https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/samice-chobotnic-vrhaji-po-otravnych-samcich-pisek-ci-musle-odhalil-novy-vyzkum?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Samice chobotnic vrhají po otravných samcích písek či mušle, odhalil nový výzkum

11.9.2021 06:58 | PRAHA (Ekolist.cz)
Obrázek naznačuje, jak chobotnice vrhá mušle a písek. Chobotnice si mušle, bahno, řasy a další materiál podrží v pažích a následně je vymrští proudem vytlačované vody směrem k cíli. Ilustrace: Rebecca Gelernter.
Obrázek naznačuje, jak chobotnice vrhá mušle a písek. Chobotnice si mušle, bahno, řasy a další materiál podrží v pažích a následně je vymrští proudem vytlačované vody směrem k cíli. Ilustrace: Rebecca Gelernter.

Chobotnice jsou schopné vrhat vším, co na mořském dně najdou. K tomuto poměrně pozoruhodnému zjištění dospěl výzkum provedený na University of Sydney. Ještě pozoruhodnější ale je, že věcmi hází především samice. A často jimi míří na samce.
 

Písek, bahno, řasy či mušle. To vše dokáží chobotnice Octopus tetricus nasát a pak vyvrhnout do svého okolí. Toto chování bývá mezi živočichy většinou projevem obrany, nebo se využívá při lovu kořisti. “Většina živočichů se ale snaží trefit jiné druhy, ne svůj vlastní. V tomto ohledu jsou chobotnice jedinečné,” komentuje vedoucí studie Peter Godfrey-Smith.

Vědci se při pozorování chování chobotnic zaměřili na oblast východního pobřeží Austrálie, kde se nachází tak obrovské množství chobotnic druhu Octopus tetricus, že se jí přezdívá Octopolis. Pomocí GoPro kamer se jim podařilo natočit více jak sto příkladů, kdy se chobotnice navzájem snaží něčím trefit.

Při analýze vědci vypozorovali, že věcmi vrhají téměř výhradně samice a často se snaží odehnat příliš dotěrné samce. V jednom případě se dokonce samice takto snažila odehnat samce desetkrát během 3 hodin a 40 minut. Do samce se jí podařilo trefit pětkrát.

Samice chobotnic se ale také někdy snaží trefit do jiných samic, nebo formou odhazování mušlí a zbytků potravy uklízejí místo, kde žijí. “Házení věcí hraje u chobotnic pravděpodobně sociální roli. Je nesmírně zajímavé, že se umějí záměrně trefit a navíc do jednotlivců svého vlastního druhu,” uzavírá Peter Godfrey-Smith.


reklama

foto - Mráčková Lucie
Lucie Mráčková
Autorka je spolupracovnice Ekolist.cz

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist