https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/staty-eu-se-shodly-na-zvyseni-cilu-pro-obnovitelne-zdroje-a-uspory-energie?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Státy EU se shodly na zvýšení cílů pro obnovitelné zdroje a úspory energie Aktualizováno

27.6.2022 17:35 | LUCEMBURK (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Státy Evropské unie se dnes shodly na zvýšení cílů pro podíl obnovitelných zdrojů energie a energetickou účinnost pro rok 2030, které jsou součástí dosud největšího balíku klimatických návrhů. Podle návrhu odsouhlaseného ministry energetiky má EU na konci desetiletí vyrábět 40 procent energie ze solárních, větrných a dalších klimaticky šetrných zdrojů. Zároveň se má o devět procent snížit spotřeba energie.
 

O konečné podobě norem, do níž promluví i nový plán odbourání energetické závislosti na Rusku, budou členské země vyjednávat s Evropským parlamentem za českého předsednictví ve druhé polovině roku.

Návrhy jsou součástí sady norem, s níž před rokem přišla Evropská komise ve snaze docílit do konce desetiletí snížení emisí skleníkových plynů v zemích EU nejméně o 55 procent proti hodnotám z roku 1990. Patří mezi ně také reforma emisního trhu či omezení prodeje aut se spalovacími motory, které budou v úterý schvalovat ministři životního prostředí.

"Dekarbonizace naší energetiky prostřednictvím masivního rozvoje obnovitelných zdrojů a podstatného pokroku v energetických úsporách je zásadní pro dosažení našich klimatických cílů. Pomůže nám také omezit závislost na ruské energii v kontextu války na Ukrajině," prohlásila po schválení návrhů francouzská ministryně energetické tranzice Agnès Pannierová-Runacherová, jejíž země v pátek předá předsednictví EU a s ním i vyjednávání o dalším osudu norem Česku.

Podle dnešní dohody chtějí státy změnit směrnici o obnovitelných zdrojích tak, aby dosud platný závazek 32 procent zvýšila na 40 procent. Unijní země zatím nevzaly v úvahu dosud poslední květnový návrh komise, která v rámci ukončení závislosti na ruském plynu a ropě navrhla dosáhnout 45procentního podílu obnovitelných energií.

Podobně je tomu i v případě směrnice o energetické účinnosti. Komise nově stanovila cíl 13procentního omezení spotřeby energie, státy se však shodly na dříve navržených devíti procentech. Plán snižování závislosti na Rusku chtějí totiž zohlednit až při pozdějším vyjednávání s europoslanci, kteří mají u klimatických norem tendenci požadovat přísnější cíle než členské země.

"Podařilo se najít velmi zdravý kompromis mezi ambicemi a flexibilitou a technickou proveditelností," hodnotil konečnou vyjednávací pozici členských států český ministr průmyslu Jozef Síkela. Ve výsledném textu se podle něj podařilo vyjednat několik úprav, které jsou přínosem i pro Česko.

Mimo jiné je to pozvolnější zvyšování průběžných cílů, což má zemím snížit zátěž v současném ekonomicky složitém období. Státy budou také moci pružně započítávat své specifické obnovitelné zdroje, například biomasu, což podle Síkely zohlední česká specifika například u vytápění či dopravy.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

27.6.2022 18:14
státy EU už toho tolik vyhlásily a shodly se
,že kdyby jen polovinu z těchto prohlášení splnily ,nemůže být žádný problém s ničím a budou jen štastné zítřky ,
zatím jsou to však jen sliby a prohlášení,
zmohly se jen na ožebračování plebsu ,to je realita
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.6.2022 19:00 Reaguje na vaber
1*
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.6.2022 19:53 Reaguje na vaber
Pitomost jak dycky. Dlouho deklarované cíle do roku 2020 splnily s odřenýma ušma, jenže s klimatem to nehlo.
Ale to není problém EU.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.6.2022 20:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Ochrana klimatu je globální problém a nikoliv hraní na vlastním písečku.

Kolik z těch "splněných" cílů bylo našvindlovaných či outsourcovaných?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.6.2022 11:10 Reaguje na Jiří Svoboda
To nevíte ani vy, ale boj proti klimatickým změnám už jede po celém světě, někdo musí začít a svým příkladem to celé rozjet. Na špici je dnes Čína, shodou okolností největší špinavec. To ovšem dává určitou naději, i jim se už začíná připalovat krupon.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.6.2022 15:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Aby ten co to rozjel na to taky nedojel a ti, co se tak nehnali za vidinou světlejších zítřků, toho s velkou radostí nevyužili.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.6.2022 10:00 Reaguje na Svatá Prostoto
Proč pořád mektáte takové pitomosti furt dokola?
Kdyby neměla Evropa skoro polovinu elektřiny z OZE, Putin by ji na plynu dostal totálně do kolen.
Jsme v ekonomické válce a HDP roste, u nás o asi +3,8%. Ovšem Ukrajina -45%, Rusko -11%. Zatím.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

27.6.2022 21:38
Tak nějak vypadala Byzanc v době vrcholícího úpadku, podle hesla slibem nezarmoutíš nebo sliby se slibují a blázni se radují.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.6.2022 10:40
Pětiletku splnili za čtyři roky, ale nebylo to poznat. Tak nějak vypadají ty závazky i dnes, kdy to taky není nějak vidět. Prozatím se životní prostředí v globále stále zhoršuje a nelze to nijak okecat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.6.2022 11:12 Reaguje na Břetislav Machaček
Klima se zhoršuje vinou především Číny, ale ona už taky otáčí.
Ale velmi pozitivním efektem (řekl bych zcela fatálně zásadním), je výkon OZE, který dost zásadně snižuje závislost na ruských energiích. A to je dnes pro Evropu otázka přežití.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.6.2022 15:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Otáčí reálně, nebo v duchu legendárního "Slibem nezarmoutíš?"

Čína chce získat dominantní postavení ve světě, zejména ve vztahu k USA a rozhodně tuhle svoji snahu nehodlá nějak mírnit, nebo dokonce obětovat, kvůli nějakému klimatu.

Otázkou přežití je pro Evropu diverzifikace zdrojů, bo bez těch našich vymejšleností typu povolenek a různých dotací je furt energie z OZE drahá jako kráva a její výrazně větší podíl by zcela zásadním způsobem snížil konkurenceschopnost evropské ekonomiky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.6.2022 10:06 Reaguje na Svatá Prostoto
Nejvyšší výkony OZE každoročně rostou právě v Číně, tam se nejvíc investuje i do obřích turbín, do přílivových i solárních systémů. Žádné sliby, ale tvrdá data, najděte si je sám.

Neskutečná je vrtule vysoká možná 300 metrů, která dává výkon 30 - 40 MW!! Normální velké mořské mají 4 MW. 10 takových větřáků udělá celý velký uhlák, 20 - 30 blok Temelína.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.6.2022 10:09 Reaguje na Svatá Prostoto
Voni sou komik, to fakt není možný!!
Hloupí Němčouři dotovali před válkou soláry na závratných 50 eur, větřáky na 40?, biomasu na 110.
Dnes stojí MWh z klasických zdrojů 220 - 260.
Naše předražené OZE!!!
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist