https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rychly-konec-uhli-chce-vetsina-ministru-hotovo-ale-neni-rika-jan-rovensky?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rychlý konec uhlí chce většina ministrů, hotovo ale není, říká Jan Rovenský

19.3.2021 17:03 | PRAHA (ČTK)
Těžba uhlí
Těžba uhlí
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pro odklon od uhlí do roku 2033 je podle výsledků meziresortního připomínkového řízení nadpoloviční většina ministrů. Je ale otázkou, jak to dopadne, až bude vláda o konečném scénáři rozhodovat, řekl ekologický aktivista Jan Rovenský v příspěvku na on-line demonstraci hnutí Fridays for Future (FFF). Hnutí dnes vysílá dvanáctihodinový stream, který vedle pásma projevů zahrnuje debaty a webinář. Jedním z hlavních témat je právě apel na rychlý konec uhlí.
 

Uhelná komise v prosinci doporučila vládě ukončit využívání uhlí v Česku do roku 2038. Ministry termín rozděluje. Materiál Uhelné komise tak byl počátkem února stažen z jednání vlády, aby ho mohla připomínkovat ministerstva a vybrané instituce. Stejně jako komise volily mezi lety 2033, 2038 a 2043.

Rovenský připomněl vliv aktivity FFF na samotný vznik Uhelné komise a dodal, že bez protestů by se scénáře možného konce uhlí na vládu nedostaly. "A v tuto chvíli... nadpoloviční většina ministrů vlády České republiky podporuje konec uhlí v roce 2033," uvedl Rovenský, který vede energetickou kampaň Greenpeace. "V tuto chvíli těch ministrů je osm, přičemž ke schválení toho usnesení je zapotřebí sedm," dodal.

Pro nejrychlejší scénář konce uhlí se už dříve vyjádřil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Pro byli také ministři za sociální demokracii, podobně se vyjádřil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Později se také ukázalo, že konec využívání uhlí pro účely výroby elektřiny a tepla do roku 2033 podporuje i ministerstvo financí.

Rovenský dnes řekl, že na úrovni vlády to vypadá dobře, ale rozhodnuto nic není. "Máme informace o tom, že v nejbližší době se ministerstvo průmyslu (MPO) bude snažit poměr sil na vládě zvrátit," řekl. Podle něj je otázkou, jak bude výsledné rozhodnutí vypadat a může se stát i to, že se věc "skončí v šuplíku".

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) patří k zastáncům konce uhlí v roce 2038. Už dříve řekl, že neschválením doporučeného scénáře by vláda popřela činnost komise. Za přijatelný kompromis tento rok označují i zástupci energetického průmyslu, těžařů, tepláren a oborových svazů. Podle ekologických organizací je to ale pozdě jak kvůli dopadu na klima, tak proto, že se v následující dekádě přestane uhlí vyplácet - například kvůli rostoucí ceně emisních povolenek.

Rovenský a ekolog Jiří Koželouh z Uhelné komise po hlasování o termínu konce uhlí vystoupili. Nesouhlasili s přijatým usnesením, výhrady měli i k fungování komise.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (56)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PB

Petr Blažek

19.3.2021 17:18
Když tady pan Rovenský říká A , tak ať řekne i B. Čím to uhlí do roku 2033 nahradíme.
Nestačí jenom vykřikovat hesla, ale je třeba hledat řešení a to bohužel zatím u nás nevidím.
Nevšiml jsem si, že by nějaký ekologičtí aktivisté nám nastínili nějaký scénář energetického mixu. Bohužel jediné co z jejich dílny v minulosti vypadlo je spalování biomasy což pro záchranu životního prostředí opravdu moc neznamená. Ale elektřinu budeme potřebovat i po roce 2033.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 18:32 Reaguje na Petr Blažek
Oni to ví velmi dobře, taky to mají otestované v zahraničí, kde uhlí už dávno nemají.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

19.3.2021 19:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano, jako v Německu, kde bude uhlí končit koncem roku 2038.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 19:26 Reaguje na Jaroslav Studnička
Proč zrovna tam? Němci končí s jádrem, kdežto my ne.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

19.3.2021 19:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Němci zahájili Energiewende v roce 2011. Sice ukončují jádro, ale taky mají 10 let náskok ve snaze o transformaci energetiky. Přesto vše mají dané datum konce roku 2038
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 19:36 Reaguje na Jaroslav Studnička
No a co? V EU je řada podobně velkých zemí jak my a u nich systémy OZE fungují velmi dobře, většinou s podporou jádra.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

19.3.2021 20:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Např.?
Buďte konkrétní.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 20:39 Reaguje na Jaroslav Studnička
Rakousko, Švýcarsko, Holandsko, Dánsko, Finsko, Belgie.........
"V Dánsku loni (2020) vítr a solární energie pokrývaly potřebu elektřiny ze 61 procent, což by nejvyšší podíl v EU. V České republice a na Slovensku však podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů činil méně než pět procent".
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-obnovitelna-energie-uz-je-hlavnim-zdrojem-elektriny-v-eu
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

19.3.2021 21:11 Reaguje na Pavel Hanzl
No, pokud sám nedokážete v rámci Evropy rozlišovat potenciál pro využití OZE, tak vám to nemá smysl ani vysvětlovat.

Jinak si přečtěte toto:
https://www.sfzp.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/detail-tiskove-zpravy/?id=146
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 21:32 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vy jste mistr ve zdůvodňování, proč to nejde.
Na energetické pokrytí celé ČR by stačilo 1% její plochy pokrýt panely...
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.3.2021 22:28 Reaguje na Pavel Hanzl
To je zase pěkný nesmysl, panely vyrábějí hlavně na jaře a v létě, elektřina je potřeba hlavně na podzim a v zimě. Elektřina nejsou brambory, to vám vážně pořád ještě nedošlo?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2021 08:49 Reaguje na Emil Novák
Existuje systém zvaný akumulace. Zkuste si zjistit, čo také oné to vlastně je.

Napovím: jen pod Pálavou jsou už dnes plynové zásobníky na řádově 20 TWh energie.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.3.2021 09:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale neexistuje systém, který těch 20 TWh dokáže z panelů do plynového zásobníku uložit. Takže jen pohádky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2021 17:38 Reaguje na Emil Novák
Ten systém je starý možná víc jak 150 let a jmenuje se elktrolýza vody, má už elektrody z normálních kovů a má účinnost víc, než 85%. A nějaká čerpadla atd. něma problema.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.3.2021 18:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Znovu: ani po těch 150 letech neexistuje systém, který těch 20 TWh dokáže do plynového zásobníku uložit. Nikde na světě. To že existují experimentální nebo poloprovozní zařízení nic neznamená. Ukládat taková množství je zatím nereálné a ekonomicky to v ČR, která má roční koeficient využití fotovoltaiky kolem 12 %, bude ekonomicky nereálné i nadále. Stavět gigawatty drahých elektrolyzérů, aby naprostou většinu nečinně času stály, může vymyslet jen naprostý ekonomický diletant.
Celková účinnost vodíkového cyklu je 25-30 %, což tu nesmyslnost jen podtrhuje.
https://www.hytep.cz/cs/vodik/informace-o-vodiku/vyuziti-vodiku/637-ucinnost
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2021 20:13 Reaguje na Emil Novák
https://oenergetice.cz/plyn/nel-roku-2025-chceme-stlacit-cenu-zeleneho-vodiku-k-15-usd-kg
"Poptávka po vodíku, která se aktuálně pohybuje okolo 70 miliónů tun ročně, by se měla dle predikcí iniciativy Hydrogen Council zvýšit do roku 2050 až osminásobně".

Nemáte pocit, že se potácíme už zase někde na chvostu jak v 50 - 60. letech?
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.3.2021 21:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Papír snese všechno. Takových předpovědí, co bude za 30 let, už bylo... https://www.cesky-dialog.net/clanek/1368-z-casopisu-abc-rok-1960/
V roce 2000 jsme měli létat na Měsíc na dovolenou například. Historie se opakuje, jen se otočily světové strany, budovatelská hesla jsou zase v kurzu a pionýři nad nimi opět hýkají nadšením. Zpětně ale bývají podobné předpovědi o tom, co bude za 30 let, jedině k smíchu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2021 21:49 Reaguje na Emil Novák
Vy jste zaspal dobu a nějak vám asi uniklo, že bolševismus dávno řachl i se svými kecy.
Odpovědět
Va

Vašek

19.3.2021 19:33 Reaguje na Petr Blažek
Oni ten scénář skutečně nemají.
Sleduji již několik měsíců FCB Zelených a Hnutí Duha, na kterém nejsou tazatelům přesně tyto otázky schopni zodpovědět. Zpravidla na ně nereagují. Nejsou absolutně schopni věcné diskuze. Nakonec argumentují tím, že na přechod k OZE mají studie a že věří že to půjde.
Je to zelený fanatismus jak vyšitý. Celý je postaven jen na víře a logické (technické) argumenty nejsou brány v potaz. Je to vcelku logické, většina těchto aktivistů nemá technické vzdělání (viz vedení Hnutí Duha)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 19:40 Reaguje na Vašek
Pro naši energetiku je zcela egál, co plácají nějací aktivisti na nějakých diskusích.
Pro nás jsou důležité postupy a hlavně výsledky systémů zavedených v podobných zemích, které jsou už dost před námi.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

19.3.2021 20:10 Reaguje na Vašek
Nápodobně :-).
Zrovna včera mě u HD pobavil webinář ohledně studií EMBER, atd.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

19.3.2021 19:59 Reaguje na Petr Blažek
S panem Blažkem naprosto souhlasím ! V ČR není za uhlí náhrada, v zajištění občanské udržitelnosti , tedy zaměstnanosti a výrobních programů. Oháníme se němci a jejich technickou vyspělostí, jak se německá energetika projevuje v německém průmyslu a výrobě na podílu soláru a větru ? Kolik sluneční a větrné energie odebírají v procentech MB, MAN, VW, Liebheer a podobní výrobci ?? Přeji si aby jsme se ve výrobě energií vyrovnaly Německu. Ale firemní slévárny a ocelárny na větru a slunci zatím stát nemohou. A motorové bloky se zatím bez slévárenských slitků neobejdou. Na THP zaměstnancích se mercedesy aaudiny nevyrobí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 20:43 Reaguje na Krejcar Stanislav
Němci mají z OZE už asi plovinu elektřiny včetně velkých průmyslových gigantů. Jen v solárech mají 20TWH ročně, hlavní sílu mají ale z větru.

https://oenergetice.cz/emise-co2/thyssenkrupp-bude-vyrabet-bezemisni-ocel-pomoci-vodiku/

čecháček je mistr světa ve zdůvodňování, proč to nejde.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.3.2021 17:38
Všichni, co si přejí rychlý konec uhlí, si to představují jak " Hurvínek válku ", když nejsou zároveň ochotni podpořit JE.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 18:25 Reaguje na smějící se bestie
A co kdyby podpořili JE? Přiletěl by mastodont JED za Paroubova Marsu?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.3.2021 19:09 Reaguje na Pavel Hanzl
chudáčku
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 19:28 Reaguje na smějící se bestie
Přestaňte kdákat napište, co by se stalo, kdyby VŠICHNI občané u nás (včetně kojenců, migrantů i ukrajinských dělníků) podpořili JED.
A polovina třeba dvakrát.
Odpovědět
kk

karel krasensky

19.3.2021 17:56
Jojo zbavte se uhlí zbavte se atomových elektraren a až jednoho dne rusove zavřou plynovody a ropovody tak dochytračite.Budete jezdit na kole a shanět peřinu po babičce
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 18:30 Reaguje na karel krasensky
Kdo u nás hovoří o konce jádra? Dejte link, tohle jsem skutečně ještě nezaznamenal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 18:29
Připadají mi ty tahanice kolem roku odstavení uhlí skutečně komické. Maščlonci aplácalisti asi netuší, že uhlí skončí ne podle jeich plácalismu, ale až uhláky zkrachují a bude je čím nahradit. A podle impotence našich "nepolitiků" to nahradíme pouze dovozem, na nic jiného se nejsme schopni shrabat. Jedině se změnou režimu.....
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.3.2021 19:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Uhlí neskončí ani dřív ani později, než tu za něj bude levnější náhrada, schopná vyrábět ve stejném režimu jako to uhlí. A protože země kolem nás jsou buď na uhlí závislé také, nebo jsou závislé na dovozu už dnes, představa že to nahradíme dovozem je iluzorní, nebude odkud. Nějaké politicky motivované termíny na tom vůbec nic nemění.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 19:34 Reaguje na Emil Novák
Na uhlí už je závislých dnes už jen málo zemí a popstupně mizí i ty. Pro nás by byla cesta fve a akumulace, ovšem už na to nemáme, na novou JED už vůbec ne.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.3.2021 20:08 Reaguje na Pavel Hanzl
A zrovna dvě země, které z uhlí vyrábějí nejvíc elektřiny, jsou naši sousedé. V tom je ten problém.
FVE a akumulace u nás žádnou náhradou nejsou, nejsme Kalifornie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 21:33 Reaguje na Emil Novák
Proč ne?
Protože jsme ropáci.....
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.3.2021 21:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Na ten pravý důvod byste mohl při troše snahy přijít dokonce i vy, není to tak těžké.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2021 20:15 Reaguje na Emil Novák
Nebojte, vím to. Jediné co pořád nevím, je PROČ? Proč musíme být nejblbší v Evropě....
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

20.3.2021 20:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Protože máme Hanzla.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.3.2021 21:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže nevíte, nebo to aspoň předstíráte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2021 21:53 Reaguje na Emil Novák
Vím a všude to píšu. Dnes se moje slova potvrzují, Vrbětice dost lidem otevřely oči. Ale málo.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

19.3.2021 19:40
Možné je vše...
Viz odkaz aktualizované hodnocení zdrojové přiměřenosti, což sloužilo jako podklady pro výstupy uhelné komise.

https://www.ceps.cz/cs/aktuality/novinka/maf-cz-2020-prinasi-aktualni-hodnoceni-primerenosti-energetickych-zdroju-cr-do-roku-2040

Rok 2033 je možný za podmínky výrazného dozdrojování plynovými elektrárnami. Všichni víme, jak na tom je uhlíková intenzita zemního plynu :-).
Přitom jaký začíná v vnitropolitický boj ohledně NS II v Německu, je velice nebezpečné se vydávat touto cestou.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.3.2021 19:55
Nechat camrat ekofanatiky do energetiky považuji téměř za hrdelní zločin.

Energetická infrastruktura je vysoce komplikovaný , mohutná a nákladný systém se zásadními dopady do života obyčejných lidí.

Jakobínské pohledy na věc ,useknout hlavu každému kdo má připomínky nebo námitky, už tady jednou za Velké francouzské revoluce byly. A historie by měla sloužit m.j. i pro poučení , nejen pro známky maturantům.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 21:34 Reaguje na Miroslav Vinkler
"V Dánsku loni (2020) vítr a solární energie pokrývaly potřebu elektřiny ze 61 procent, což by nejvyšší podíl v EU. V České republice a na Slovensku však podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů činil méně než pět procent".
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-obnovitelna-energie-uz-je-hlavnim-zdrojem-elektriny-v-eu
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.3.2021 22:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Stačí se podívat přímo do té ročenky, na kterou se ČTK odkazuje, aby bylo vidět že je to naprostý nesmysl. Podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů na spotřebě byl loni v ČR 14 % (10 z 71 TWh) a na Slovensku 24 % (7 z 29 TWh).
Ročenka viz zde: https://ember-climate.org/project/eu-power-sector-2020/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2021 09:01 Reaguje na Emil Novák
Zajímavé je, že zcela běžně seriózní zdroje uvádí velmi rozdílné údaje. Proto se nemá cenu hádat o nějakých marginalitách, protože v každém článku jsou uvedeny jinak.
Čím to je?
Někde do OZE počítají i výkon přečerpávacích elektráren, které ovšem 2x tolik spotřebují. Potom by se do toho počítaly i všemožné akumulátory, což je nesmysl. Potom nevím, jestli se počítý výkon domácích fve, který se spotřebuje na místě a vůbec nejde do sítě, nijak se neměří. Někde do OZE počítají jen vítr a slunce. Atd. atd. atd.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

20.3.2021 09:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste s tím začal...
Příště tu tedy neházejte % jako argument a vzápětí to označujete za marginálie.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.3.2021 09:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Rozdíl mezi 5 % a 24 % je pro vás marginálie? Výkon přečerpávacích elektráren v tom nehraje prakticky žádnou roli, např. Slováci vyrábějí drtivou většinu obnovitelné elektřiny ve vodních elektrárnách, stejné množství jako ze všech fosilních elektráren dohromady. Kdybyste se skutečně o energetiku zajímal, tak by vás údaj 5 % u Slovenska musel okamžitě praštit do očí a nikdy byste takový nesmysl nevypustil.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2021 18:00 Reaguje na Emil Novák
Vždyť to píšu, proč si to nepřečtete aspoň jedním okem? Ten vás odkaz je typickým příkladem, který uvádím. Vychází z něho, že my máme NEJMÉNĚ elektřiny z OZE....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2021 18:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Škoda, že tam není údaj, kolik která země na OZE vydává dotací, to by bylo překvápko!!!
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.3.2021 18:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Nevychází z něho, že my máme nejméně elektřiny z OZE. Vychází z něho, že nejméně elektřiny z OZE (podíl na spotřebě), má Malta 7,7 %, dále Lucembursko 10,2 %, dále Maďarsko 10,9 %, dále Kypr 11,2 % a pak až ČR s 13,8 %. Takže si opět jen vymýšlíte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2021 20:24 Reaguje na Emil Novák
Máte to v grafu ve vašem odkazu třetím odspodu: Fossil fuels vs. Renewables
Share of electricity generation

Na prvním pohled je vidět, že součet uhlí a jádra máme nejvyšší na úkor OZE.

Navíc v tom odkazu co furt kritizujete je jasně psáno: energie "větru a slunce", nikoli OZE. A už mě fakt nese.te.

Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

20.3.2021 20:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Přečtěte si tam taky o Nizozemsku, ať víte pro příště realitu a nepíšete lži.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.3.2021 21:28 Reaguje na Pavel Hanzl
1) "Fossil fuels vs. Renewables
Share of electricity generation" ovšem není podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě, o čemž je řeč, takže zase melete nesmysly.
2) Já reaguji na vaši citaci: "V České republice a na Slovensku však podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů činil méně než pět procent", která je evidentně nepravdivá, o větru a slunci v ní není ani čárka, takže se uklidněte.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.3.2021 20:19
Doporučuji se zbavit uhlí už zítra. Doma v kožichu, bez proudu, bez práce
v podnicích závislých na energii z uhlí, bez dopravy atd. Hlavně toto
vše ouřadům a vědátorům, co o tom sní . Panu Hanzlovi ebonitovou tyč
a liščí ocas, aby mohl stále obhajovat OZE a bude tu ráj na Zemi. Není
jak se předhánět v něčem, co nelze bez náhrady dosáhnout. Mnozí, co to slibují budou po smrti a po ostatních už ani pes neštěkne. Slibem nezarmoutíš a od hlupáků možná dostaneš i hlas. Realisté se ale
diví té hloupostí vzdělanců, kteří si neumí spočítat rozdíl mezi
možnostmi OZE u nás a spotřebou, která bude díky elektromobilitě a
ekologizaci topení narůstat. Spoléhat se na dovozový plyn obávali
i komunisté a chtěli kdysi raději plnou elektrifikaci pomocí JE.
Pokud se nedostaví NORD STREAM II, tak padne i německý sen o té
zelené energetice( on asi CO2 ze spalování plynu nevzniká co?).
Odpovědět
ig

19.3.2021 21:36
To zvládneme :-) Převodovky pro větrné turbíny už jsou ve výrobě:
https://www.youtube.com/watch?v=mTIihy7ZlGk
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.3.2021 07:54
Názor z webu motorkari.cz

"To, že zákaz spalováků je chujovina na entou, ještě vůbec neznamená, že ti zelení extremisti a vládci větru a deště tuhle krávovinu neprotlačí. Sice každej normálně myslící člověk ví, že je to kravina, ale kterou z těch věcí, který nám úspěšně cpou už dnes (elgébété, pozitivní diskriminace, politická korektnost atd.) by většina z nás před dvaceti roky nepovažovala za pouhý výplod choromyslného mozku? A dnes už je ochotná jistá část lidí tvrdit, že to je pro jakési obecné "dobro", jinými slovy jim ten návrat diktátorských ideologií nevadí a dokonce jej i vítají. Až poznají, proč je to blbě a v čem je to zlo, bude pozdě."


Odpovědět
MP

Martin Pytlík

23.3.2021 21:50
Milý Jane Rovenský, pamatuješ se na naše souboje v Plzni před patnácti léty, kde jsi bránil spolu s bratry Kužvarty realizaci dálničního obchvatu města, vystavoval desetitisíce obyvatel města Plzně exhalacím a omezoval jejich mobilitu? Co asi bude bez uhlí a jádra? Čím je nahradíš? Ruským plynem, který je fosilním palivem stejně jako uhlí a bude nás činit závislým na nestabilní polototalitní mocnosti, kde život má velmi nízkou cenu. Navíc při těžbě zemního plynu dochází ke stejně negativním dopadům na životní prostředí jako při těžbě uhlí, možná ještě více. Unikající množství metanu také silně přispívá ke globálnímu oteplování. Kdybychom řádně diskutovali a nepřetlačovali se, tak zjistíme, že jádro je jedno z mála výkonných a stabilních zdrojů. Nás strašili komouši v padesátých letech jadernou válkou a to bylo na světě řádově desítky jaderných hlavic. Dneska nás dětinsky strašíte haváriemi jaderných elektráren v době, kdy je na zeměkouli cca 14 tisíc hlavic a jaderné kufříky vlastní parta psychopatických vládců. kdyby to některý z nich zmáčkl, tak to zničí několik zeměkoulí. Přitom by stačilo recyklovat pár stovek hlavic a máme energii na 100 let. To bychom se ale museli domlouvat a ne direktivně nařizovat zelený úděl, jako to s námi dělali komouši. Kdo není s námi, je proti nám a s tím zatočíme pěkně po bolševicku. Samozřějmě, život je o rovnováze a energetický mix je optimální jako mix v investiční politice. Tvůj problém je ale tvoje profesionální prudičství, nepamatuji se, že by jsi někdy něco přínosného vytvořil nebo vymyslel. Zamysli se konečně nad sebou a něco s tím udělej.
Tvůj Martin Pytlík, bývalý předseda sdružení Dálnice, který tě v této cauze porazil.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist