https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svedske-mesto-skellefteaa-holduje-drevostavbam-nove-ma-i-dreveny-mrakodrap?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dřevěný mrakodrap nově dominuje švédskému městu Skellefteaa

19.10.2021 01:53 | STOCKHOLM (ČTK)
Dřevostavba
Dřevostavba
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Město Skellefteaa na severu Švédska by se dalo považovat za světovou mekku dřevostaveb, protože ze dřeva tu postavili nejen obytné budovy a školy, ale také most, parkovací dům a nově i mrakodrap. Kulturní centrum s dvacetipatrovým hotelem nazvaným příznačně Wood (Dřevo) je jednou z nejvyšších dřevostaveb světa, napsal deník The Guardian.
 

"Nejsme žádný Tálibán dřevostaveb. Povolujeme i jiné stavební materiály," říká Bo Wikström ze zdejší turistické agentury, která láká návštěvníky na "dřevěné safari", tedy prohlídku místních dřevěných staveb. Podle něj by ale bylo škoda dřevo nevyužít, když je město obklopeno 480 000 hektary lesů.

Město se snaží co nejvíce omezit emise a snížit uhlíkovou stopu. Mimo jiné získává veškerou energii z obnovitelných zdrojů díky vodním a větrným elektrárnám a každý rok recykluje až 120 000 tun elektronického odpadu. Na předměstí vzniká největší evropská továrna na výrobu baterií do elektromobilů, které se zde budou také recyklovat.

Novým symbolem ekologického smýšlení vedení města je ale i zmiňovaný dřevěný mrakodrap vysoký 75 metrů. "Když jsem viděl podmínky soutěže, myslel jsem, že to nebude možné postavit. Dvacetipatrová dřevostavba? Ve Skellefteaa?" pospal svou někdejší skepsi starosta Lorents Burman. Architekti a inženýři jej ale nakonec přesvědčili, že díky inovacím jde o uskutečnitelný projekt.

Kombinace dřevěné lepené konstrukce a křížem lepených dřevěných panelů z masivu má podle projektantů v porovnání s váhou materiálu vyšší únosnost než ocel a beton. Dřevostavba je navíc mnohem rychlejší, protože vzniká na místě z prefabrikovaných modulů. A architekti ujišťují, že je také bezpečná: lepené dřevo hoří velmi špatně, navíc je opatřeno ochrannou vrstvou, která v případě požáru dokáže oheň zadusit nebo zpomalit. Samozřejmostí je i propracovaná protipožární ochrana.

Mohlo by se zdát, že dřevěný mrakodrap zůstane raritou, která v městě uprostřed lesů ukáže sílu místního dřevozpracujícího průmyslu, podle architektů z kanceláře White Arkitekter ale lze tento koncept uplatnit i jinde. A dokonce i tam, kde žádné lesy nejsou. "Počítáme, jak daleko by se dala budova převézt, aniž bychom zničili přínos v podobě úspory emisí. A vychází nám, že bychom s ní mohli objet planetu dvakrát a stále být uhlíkově neutrální," říká Robert Schmitz, který se na projektu podílel.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.10.2021 06:20
Zdálo se mi to pěkné až do okamžiku ,kdy se porovná počet obyvatel s množstvím recyklovaného elektronického odpadu.
35 tis.: 120 tis., což by znamenalo, že každý obyvatel vyprodukuje ročně cca 3.7 tuny elektronického odpadu.
Což je evidentně nesmysl. Město navíc leží v řídce osídleném regionu na kraji Botnického zálivu. Prostě stal se zázrak.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist