Samice chobotnic vrhají po otravných samcích písek či mušle, odhalil nový výzkum

Písek, bahno, řasy či mušle. To vše dokáží chobotnice Octopus tetricus nasát a pak vyvrhnout do svého okolí. Toto chování bývá mezi živočichy většinou projevem obrany, nebo se využívá při lovu kořisti. “Většina živočichů se ale snaží trefit jiné druhy, ne svůj vlastní. V tomto ohledu jsou chobotnice jedinečné,” komentuje vedoucí studie Peter Godfrey-Smith.
Vědci se při pozorování chování chobotnic zaměřili na oblast východního pobřeží Austrálie, kde se nachází tak obrovské množství chobotnic druhu Octopus tetricus, že se jí přezdívá Octopolis. Pomocí GoPro kamer se jim podařilo natočit více jak sto příkladů, kdy se chobotnice navzájem snaží něčím trefit.
Při analýze vědci vypozorovali, že věcmi vrhají téměř výhradně samice a často se snaží odehnat příliš dotěrné samce. V jednom případě se dokonce samice takto snažila odehnat samce desetkrát během 3 hodin a 40 minut. Do samce se jí podařilo trefit pětkrát.
Samice chobotnic se ale také někdy snaží trefit do jiných samic, nebo formou odhazování mušlí a zbytků potravy uklízejí místo, kde žijí. “Házení věcí hraje u chobotnic pravděpodobně sociální roli. Je nesmírně zajímavé, že se umějí záměrně trefit a navíc do jednotlivců svého vlastního druhu,” uzavírá Peter Godfrey-Smith.
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
reklama