https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tisice-lidi-se-spojily-proti-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Tisíce lidí se spojily proti odpadu

1.12.2003 | PLZEŇ | MF Dnes
Tisíce lidí, kteří protestují proti plánům vybudovat v Česku hlubinné úložiště jaderného odpadu, chtějí spojit své síly a donutit politiky a vládu, aby projekt zastavili. Obávají se, že sklad jaderného odpadu bude mít negativní dopady na životní prostředí a že lidé nebudou chtít v jeho okolí žít. Představitelé sdružení s názvem Jaderný odpad - děkujeme nechceme!, které vzniklo letos v Pačejově, v sobotu rozhodli, že organizace rozšíří svou činnost na území celé republiky. Sdružení založili letos obyvatelé obcí, které protestují proti možnosti, že by úložiště vzniklo právě v okolí Pačejova.
 
Oblast totiž patří k dalším pěti lokalitám, které pro stavbu úložiště v Česku vytipovala Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO).
V čele sdružení stojí bývalý poslanec Tomáš Štěrba a čestným předsedou je herec Miloslav Šimek. "Chystají se nám sem cpát odpad, jehož uložení nikde na světě není bezpečně vyřešeno. V USA skladují odpad zatím v poušti v Nevadě a kolem mají v okruhu 500 kilometrů ochranné pásmo. To si tady v Česku nemůžeme dovolit!" burcoval v pačejovském kulturním domě Šimek členy sdružení.
Předseda sdružení Tomáš Štěrba řekl, že sdružení bude shánět stanoviska všech dotčených obcí. "Mohlo by nás položit, kdyby jedna nebo dvě obce řekly: My si to tu necháme udělat," sdělil Štěrba.
Do protestů se zapojili i lidé z Nepomucka. "Za čtyři tisíce obyvatel Nepomuku a za dvanáct tisíc obyvatel mikroregionu můžu slíbit, že uděláme vše, aby si s námi páni nahoře přestali hrát jak kočka s myší," řekl zástupce starosty Nepomuku Jiří Mašek.
reklama

Jaroslav Nedvěd

| MF Dnes
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist