https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studenti-chteji-v-atriu-fss-v-brne-stravit-dalsi-noc-pres-nesouhlas-dekana?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studenti chtějí v atriu FSS v Brně strávit další noc přes nesouhlas děkana

15.11.2022 16:09 | BRNO (ČTK)
Foto | User:Sveter / Wikimeda Commons
Studenti Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, kteří v pondělí zahájili stávku za klima v atriu budovy, plánují na místě zůstat další noc i přes nesouhlas děkana fakulty Stanislava Balíka. ČTK to řekla zástupkyně studentů Anna Stezková. Děkan Balík ČTK sdělil, že večer studenty znovu vyzve k opuštění budovy, popřel ale, že by jim vyhrožoval vyklizením prostoru za pomoci policistů, jak někteří zástupci stávkujících tvrdili.
 
"Noc proběhla poklidně, dodržovali jsme bezpečnostní opatření, která jsme si domluvili. K dalšímu kontaktu s vedením fakulty zatím nedošlo, na plénu jsme se shodli, že jsme optimističtí a chceme v atriu strávit další noc tak, jak jsme plánovali," uvedla Stezková. Program je podle ní během dne méně hlasitý, jde o workshopy, přednášky i autorské čtení. Koncert je naplánovaný až na večer, kdy skončí výuka.

Proti plánům na přespání v atriu budovy se ještě před začátkem stávky postavil děkan Balík. Své stanovisko vysvětlil v mailu, který rozeslal všem studentům. Původně nechal v pondělí atrium zamknout, někdo jej ale studentům zpřístupnil. V pondělí odpoledne tak vedení fakulty nechalo vypnout elektřinu, topení i wifi v prostoru atria, což trvá i dnes.

Balík řekl ČTK, že znovu už se studenty jednat neplánuje, večer je pouze znovu vyzve, aby budovu opustili. "Rád bych ale zdůraznil, že jsem nikdy nevyhrožoval, že je nechám z budovy vyvést policií. Pouze jsem nevyloučil, že bych policii povolal v případě, že by šlo o ohrožení zdraví nebo majetku, což jako zodpovědný správce nemohu vyloučit nikdy," upřesnil Balík. Někteří studenti ve vyjádření pro média uvedli, že na páteční schůzce děkan nevyloučil, že zavolá policii.

Studenti zahájili stávku v pondělí, pokračovat v ní chtějí do středy. Požadují, aby vláda premiéra Petra Fialy (ODS) věnovala větší pozornost klimatické krizi a vědeckým doporučením. V atriu vyvěsili transparenty "Nerůst", "Vystoupit z Energetické charty" nebo "Pane Fialo, plyn, uhlí, ropa je zlo".

Stávka za klima se od pondělí koná i v dalších městech České republiky, například v Praze, Plzni nebo Hradci Králové, stejně jako na dalších školách v Brně. Připojili se studenti Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického a Janáčkovy akademie múzických umění, kteří také ve škole strávili noc. Studenti připravili semináře, promítání či tematické diskuse a kulturní akce.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

15.11.2022 17:07
Zbyněk Ulčák to panu Balíkovi vysvětlí. On, i studenti humanitních fakult mají po kapsách, mobilech a laptopech mraky ekologistické energie, takže ropa, plyn, uhlí, Balík ani Fiala s vládou nebude už potřeba.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist