https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tezit-uhli-na-severu-cech-se-podle-ekologu-prestane-pred-rokem-2038?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Těžit uhlí na severu Čech se podle ochránců přírody přestane před rokem 2038

11.8.2021 01:42 | PRAHA (ČTK)
Kolesové rypadlo a bagr na lomu Bílina
Kolesové rypadlo a bagr na lomu Bílina
Foto | MAKY.OREL / Wikimedia Commons
Ekologické organizace nepřekvapilo oznámení o posunu termínu konce těžby hnědého uhlí na severu Čech z roku 2050 na rok 2038. Jiří Koželouh z Hnutí Duha a Jan Rovenský z Greenpeace se ve vyjádření pro ČTK shodli, že dolování skončí daleko dříve, někdy kolem roku 2030, a to s ohledem na vývoje na trhu.
 

Uhelná komise doporučila ukončit v zemi využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. Finanční ředitel ČEZ Martin Novák ČTK řekl, že těžit hnědé uhlí ve chvíli, kdy by se už nemohlo v Česku využívat, se nevyplatí. Nevyloučil ani dřívější konec těžby. "Je to celkem logické. V tuhle chvíli ekonomické výhledy jsou takové, že uhlí skončí daleko dříve než v roce 2038, spíš tak kolem roku 2030. Jde o to, aby se na to připravila celá ČR a její energetika. Nepřekvapuje mě, že ČEZ toto říká, ve skutečnosti musí přemýšlet, že se bude těžit kratší dobu," uvedl Koželouh.

Rok 2038 je podle Rovenského s ohledem na vývoj na trhu pozdě. "Kdybych se měl vsadit, tak bych se vsadil, že těžba a spalování uhlí skončí před rokem 2030, a to úplně nezávisle na tom, co domluví Uhelná komise nebo co domluví vláda, ale čistě kvůli vývoji na trhu. Cena emisní povolenky přes 60 eur je pro uhlí smrtící, v tu chvíli bez dotací sektor nemá šanci přežít. V tuto chvíli není rozdíl mezi rokem 2038 a 2050, protože oba jsou naprosto nerealistické," řekl Rovenský.

Severočeské doly mají povolení těžit do roku 2030. V roce 2015 vláda rozhodla o prolomení limitů po tomto termínu v dole Bílina. Proti tomu tehdy protestovali kromě jiných ekologové. "Je pro mě jistým zadostiučiněním, že nám vývoj dal za pravdu. Je podle mě nesmysl nyní připravovat těžbu po roce 2030," uvedl Rovenský. Také podle Koželouha musí nyní ČEZ, pod který Severočeské doly patří, velmi zvažovat, zda připravovat těžbu po roce 2030 s ohledem na růst cen emisních povolenek a vývoj klimatické politiky Evropské unie. "Je hodně rizikové do toho investovat," uvedl Koželouh.

Doly žádají o prodloužení termínu do roku 2035. Ministerstvo životního prostředí vydalo v roce 2019 kladný posudek vlivu na životní prostředí (EIA). "Nyní se pracuje na plánu otvírky, přípravy a dobývání, abychom následně mohli získat povolení k hornické činnosti," řekl dnes ČTK mluvčí SD Lukáš Kopecký. "Bedlivě očekáváme jakékoliv správní řízení, které by se týkalo rozšíření. Proběhla EIA a od té doby se nic neděje. Zřejmě se vyčkává a příští rok se řekne, že těžba skončí v roce 2030," uvedl Rovenský.

Ekologičtí aktivisté prosazují, aby zaměstnanci SD dostali příspěvky ve formě výsluhy stejně jako pracovníci v jiných uhelných společnostech. Příspěvek lidé dostávají na zmírnění sociálních dopadů souvisejících s útlumem těžby uhlí nebo uranu. Jeho výše závisí na odpracované době a věku pracovníka. "Příspěvek by měli dostávat všichni, kteří jsou přímo spjati s uhelným průmyslem," uvedl Koželouh. Podle něj je nutné se připravit na to, že těžba skončí dřív a najednou tak zaměstnání opustí větší množství lidí. "Další věcí je příprava rekvalifikací, které mohou být placeny z Fondu spravedlivé transpformace. Třetí důležitou záležitostí je investice do projektů v uhelných regionech, aby právě tam pracovní místa byla," řekl Koželouh.


reklama

Radka Fialová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

11.8.2021 08:06
co když, až skončíme s těžbou uhlí, se bude počasí a klima zhoršovat dál , jak budou odborníci zachraňovat planetu, když největší nepřítel bude poražen ?
že by to bylo všechno tak jednoduché ,nebudeme pálit uhlí, vypouštět CO2 a jsme zachráněni ,
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.8.2021 09:34 Reaguje na vaber
Pokud bychom přestali pálit celosvětově fosilní uhlík ihned, bude v atmosféře asi 412 ppm CO2, přitom několik miliónů let, (ani v nejteplejších období), nepřesahovaly hodnoty příliš přes 300 ppm.

Takže se bude oteplovat stále rychleji, proto se musí nasadit velmi mohutně různé systémy CCS i jiné na odchytávání uhlíku z atmosféry.
A pokud by se tohle taky podařilo a koncentrace by klesla někam pod 350 ppm, máme šanci, že se klima stabilizuje a lidstvo přežije.

Je to jak pohádka Ovčí babičky, že? Já vím, ale znáte něco lepšího??
Odpovědět

Jirka Černý

11.8.2021 10:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Možná by to dávalo smysl kdyby se nejednalo o v podstatě z prstu vycucané odhady a teorie které se opírají o další odhady odborníků kteří je prezentují jako fakta a to prostřednictvím lidí kteří si je interpretují tak aby co nejvíc podpořily jejich opět z prstu vycucané teorie. Výsledek je něco co nemá absolutně žádnou výpovědní hodnotu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.8.2021 12:35 Reaguje na Jirka Černý
Já pořád říkám, že by ti další odborníci jako Kalenda a Vinkler měli pro klimatické teorie dělat mnohem více.
Odpovědět
kk

karel krasensky

11.8.2021 10:30 Reaguje na Pavel Hanzl
pane Hanzl,prosím vás jezte víc ryb.Dle mínění lekařu obsahují fosfor,který zlepšuje lidskou inteligenci.Ve vášem případě by měly dostačovat dvě velryby střední velikosti
Odpovědět
va

vaber

11.8.2021 15:51 Reaguje na Pavel Hanzl
my jsme nezničili jen vzduch ,ale ten nás pálí nejvíc , protože ohrožuje přímo člověka,
máme taky špinavou vodu hynou sladkovodní i mořští živočichove,
máme taky špinavou půdu, hyne hmyz a brouci,
ale to nás nepálí jsou to jen ryby a brouci,
té špíny kterou používáme a potom vypouštíme ,muže být jen tolik, aby si s ní příroda poradila a toto pravidlo jsme porušili
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

11.8.2021 08:59
Dobře už bylo.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.8.2021 10:53 Reaguje na Karel Tejkal
oni si myslí, že to zachrání způsobem vylévání vody ešusem z lodě, když se valí přes bort. My se ale elektřinou nenajíme a nenapijem
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist