https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovensko-po-kritice-pripravilo-vymezeni-svych-bukovych-pralesu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slovensko po kritice připravilo vymezení svých bukových pralesů

17.9.2019 00:16 | BRATISLAVA (ČTK)
Slovenská část bukových pralesů se nachází na východě země v lokalitách národního parku Poloniny (na ilustračním snímku) a chráněné krajinné oblasti Vihorlat. Na seznam UNESCO byly zapsány bukové pralesy i v jiných státech.
Slovenská část bukových pralesů se nachází na východě země v lokalitách národního parku Poloniny (na ilustračním snímku) a chráněné krajinné oblasti Vihorlat. Na seznam UNESCO byly zapsány bukové pralesy i v jiných státech.
Slovensko po výtkách ekologických organizací a Výboru pro světové dědictví UNESCO připravilo přesné určení hranic své části karpatských bukových pralesů, které jsou zapsány na prestižním seznamu světových přírodních a kulturních památek. Slovenské ministerstvo životního prostředí nyní uvedlo, že projekt by po 12 letech mohl ukončit problémy s ochranou zmíněných pralesů na východě země.
 

Právě dosud nejasné vymezení územního rozsahu slovenské části bukových pralesů komplikovalo zajištění jejich ochrany před těžbou dřeva. Původní projekt z roku 2007 totiž zmiňoval dvě rozdílné výměry, a to přibližně 3500 a 5700 hektarů.

Slovenské úřady nyní po vzájemných jednáních a také po diskusích se soukromými vlastníky lesů našly shodu na území o rozloze zhruba 4450 hektarů, které bude tvořit jádro zóny a kde nebudou povoleny žádné zásahy člověka. Na tuto oblast naváže ochranné pásmo o rozloze přes 2300 hektarů.

Soukromým majitelům pozemků stát nabídl jejich odkoupení, dlouhodobý nájem či poskytování náhrady za omezení běžného užívaní půdy. Nedořešeno zůstalo jen území o rozloze asi sto hektarů, které je zařazeno do nejpřísnějšího stupně ochrany přírody.

Bratislava potíže s ochranou bukových pralesů přiznávala. Zdůvodňovala to právě nesouhlasem vlastníků pozemků se zařazením části lokalit do chráněné zóny.

Na problémy se zajištěním ochrany bukových pralesů na Slovensku dříve upozorňovali Výbor pro světové dědictví UNESCO, Světový fond na ochranu přírody (WWF), slovenští ekologové, ale i slovenský Nejvyšší kontrolní úřad.

Slovenská část bukových pralesů se nachází na východě země v lokalitách národního parku Poloniny a chráněné krajinné oblasti Vihorlat. Na seznam UNESCO byly zapsány bukové pralesy i v jiných státech.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Adrian Bobok
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist