https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/temelin-chce-pristi-rok-dodat-do-prenosove-soustavy-az-o-4000-mwh-vic-nez-letos?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Temelín chce příští rok dodat do přenosové soustavy až o 4000 MWh víc než letos

19.7.2022 11:32 | TEMELÍN (ČTK)
Jaderná elektrárna Temelín chce příští rok dodat do přenosové soustavy až o 4000 megawatthodin elektřiny víc než letos. Odpovídá to zhruba roční spotřebě 1150 domácností. Temelín toho chce dosáhnout tak, že upraví provoz čerpadel, která dopravují vodu do chladicích věží. Umožnila to matematická metoda zpracování velkých dat (takzvaná big data), díky které ČEZ využil provozní a meteorologická data za posledních pět let.
 

Energetici porovnávali teplotu a vlhkost vzduchu, teplotu chladicí vody a vlastní spotřebu cirkulačních čerpadel, která vhání vodu do chladicích věží. "Je to podobné jako jízda autem, kdy způsob jízdy ovlivňuje spotřebu. Díky řízení provozu chladicích věží můžeme snížit spotřebu cirkulačních čerpadel. A ušetřenou elektřinu můžeme dodat do přenosové sítě," uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

V novém systému už fungují čerpadla na prvním bloku. Na konci letošního roku srovnají energetici získané výsledky s druhým blokem, na kterém letos zatím nechávají provoz čerpadel v původním režimu.

Energetici dosud regulovali výkon čerpadel na základě analýz a provozních zkušeností. Matematické zpracování velkých datových souborů umožnilo podle mluvčího najít ideální vztah mezi výkonem chladicích věží a vlastní spotřebou elektřiny. Pracovníci elektrárny teď nově na začátku ranní a noční směny upravují nastavení čerpadel. "Operátoři na začátku své směny kontrolují předpověď počasí na následujících dvanáct hodin. Podle avizované teploty a vlhkosti nastavují režim natočení lopatek, a tím i spotřebu čerpadel. Největší vliv na zvýšení výroby elektrárny má tato změna přístupu v jarním a podzimním období," sdělil ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,86 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 8,9 TWh.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist