https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ryby-na-mostecku-posly-po-propadu-dna-do-sachty-kvuli-sirovodiku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ryby na Mostecku pošly po propadu dna do šachty kvůli sirovodíku

8.10.2020 11:53 | HORNÍ JIŘETÍN (ČTK)
Rybáři odvezli z nádrže Farského přes 1800 kilogramů uhynulých ryb.
Rybáři odvezli z nádrže Farského přes 1800 kilogramů uhynulých ryb.
Skoro dvě tuny ryb uhynuly v nádrži Farského u Horního Jiřetína na Mostecku v důsledku propadu dna do staré šachty. Zásadní vliv na úhyn měl sirovodík. ČTK to řekla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radka Nastoupilová. Další chov ryb v nádrži není podle inspektorů vhodný.
reklama

 

Rybáři odvezli z nádrže Farského přes 1800 kilogramů uhynulých ryb. "Laboratorní rozbory povrchových vod potvrdily, že došlo k částečnému propadu dna vodní nádrže do bývalé podzemní šachty po těžbě uhlí s následným vývěrem důlního plynu, protože ve všech třech vzorcích povrchových vod byl prokázán sulfan (H2S) - sirovodík. Ten měl zásadní vliv na úhyn ryb," uvedla mluvčí.

Propad dna se projevil zákalem celé plochy nádrže a snížením hladiny. Mluvčí uvedla, že lokalitu ovlivnila historická důlní činnost a zdejší terén se propadá. "Je tedy nestabilní a k opakování obdobného případu by mohlo dojít i v budoucnu. Proto není podle názoru ČIŽP vodní nádrž Farský vhodná pro chov ryb. ČIŽP bude informovat Český rybářský svaz a zašleme jim výsledky analýz," uvedla Nastoupilová.

Několik stovek ryb se podařilo zachránit. "Byly to především mladší ryby, bohužel ty trofejní jsou pryč, citová škoda pro rybáře je nevyčíslitelná," řekl už dříve ČTK Jan Skalský, mluvčí Českého rybářského svazu, Severočeského územního svazu. Zachráněné ryby převezli rybáři do sádek místní organizace Most a přemístí je do revírů.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist