuje se zde chráněná zvěř:
https://echo24.cz/a/HH6Pg/zpravy-domaci-medved-koprivnice-varovani-obyvatele?consent=CPcaLcAPcaLcAD3ACBCSC1CsAP_AAEPAAATIIXIBhCokBSFCAGpYIIsAAAAHxxAAYCACABAAgAABABIAIAQAAAAQAAQgBAACABQAIAIAAAAACEBAAAAAAAAAAQAAAAAAAAAAIQAAAAAAAiBAAAAAAABAAAAAAABAQAAAgAAAAAIAQAAAAAEAgAAAAAAAAAAAAAAAAQgAAAAAAAAAAAgAAAAAEELoE4ACwAKgAXAAyACAAGQANAAcwBEAEUAJgATwAqgBiAD8AISARABEgCOAE4AKUAWIAywBmgDuAH6AQgAiwBaAC6gGBANYAbQA-QCbQFqALzAZIA0oBqYELgAA.YAAAAAAAAAAA&sznclid=NF1QCQUGAAEHBwQABQIGDQwFAAUGAgZIQAkFAgMAAwwMAA0MGgEFB0hAUQkFAgMBAQQAAQQEGgcGDEhXCQIMDXB3AXYHAXFwB3EHDQAFBXJ1dnIFdQZxdgJxAQIE&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=883711&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=883711&dop_vert_id=leg0&dop_req_id=MXVi8fKPodl-202302040955&dop_id=19436333
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist