https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/suas-group-chce-stavet-solarni-a-vetrne-elektrarny-zemedelskou-pudu-nezabere?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

SUAS GROUP chce stavět solární a větrné elektrárny, zemědělskou půdu nezabere

8.7.2021 01:19 | SOKOLOV (ČTK)
Větrná elektrárna
Větrná elektrárna
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nová skupina SUAS GROUP, kterou založila Sokolovská uhelná, se chce zaměřit mimo jiné na výstavbu solárních a větrných elektráren. Využít na ně chce zejména plochy výsypek a lokality zasažené těžbou hnědého uhlí. Nepočítá naopak se záborem zemědělské půdy. Na prvních projektech chce spolupracovat s externími partnery, řekl ČTK člen představenstva Sokolovské uhelné David Najvar.
 

„Jeden z větrných parků by měl být v lokalitě výsypky Smolnice, pod Vřesovou. V této lokalitě by měla být zároveň fotovoltaická elektrárna. Další z fotovoltaických elektráren je plánovaná na lokalitě Nové Sedlo v předpolí lomu Jiří. Jsou to všechno brownfieldy, dotčené hornickou činností. Další lokality jsou u Habartova na Lítovské výsypce,“ popsal Najvar.

Půjde ale i o menší projekty, větrná elektrárna by měla vzniknout například i na bývalé rozvodně Helena. Podle Najvara ale ještě probíhají měření vhodných lokalit. Solární panely by ale měly být umístěny i na budovách, například v průmyslových parcích, které chce SUAS GROUP rovněž realizovat v následujících letech. Celkem by plánované větrné a solární elektrárny měly v letech 2024 až 2025 dosahovat výkonu až 250 MW.

„Původní Sokolovská uhelná prochází silnou transformací a jedním z cílů je převést společnost do ekologicky a společensky odpovědné ekonomiky, jak moderní trendy dnes velí. Máme jedinečnou příležitost provést transformaci bez významných sociálních otřesů a bez dopadů do regionu a to i cíle založení SUAS Clean Energy, která bude odpovědná za energetické projekty v tomto regionu,“ uvedl Najvar, který bude mít v SUAS GROUP na starosti SUAS Clen Energy.

SUAS Clean Energy bude mít dva hlavní cíle. Prvním bude zajistit zásobování tepla pro region, kam nyní Sokolovská uhelná teplo dodává. Teplo od Sokolovské uhelné nyní odebírá zhruba třetina obyvatel Karlovarského kraje. Druhým cílem je pak rozšíření výroby elektrické energie o nové, obnovitelné zdroje.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

8.7.2021 19:13
Bývalý důl se má rekultivovat a vrátit přírodě. Tímto pouze nahradí
zábor půdy dolem na zábor energetický. Pohled na krajinu plnou dolů
se tak změní na pohled krajiny plné větrníků a solárů. Hezká vize
pro místní obyvatele a ještě určitě za masivní dotace.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.8.2021 09:48 Reaguje na Břetislav Machaček
Dobrej nápad. A kde vezmete tu elektřinu, kterou ta zrušená uhelna vyráběla?
Nemusíte básnit o jádru, to je pro nás nedostupné.
Tož mudrujte.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist