Sněmovní hospodářský výbor přerušil projednávání novely lex plyn do 20. února

Energetický regulační úřad (ERÚ) by podle novely mohl v případě naléhavé potřeby a ve veřejném zájmu uložit držiteli licence na výrobu elektřiny povinnost vyrábět elektřinu nad rámec licence. Vysvětlují to tím, že vzhledem k vysokému podílu uhelných zdrojů na výrobě elektřiny existuje riziko, že neřízené odstavení uhelných zdrojů by mohlo ohrozit spolehlivost dodávek elektřiny a snížit energetickou bezpečnost. Výrobce elektřiny, na kterého tato povinnost dopadne, bude mít právo na úhradu ztráty nebo přiměřeného zisku.
Investor do plynové elektrárny bude muset v žádosti o autorizaci uvést informaci o předpokládaném výběru dodavatele této elektrárny. Žadatel také bude muset po dobu výstavby a údržby takové elektrárny plnit požadavky na bezpečnostní zájmy státu, které mu stanoví ministerstvo průmyslu.
Vláda doporučila vyřešit v předloze rozpory se stavebním zákonem, správním řádem i vazbu na mezinárodní závazky týkající se ochrany životního prostředí. Podle vlády je také nutné vyjasnit, zda je navrhovaná právní úprava v souladu s unijním právem.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Jaroslav Řezáč
11.2.2025 06:55Karel Valenta
12.2.2025 20:14Takže vláda navrhuje zákon a neví jestli je v souladu s EU právem ? Viz níže:
https://ekonomickydenik.cz/fotovoltaika-bez-podpory-paleni-biomasy-nezadouci-poradni-organ-eu-chce-zprisnit-limity-emisi/
"Ještě větší šok tehdy nastal mezi zájemci o stavbu elektrárny či teplárny na zemní plyn. Tady si dala Evropské unie podmínku, že podporu může získat jen takové zařízení, které dokáže v roce 2026 nahradit nejméně 30 procent spotřeby zemního plynu obnovitelnými nebo nízkoemisními plyny. Tento podíl se k roku 2030 zvyšuje na nejméně z 55 procent a do konce roku 2035 musí být zemní plyn zcela nahrazen. Investoři tak už dnes staví plynové elektrárny připravené na spalování vodíku, i když jeho dostupnost v nejbližších letech zůstane velmi omezená."